Daug žmonių tiki, kad tryliktą mėnesio dieną pasitaikantis penktadienis yra nesėkminga diena. Sąsąjų tarp tryliktąją dieną pasitaikančio penktadienio ir nelaimių kilmė nėra konkreti.
Skaitytojų dėmesiui pateikiame trylika įdomiausių faktų apie penktadienį ir skaičių 13:
1. Šios dienos baimė vadinama paraskavedekatriafobija arba frigatriskaidekafobija. Triskaidekafobija yra skaičiaus 13 baimė. Apklausos rodo, kad vienas iš keturių europiečių bijo pastarojo skaičiaus. Pasak psichologų, tai yra ne dėl magiškos skaičiaus įtakos, bet dėl pernelyg įsibaiminusių žmonių. Baimės, žinoma, atsiranda dėl skirtingų priežaščių. Pavyzdžiui, baimė gali sustiprėti ir dėl meno kūrinio, nelaimingo įvykio ar visuomenėje įsigalėjusio prietaro. Amerikiečių verslininkas Tomas Viljamas Lavsonas parašė romaną „Penktadienis 13-oji“. Galbūt šis kūrinys būtų nugrimzdęs į nebūtį, jeigu didžiausias septynių stiebų burlaivis, pavadintas autoriaus vardu, nebūtų 1907 m. gruodžio 13-ąją penktadienį, paskendęs.
2. Moderniais laikais skaičiaus 13 neigiamą prasmę sustiprino liūdnai pagarsėjusi „Apollo 13“ misija į Mėnulį. 1970 m. trijų astronautų pražūtimi vos nesibaigė „Apollo 13“ drama skrydyje link Mėnulio. Sprogus deguonies balionui, astronautai galėjo uždusti be deguonies, nusinuodyti kenksmingomis dujomis arba sušalti, tačiau per stebuklą astronautai grįžo gyvi nuleidžiamojoje kabinoje, skirtoje Mėnuliui tirti.
3. JAV prezidentas Franklinas Roosveltas nekeliavo tryliktąją bet kurio mėnesio dieną ir pavalgyti niekada nekviesdavo 13 svečių. Prancūzijos imperatorius Napoleonas 13 dieną nerengdavo kautynių, o JAV prezidentas Herbert’as Hoover’is taip pat kentė nuo triskaidekafobijos. Įžymusis poetas Johan’as Wolfgang’as Goethe penktadienį, 13 dieną, praleisdavo lovoje, Vokietijos kancleris Otto von Bismarck’as nepasirašinėdavo dokumentų. tačiau Prancūzijos karalius Liudvikas XIII mėgo šį skaičių ir vedė nuotaką tada, kai jai sukako 13 metų. Sėkmė lydėjo absurdo teatro pradininką Samuel’į Beckett’ą, gimusį penktadienį, 13 dieną. Garsusis mūsų krepšininkas Šarūnas Marčiulionis vilkėjo marškinėlius, pažymėtus 13 numeriu.
4. Markas Twainas sykį buvo tryliktas svečias, pakviestas pietų. Draugas perspėjo, jog jis neturėtų eiti. „Tai buvo nesėkmė, – vėliau šiam draugui sakė M. Twainas. – Jie turėjo maisto tik dvylikai.” Prietaringieji šeimininkai Paryžiuje gali nusamdyti profesionalą keturioliktą svečią.
5. Skaičius 13 laikomas juodųjų jėgų skaičiumi, kai kuriose šalyse (pvz., JAV) net vengiama šiuo skaičiumi numeruoti viešbučių numerius, nuo 12-ojo iš karto peršokama prie 14-ojo. Kartais praleidžiamas ir 13-tas aukštas. Daugelis ligoninių neturi palatos, pažymėtos 13 numeriu, o kai kuriuose oro uostų terminaluose nėra tryliktų vartų.
6. Žmonės tiki, kai numeris 13 dar sutampa su penktadieniu, ši diena iš viso laikoma nesėkmių diena. Žmonės sergantys triskaidekafobija, arba tiesiog giliai tikintys, kad ta diena labai nelaiminga, dažnai nedaro per tą dieną to, ką šiaip darytų: neskrenda lėktuvu, neprekiauja akcijų biržoje, atsisako pirkti svarbesnius pirkinius, nesudarinėja jokių rimtų sandorių. Skaičiuojama, kad kiekvienas toks penktadienis vien JAV ekonomikai „kainuoja“ 800 – 900 mln. JAV dolerių.
