Mokslininkai: apie šampano galią padėti išvengti Alzhaimerio ligos ir silpnaprotystės

Šampanas

Reading universiteto (Jungtinė Karalystė) mokslininkai atrado, kad išgėrus tris taures šampano per savaitę tai gali užkirsti kelią silpnaprotystei ir Alzhaimerio ligai, tačiau nereikėtų šių išvadų skubėti pritaikyti žmonėms.
Raudonosiose vynuogėse esantis komponentas – fenolio rūgštys, dėl kurių šampanas putoja, manoma, kad ir yra ta priežastis, trukdanti vystytis smegenų ligoms.

Tyrimo metu buvo eksperimentuojama su žiurkėmis, tačiau Reading universiteto profesoriai tikisi, kad galės tęsti mokslinį darbą eksperimentuodami su pensinio amžiaus žmonėmis.

Prof. Jeremy Spencer teigė: „Šis tyrimas tikrai įdomus, nes parodo, kad saikingai vartojant šampaną, tai gali turėti teigiamos įtakos mūsų atminčiai ir apsaugoti nuo smegenų ligų.“

Nors ši žinia tikrai intriguoja, tyrimą pratęsti būtina, teigia mokslininkai. Be viso to, reikėtų nepamiršti, jog tyrimas buvo atliekamas su žiurkėmis, tad nereikėtų visiškai aklai šių išvadų taikyti žmonėms.

Tyrimo rezultatai buvo paskelbti dar 2013-aisiais, tačiau tik visai neseniai išplito socialiniuose tinkluose. Mokslininkai tyrinėjo šampane esančių fenolių rūgščių poveikį žiurkių atminčiai. Fenolių rūgštys yra panašios į flavonoidus - augalų pigmentus, kurie kaupiasi žieduose, vaisiuose, lapuose, ir, manoma, turi antioksidantų.

Maisto produktai, kuriuose yra flavonoidų, pastaruosius metus sulaukia nemažai mokslininkų dėmesio dėl jų galimų antioksidantinių ir uždegimą slopinančių savybių. Neseniai atlikti tyrimai atskleidė, kad flavonoidai gali apsaugoti smegenis ir nervų ląsteles. Pavyzdžiui, buvo atlikta keletas žmonių stebėjimo tyrimų, po kurių paaiškėjo, kad nedidelis kiekis raudonojo vyno gali apsaugoti nuo silpnaprotystės.

Raudonajame vyne yra ir flavonoidų, ir fenolio rūgščių. Daug šių junginių randama baltajame vyne, ypač šampane. Fenolio junginių, manoma, yra raudonosiose vynuogėse „Pinot Noir“ ir „Pinot Meunier“ bei baltosiose „Chardonnay“ vynuogėse, kurios ir yra naudojamos šampano gamybai.

Trims grupėms žiurkių kasdien šešias savaites buvo duodama šampano, kitokių alkoholinių ir nealkoholinių gėrimų. Jų gebėjimas rasti maistą labirinte buvo vertinamas prieš ir po tyrimo.

Pagrindinė gauta išvada – žiurkės, kurioms buvo girdomas šampanas, geriau atsiminė, kaip rasti masalą labirinte, nei tos, kurioms buvo girdomas nealkoholinis gėrimas.

www.nhs.uk puslapyje rašoma, kad tokios išvados, gautos tyrinėjant žiurkes, neturėtų būti taikomos žmonėms teigiant, jog šampano gėrimas gali užkirsti kelią Alzhaimeriui ir silpnaprotystei. Pavojus sveikatai, vartojant alkoholį dideliais kiekiais, visiems yra puikiai žinomas.

Jei norite suvartoti daugiau flavonoidų, yra daug pigesnės ir sveikesnės šampano alternatyvos, tokios kaip petražolės, žemės riešutai ir mėlynės. Tačiau nėra įrodyta, kad šie produktai gali užkirsti kelią silpnaprotystei.
Tyrimui vadovavo Rytų Anglijos, Reading‘o universiteto mokslininkai. Tyrimo finansavimo šaltiniai nėra skelbiami, be to, autoriai patvirtino, kad atliekant tyrimą nebuvo interesų konfliktų.

Tyrimo išvados buvo paskelbtos specialistų recenzuojame žurnale „Antioxidants and Redox Signaling“.

Tačiau tyrimo rezultatai negali būti taikomi ir žmonėms – žiurkėms duotas šampano kiekis yra žymiai mažesnis už tą, kurį išgeria žmogus.

Kokios pagrindinės šio tyrimo išvados?

Šampanas galbūt pagerina erdvinę suaugusių žiurkių atmintį, greičiausiai dėl jame esančių fenolio rūgščių. Kaip jau buvo minėta anksčiau, šios medžiagos yra panašios į flavonoidus, kurie, manoma, taip pat turi biologinį poveikį gyvūnams.

Ankstesni tyrimai parodė, kad flavonoidai gali turėti įtakos nervų ląstelėms smegenyse ir pažintinėms funkcijoms. Šio tyrimo metu paaiškėjo, kad žiurkės, kurioms buvo girdomas šampanas, geriau atsiminė, kaip rasti masalą labirinte, nei tos, kurioms buvo girdomas nealkoholinis gėrimas.

Vis dėlto, nereikėtų skubėti daryti didesnių išvadų – reikia nepamiršti, kad tyrimo metu buvo testuojamas nedidelis kiekis žiurkių. Didelio skirtumo tarp žiurkių, girdytų šampanų ir tų, kurioms buvo duodamas nealkoholinis gėrimas, nėra. O tai reiškia, jog nėra tikslių įrodymų, kad erdvinę atmintį pagerina būtent šampane esantys fenolio junginiai.

Tyrimas buvo atliktas 2013 metais, tad geriausia būtų, kad kiti mokslininkai jį pakartotų testuojant didesnį kiekį žiurkių – taip būtų galima užtikrinti, kad gauti rezultatai tikrai yra teisingi.

Be to, žmonėms neturėtų būti taikomos šio tyrimo išvados – nėra garantijos, kad testuojant ir žmones, rezultatai būtų tokie patys. Faktas, kad žiurkės, išgėrusios šampano, geriau orientuojasi aplinkoje, nereiškia, jog tai sumažina riziką žmonėms susirgti silpnaprotyste.

Pernelyg didelis alkoholio vartojimas sukelia pavojų sveikatai. Kol kas negalime tvirtai teigti, kad šampanas užkerta kelią Alzhaimeriui ir silpnaprotystei, tačiau tikrai žinome, kad dažnas alkoholio vartojimas sukelia žalą žmogaus sveikatai.

Ne visada įmanoma užkirsti kelią silpnaprotystei, ypač Alzhaimerio ligai, kurios tiksli priežastis nėra nustatyta. Spėjama, kad ją sukelia senatvė arba genai.

Vis dėlto, elgesio pokyčiai gali padėti. Norint sumažinti riziką susirgti silpnaprotyste ar kitomis rimtomis ligomis, rekomenduojama:

  • mesti rūkyti;
  • saikingai vartoti alkoholį;
  • palaikyti normalų kūno svorį, mankštinantis ir sveikai maitinantis;
  • palaikyti normalų cholesterolio ir kraujospūdžio lygį.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.