Vasario 14 d. visame pasaulyje žmonės švenčia Šv. Valentino arba Įsimylėjėlių dieną. Tačiau kas buvo Šv. Valentinas, davęs pradžią šiai gražiai šventei ir kokios tradicijos vyrauja šioje šventėje, sužinosite perskaitę 14 įdomiausių faktų apie Šv. Valentino dieną:
1. Manoma, kad Šv. Valentinas buvo Romos vyskupas, kuris gyveno III amžiuje. Tuometinis Romos imperatorius Klaudijus II buvo išleidęs įsakymą, draudžiantį tuoktis. Šitaip jis siekė, kad kuo daugiau vyrų eitų kariauti ir gintų imperiją nuo išorinės agresijos ir vidinės netvarkos. Imperatorius manė, kad vedę vyrai yra emociškai labiau prisirišę prie savo šeimų, todėl negali būti geri kariai. Vyskupas Valentinas, matydamas jaunų žmonių skausmą, juos sutuokdavo slapčia. Klaudijus II išgirdęs apie tokį vyskupo elgesį, jį suėmė ir uždarė į kalėjimą, kur 269 m. vasario 14 d. Valentinas buvo nubaustas mirtimi. Po kiek laiko Valentinas buvo paskelbtas šventuoju, o Šv. Valentino diena oficialiai pradėta švęsti nuo 496 m., popiežiaus Gelasijaus nurodymu.
2. Pasakojama, kad prieš egzekuciją, Šv. Valentinas atliko stebuklą, išgydęs Juliją, aklą kalėjimo prižiūrėtojo Asterijaus dukrą. Egzekucijos išvakarėse, Šv. Valentinas parašė praregėjusiai Julijai pirmąjį „Valentino sveikinimą“, kurį pasirašė „Tavo Valentinas“.
3. 1797 m. Londone meilės nuotykių ištroškę moterų viliotojai galėjo įsigyti „The Young Man’s Valentine Writer“ (Patarimų jaunuoliui, kaip rašyti Valentino sveikinimus) knygą, kurioje pateikti sentimentalių meilės eilėraščių pavyzdžiai, žmonėms, nesugebantiems patiems sukurti šių eilėraščių. XIX a. pradžioje Londone buvo pradėti leisti vadinamieji „mechaniniai Valentinai“ – paruošti sveikinimo atvirukai, su tekstu ir iliustracijomis.
4. JAV pirmieji sveikinimo atvirukai Šv. Valentino dienos proga masiškai buvo pradėti gaminti 1847 metais. Šių atvirukų gamybą ir pardavimą JAV pradėjo Esther Howland, kurią įkvėpė angliški Valentino atvirukai gauti iš jos tėvo verslo partnerių.
5. XIX a. popieriniai sveikinimo atvirukai Šv. Valentino dienos proga Londone ir Jungtinėje Karalystėje taip išpopuliarėjo, kad buvo pradėti masiškai gaminti fabrikuose. Proginiai atvirukai buvo puošiami tikrais nėriniais ir kaspinais. 1835 m. Jungtinėje Karalystėje paštu buvo išsiųsta 60 000 sveikinimo atvirukų Šv. Valentino dienos proga.
6. Šiais laikais visame pasaulyje išsiunčiama virš milijardo atvirukų Šv. Valentino dienos proga – Jungtinėje Karalystėje išsiunčiama virš 25 milijonų atvirukų, JAV – 145 milijonai.
7. XX a. prie siunčiamų šventinių atvirukų tapo įprasta pridėti gėles ar šokoladą. JAV gyventojai Šv. Valentino dienos proga išleidžia 18,6 milijardo dolerių, iš kurių 1,6 milijardo išleidžiama šokoladui, 1,9 milijardo dolerių – gėlėms ir 4,4 milijardo dolerių – papuošalams. Jungtinėje Karalystėje Šv. Valentino dieną 1,3 milijardo svaro išleidžiama atvirukams, gėlėms, šokoladui ir kitoms dovanoms.
8. Vidutinės Londono gyventojo išlaidos, skirtos Šv. Valentino dienai, siekia 86,02 svaro – daugiau nei bet kokioje kitoje Jungtinės Karalystės vietoje.
9. Kiekvienais metais maždaug 10 proc. pasipiršimų įvyksta būtent vasario 14 d., nors 88 proc. moterų tiki, kad Šv. Valentino diena nėra geriausias laikas piršlyboms.
10. Jei jūs savo mylimąją Šv. Valentino dieną kviečiate į pasimatymą trumpąja žinute ar kitais netiesioginiais būdais, jūs esate ne vienišas – beveik pusė vyrų moteris į pasimatymus kviečia trumposiomis žinutėmis ir tik 15 proc. išdrįsta gyvai pakviesti patinkančią moterį į pasimatymą.
11. 83 proc. moterų pageidautų ranka rašytų sveikinimo laiškų ar atvirukų, o ne sveikinimų siųstų trumposiomis žinutėmis ar elektroniniu paštu. Ranka rašyti laiškai ir atvirukai laikomi romantiškesniais. Daugiau nei 85 proc. moterų Šv. Valentino dieną perka sveikinimo atvirukus.
12. Beveik 75 proc. vyrų Šv. Valentino dienos proga nuperka savo mylimosioms gėlių.
13. JAV daugiau nei pusė apklaustų moterų teigė, kad jos mestų savo vaikiną ar vyrą, jei jis pamirštų ką nors padovanoti Šv. Valentino dienos proga. Įdomiausia, kad apie 40 proc. skyrybų prašymų užpildoma būtent Šv. Valentino dieną.
14. Beveik 70 proc. vienišų vyrų Šv. Valentino dieną leidžia vieni ir tik 32 proc. moterų Šv. Valentino dieną būna vienos.