7. Skaičius 13, anot numerologų, kenčia dėl savo pozicijos, kaip einantis po tobulo skaičiaus 12, kuris reiškia 12 metų mėnesių, 12 Zodiako ženklų, 12 Olimpo dievų, 12 Heraklio žygdarbių, 12 Jėzaus apaštalų, 12 kiaušinių tuzine. Dar vienas vienetas, kurį pridėjus prie 12-kos išeitų 13-ka – tarsi trukdo. Per paskutinę vakarienę prie stalo sėdėjo 12-ka Jėzaus mokinių – tobulas skaičius. Kristus buvo 13-asis, tarsi nereikalingas, pasmerktas mirti. Galbūt dėl to 13 laikomas blogu ženklu? Tarp teologų egzistuoja teorija, kad būtent penktadienį, 13-ąją dieną, Ieva ir Adomas nusikalto ir buvo išvaryti iš rojaus. Be to, penktadienį jie abu pasimirė. Manoma, kad ir Abelis savo brolį Kainą nužudė penktadienį, 13-ąją dieną. Jėzus Kristus buvo prikaltas prie kryžiaus penktadienį (dabar ši diena minima kaip didysis penktadienis). Taigi 13-ka tarsi velnio, kuris sugundė žmones blogiems darbams, skaičius, dar žinomas kaip velnio tuzinas. Senovės Romoje buvo manoma, kad raganos visados rinkdavosi į grupeles po 12, o tryliktu jų kompanijoje buvo laikomas pats velnias.
8. Senovės skandinavų mitologijoje pasakojama apie 12 dievų puotą Valhaloje (skandinavų dievų pasaulis). Jos metu nekviestas atėjo 13-as svečias – dievas Loki, kuris sugadino visą puotą, įkalbėdamas Hoderį, akląjį tamsos dievą, šauti iš lanko į Baldr’ą, grožio ir laimės dievą. Baldr’ui mirus, pasaulis tapo tamsus ir liūdnas. Šiuo atveju, 13 asocijuojasi su neigiama potekste. Šis mitas galėjo pasklisti po Europą ir dar plačiau.
9. XIX a. šis skaičius 13 buvo vadinamas „kepėjo tuzinu“. Žmogus, užsisakęs 12 bandelių, 13-ąją tradiciškai gaudavo nemokamai.
10. Skaičius 13 asocijuojasi su mirtimi Didžiosios Britanijos gyventojams, nes čia penktadieniais buvo vykdomos mirties bausmės. Anksčiau nusikaltėliams iki kartuvių reikėdavo žengti 13 žingsnių, o korikas, ruošdamas kilpą, 13 kartų užverždavo virvę. Įdomu tai, kad korikui, už juodą darbą buvo mokama 13,5 penso.
11. Penktadienio ir tryliktosios mėnesio dienos derinio baimė sustiprėjo XIV a., kai buvo suimta Tamplierių ordino vadovybė. Melagingai apkaltinti tamplieriai kankinti ir deginti ant laužų. Ne veltui ordino magistras Žakas de Molė prakeikė 1307 m. spalio 13 d. penktadienį. Prietaringi žmonės, sužinoję apie šį įvykį, ėmė paniškai bijoti visų penktadienių, pasitaikančių 13-tą mėnesio dieną. Būtent dėl šių skirtingų mitų ir įvykių atsirado baimės ir prietarai.
12. Magijoje skaičius 13 simbolizuoja transformaciją, gimimą ir mirtį. Numerologai teigia, kad jis reiškia gėrio ir blogio kovą, todėl vadinamas karminės skolos skaičiumi. Klasikinėje astrologijoje 13 laikomas neutraliu, nes nesusijęs su planetomis ir Zodiako ženklais. Kai kurios astrologijos mokyklos naudoja 13-tąjį Zodiako ženklą - Gyvatnešį, simbolizuojantį kontrastus ir netikėtumus. Manoma, kad gimusiųjų šiuo periodu gyvenimas kupinas kraštutinumų. Dažnai Gyvatnešio ženklo žmonės labai pasitiki savimi, todėl jaučiasi pranašesni už kitus. Neretai jie neįvertina savo jėgų, todėl vėliau patiria skaudžius išgyvenimus.
13. 1993 metais „British Medical Journal“ paskelbtame tyrime mokslininkai analizavo eismo srautus ir avarijose sužeistųjų skaičių pietinėje Londono greitkelio M25 dalyje. Jie duomenis rinko penkis mėnesius 1990–1992 metais, kuomet 13-oji mėnesio diena būdavo penktadienis. Šiuos skaičius jie palygino su duomenimis, surinktais tų pačių mėnesių 6 dieną, taip pat penktadienį, ir nustatė, kad nors 13 dieną greitkelyje buvo žymiai mažiau automobilių (greičiausiai dėl to, kad prietaringi žmonės nusprendė tą dieną nevairuoti), „rizika patekti į avariją ir pakliūti į ligoninę 13 dieną gali išaugti iki 52 proc.“. Kiti tyrimai, pasirodę po šio, parodė, kad penktadienį, 13 dieną, daugiau nelaimingų atsitikimų patiria tik moterys. Dar kiti šį teiginį paneigė. Kiti tyrėjai bandė išmatuoti, koks iš tiesų nesėkmingas yra skaičius 13, tačiau jų rezultatai – prieštaringi. Pavyzdžiui, 2005 metais Jungtinės Karalystės laikraštis „The Telegraph“ analizavo laimėjimus Nacionalinėje loterijoje atnešusios kamuoliukus nuo pat 1994 metų, kai ji pradėta rengti. Jie nustatė, kad nelaimingiausias kamuoliukas buvo 13, nes nuo 1994 metų jis ištrauktas 120 kartų. Palyginimui, laimingiausias, 38 kamuoliukas, buvo ištrauktas 182 kartus.