Zamiokulkas (lot. Zamioculcas zamiifolia) – tai vienas populiariausių kambarinių augalų, kuris, kaip tikima, į namus gali padėti pritraukti turtus. Pinigų medis džiugina dekoratyvia išvaizda ir nesudėtinga priežiūra, todėl jį gali drąsiai rinktis net ir pradedantieji kambarinių gėlių augintojai. Nors pinigų medis auga labai lėtai, tačiau auginamas kambaryje gali pasiekti net 1-1,5 m aukštį. Šis kambarinis augalas ne tik pagyvina interjerą, bet taip pat efektyviai valo orą ir užtikrina geresnę savijautą. Subrendęs pinigų medis gali netikėtai nudžiuginti žiedais, tačiau ypatingai svarbu laikytis kelių paprastų, bet ypatingai svarbių augalo priežiūros taisyklių. Jei zamiokulkui skirsite pakankamai priežiūros, galite būti tikri, kad jis jums už tai atsidėkos puošdamas jūsų namus. Taigi, ko reikia, kad pinigų medis augtų ir klestėtų?
Parinkite tinkamą kambario vietą
Pinigų medis mėgsta šviesą, todėl jam reikia parinkti tinkamą kambario vietą. Šis augalas nėra labai reiklus: jam gali tikti vieta prie pat lango arba dalinis šešėlis. Vasaros laikotarpiu zamiokulką svarbu saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, o žiemą geriausia pasistengti, kad pinigų medis gautų pakankamai šviesos. Jei šį augalą nuspręsite laikyti ant palangės, labiausiai tiks rytiniai arba vakariniai langai: augalas gaus pakankamai išsklaidytos šviesos, tačiau bus apsaugotas nuo tiesioginių saulės spindulių. Jei langai yra pietinėje pusėje, pinigų medį vertėtų laikyti kiek atokiau nuo palangės.
Optimali oro temperatūra
Žiemos laikotarpiu ideali temperatūra šiam augalui yra nuo 16 iki 18 laipsnių Celsijaus, o vasarą oro temperatūra gali būti aukštesnė. Nors šiltuoju metų laiku pinigų medis gali būti laikomas balkone ar terasoje, tačiau svarbu žinoti, kad žemesnė nei 12 laipsnių temperatūra zamiokulkui gali būti pražūtinga.
Kaip laistyti pinigų medį?
Ziamiakulkui nereikia didelio drėgmės kiekio. Nuo pavasario iki rudens pinigų medis turi būti laistomas vidutiniu dažnumu, o žiemą – retai. Jei patalpos oras yra labai sausas, augalą karts nuo karto galima apipurkšti vandeniu (tai nėra būtina: pinigų medis nėra reiklus oro drėgmei, tačiau vandens purkštuvas gali padėti pašalinti nuo lapų dulkes). Laistymui rekomenduojama rinktis minkštą vandenį, tačiau jis turi būti šviežias. Jei laistymui naudosite užsistovėjusį vandenį, rizikuosite pažeisti augalo šaknis.
Zamiokulkas šaknyse kaupia drėgmę, tad nieko baisaus nenutiks, jei kartais pamiršite šį augalą palaistyti. Veikiau priešingai: drėgmės perteklius pinigų medžiui gali būti tiesiog pražūtingas. Didžiausias pavojus kyla tada, kai po vazonėliu paliekamas padėkliukas su vandeniu, nes tai anksčiau ar vėliau gali iššaukti augalo šaknų puvimą. Jei planuojate išvykti ir baiminatės, kad augalas neištvers be vandens, tiesiog palaistykite jį gausiau nei įprastai, ir jums nereikės nerimauti, kad vandens stygius jį pražūdys.
Kada geriausia tręšti?
Kaip ir kitiems kambariniams augalams, pinigų medžiui taip pat reikalingos trąšos. Zamiokulką geriausia tręšti kovo-rugpjūčio mėnesiais (tai geriausia daryti kas dvi savaites ar kas mėnesį). Šiam kambariniam augalui labiausiai tinka kaktusams ir sukulentiniams augalams skirtos trąšos.
Pinigų medžio persodinimas
Jaunus pinigų medžius geriausia persodinti kiekvieną pavasarį, o subrendusius augalus reikės persodinti maždaug kas dvejus ar trejus metus (kiekvieną pavasarį pakaks pakeisti viršutinį žemių sluoksnį). Geriausia paruošti žemių mišinį iš lengvos lapinės žemės bei smėlio ir molio priemaišų. Jei norite, kad pinigų medis augtų kiek įmanoma greičiau, į žemę taip pat galite įmaišyti perpuvusio komposto, kuris taps tikrai puikia augalo trąša. Persodinant šį augalą taip pat svarbu pasirūpinti, kad jo drenažas būtų pakankamai geras. Pinigų medžio vazonėlis parenkamas atsižvelgiant į tai, koks yra šaknų sistemos dydis: vazonėlio skersmuo turėtų būti keliais centimetrais didesnis.
Pinigų medžio dauginimas
Tinkamai prižiūrimas pinigų medis anksčiau ar vėliau išaugina ataugų, kurias galima naudoti šio augalo dauginimui (tai yra vienas paprasčiausių pinigų medžio dauginimo būdų). Ataugas galite išskirstyti į kelias dalis (svarbiausia – užtikrinti, kad kiekvienas šakniagumbis turėtų bent po vieną lapą) ir sodinti į paruoštą žemės mišinį. Sodinukus rekomenduojama laikyti šiltai (geriausia, jei oro temperatūra yra 20-25 °C). Jei oro temperatūra yra pernelyg vėsi, sodinukus galite uždengti plėvele.
Jei pinigų medį užpuola kenkėjai..
Nors pinigų medis tikrai nėra reiklus augalas, tačiau kartais tenka susidurti ir su tam tikrais Zamiokulko „negalavimais“. Net ir tinkamai prižiūrint augalą kartais tenka susidurti su kenkėjais, kurių dažniausi yra miltuotieji skydamariai. Laimei, nustatyti šį „susirgimą“ nėra sudėtinga: pinigų medžių augintojai labai greitai gali pastebėti, kad ant augalo lapų atsirado baltų atplaišėlių, kurios savo išvaizda primena vatą. Norėdami išgelbėti pinigų medį, nuplaukite jį drungnu vandeniu, o tuomet, jei kenkėjai yra labai išplitę, naudokite muiluotą vandenį arba chemines priemones. Nors gali atrodyti, kad namuose augalams jokie kenkėjai nėra baisūs, tačiau nereikėtų pamiršti, kad jų galime parsinešti iš lauko ar augalų parduotuvių.