Būtų puiku, jei įsimylėjimas tęstųsi visą gyvenimą.. Deja, realybė yra kitokia: santykių puoselėjimas yra sunkus ir daug laiko reikalaujantis darbas. Kartais net ir dedant milžiniškas pastangas nepavyksta pasiekti pageidaujamų rezultatų: porų psichologai teigia, kad kai kuriais atvejais geriausia tiesiog pasukti skirtingais keliais. Naudinga žinoti, kokie požymiai išduoda, kad santykiai yra toksiški: nutraukus tokią sąjungą gyvenimas gali nušvisti visai kitomis spalvomis.
Tarp jūsų nuolatos tvyro įtampa
Jei būdami toje pačioje patalpoje nuolat jaučiate, kad tarp jūsų tvyro įtampa, tai gali būti ženklas, kad jūsų santykiai toksiški. Būdami su savo partneriu ar partnere neturėtumėte bijoti išsakyti savo minčių: jei nuolatos vengiate tam tikrų temų ar paprasčiausiai bijote kažką pasakyti „ne taip“, vertėtų pagalvoti, kas tam turi įtakos, ir ar tokią situaciją apskritai galima išspręsti. Vertėtų nepamiršti, kad atvirumas ir pasitikėjimas yra kiekvienų santykių pagrindas.
Nevaldomas pyktis ir agresija
Visi turime teisę pykti, tik klausimas, kaip mes tą pyktį išreiškiame? Fizinis, seksualinis ar psichologinis smurtas reiškia, kad santykiai tikrai toksiški.
Partneris jus nuolatos kritikuoja
Santykių pradžioje dažniausiai vengiame kritikos: kiekvieno susitikimo metu sulaukiame komplimentų ir tai leidžia patirti malonias emocijas. Šis santykių etapas anksčiau ar vėliau pasibaigia ir tuomet tarsi sugrįžtame į realybę. Neretai nutinka taip, kad santykių pradžioje partneris yra idealizuojamas, o vėliau paaiškėja, kad jis nėra toks tobulas, kokiu jį įsivaizdavome. Tada pasipila kritika ir kaltinimai, ir tai smarkiai kenkia tarpusavio santykiams. Toks partnerio elgesys verčia jaustis nesaugiai, todėl nuolatinė kritika taip pat yra laikoma toksiškų santykių bruožu.
Po barnio jaučiatės dar prasčiau nei jo pradžioje
Nėra namų be dūmų, tad barniai dažnai būna neišvengiami. Kivirčų metu siekiame išsakyti savo nepasitenkinimą ir galiausiai ieškome kompromiso, tačiau taip nutinka ne visada. Jei po barnių vis dar lieka daugybė neišsakytų dalykų ir jaučiatės dar prasčiau nei ginčo pradžioje, turėtumėte gerai pagalvoti, ar tikrai verta tęsti tokius santykius.
Partneris nuolat jus kontroliuoja
Partnerio suteikiama laisvė sėkmingiems santykiams yra tiesiog būtina. Jei antroji pusė jus nuolatos kontroliuoja, tikrai verta pagalvoti, ar tokie santykiai yra perspektyvūs. Kontroliavimas gali pasireikšti labai įvairiai: partneris nuolatos kalba apie tai, kaip „turėtumėte“ apsirengti, ką „turėtumėte“ pasakyti sr padaryti, reikalauja, kad atsilygintumėte už malonias staigmenas, ir t.t. Turbūt suprantate, kad nuolatinė partnerio kontrolė tikrai nėra normalių santykių savybė, todėl vertėtų pagalvoti ar jums pakeliui.
Turite nuo partnerio paslapčių
Jei nuo savo partnerio ką nors nuolat slepiate, tikėtina, kad juo nepasitikite, ar paprasčiausiai baiminatės, kad dėl atskleistos paslapties jūsų santykiai gali nutrūkti. Net jei to nejaučiate, saugomos paslaptys gali kaip reikiant apnuodyti kasdienybę ir smarkiai pakenkti santykiams.
Jaučiate kaltę, kai laiką leidžiate atskirai
Abiem partneriams yra naudinga bent šiek tiek laiko praleisti atskirai. Jei susitinkant su savo draugais ar kolegomis jaučiate kaltę, vertėtų pamąstyti, kodėl taip yra. Galbūt baiminatės, kad partneris gali nuobodžiauti? Be savo antrosios pusės jaučiatės nepilnavertis? Bijote, kad jus apkaltins neištikimybe? Kaltės priežasčių gali būti tikrai nemažai, tačiau gana dažnai tai tik parodo, kad jūsų santykiai yra toksiški.
Skiriasi jūsų siekiai ir vertybės
Partneriai turėtų žiūrėti ne vienas į kitą, bet viena kryptimi. Jei jūsų ir partnerio siekiai bei vertybės smarkiai skiriasi, natūralu, kad gyvenimas kartu gali būti labai sudėtingas. Nors tam tikrais klausimais galima ieškoti kompromiso, tačiau dažniausiai skirtingos vertybės lemia labai komplikuotus santykius: pavyzdžiui, jei vienas iš partnerių žvelgia į giliau į ateitį, turi planų ir stengiasi taupyti pinigus, o kitas gyvena vien tik šia diena, natūralu, kad tai gali lemti nuolatinius nesutarimus.
Vienas iš partnerių buvo neištikimas
Jei taip nutiko vieną kartą, nėra jokių garantijų, kad tai nepasikartos. Visai nesvarbu, kuris iš partnerių buvo neištikimas: bet kuriuo atveju tai neigiamai atsiliepia pasitikėjimui antrąja puse. Net ir tada, jei už neištikimybę atleidote, pamiršti tai bus labai sunku.
Smukdoma savivertė
Kartais būnant poroje nepavyksta įgyvendinti savo ambicijų arba jų paprasčiausiai nebelieka. Taip gali nutikti dėl įvairių priežasčių: galbūt partneris nuolat kartoja, kad jūs kažko nesugebėsite, nepadarysite, kad jums nepasiseks, skatina susitelkti į „žemiškesnius“ dalykus, ir t.t. Jei jaučiate, kad šalia esantis žmogus nepalaiko jūsų siekių ar smukdo jūsų savivertę, labai tikėtina, kad nutraukus tokius santykius jūsų gyvenimas taps kur kas geresnis.
Norint pagerinti santykius, kartais užtenka tik didelio noro ir šiek tiek pastangų, tačiau kartais skyrybos yra geriausia išeitis..