Bananmedis (lot. Musa) – tai bananinių šeimos augalas, kuris natūralioje gamtoje aptinkamas tropinėje Azijoje, Afrikoje ir Australijoje. Šioje bananmedžių gentyje suskaičiuojama daugiau nei 50 bananų rūšių, kurių dauguma yra kultūriniai. Įdomu tai, kad šis augalas buvo pavadintas 63-14 m. pr. Kr. gyvenusio Cezario rūmų gydytojo A. Musa vardu.
Bananmedis yra daugiametis žolinis augalas, turintis trumpą stiebą ir labai stambius lapus. Natūralioje gamtoje bananmedžiai gali išaugti iki 15 m aukščio, kurių lapai gali siekti net 4 m ilgį. Namuose auginami bananmedžiai yra gerokai mažesni – tinkamiausiais kambaryje auginamais bananmedžiais yra įvardijami Musa coccinea Andrews ir Musa velutina Wendl. Tai – gana nedideli bananmedžiai, kurie gali pasiekti 1-1,3 m aukštį, o jų lapai įprastai siekia iki ne daugiau nei 60 cm ilgį. Namų sąlygomis auginami bananmedžiai užmezga 5-7 cm ilgio vaisius. Bananmedžio auginimas nėra labai sudėtingas, tačiau visuomet svarbu laikytis tam tikrų svarbiausių priežiūros taisyklių, kurias netrukus aptarsime.
Kokią namų vietą parinkti bananmedžiui?
Bananas geriausiai jaučiasi erdviose ir šviesiose patalpose. Svarbu įvertinti, kad bananmedis auga ganėtinai greitai, todėl jam namuose reikės skirti ganėtinai daug vietos. Nors dauguma kambarinių augalų nemėgsta pernelyg intensyvios šviesos, tačiau bananmedžiui tai negalioja – jam patiks net ir labai saulėta namų vieta (pavyzdžiui, kambarys, kurio langai yra pietinėje ar rytinėje pusėje). Svarbu pasirūpinti, kad bananmedžio nepasiektų skersvėjis, nes tai šį kambarinį augalą gali net pražudyti. Bananmedžiai nebijo tiesioginių saulės spindulių, todėl šiltomis vasaros dienomis šis augalas puikiai jausis balkone ar terasoje.
Tinkama oro temperatūra
Bananas yra kilęs iš šiltų kraštų, todėl jam bus reikalinga pakankamai šilta patalpa. Ištisus metus oro temperatūra turėtų būti ne žemesnė nei 16 laipsnių Celsijaus: temperatūra gali svyruoti nuo 16 iki 25 laipsnių šilumos.
Kartais bananmedį ryžtamasi auginti lauke, tačiau įvertinkite tai, kad mūsų klimato sąlygos šiam augalui gali būti pražūtingos. Jei vis dėlto nuspręstumėte paeksperimentuoti, prieš žiemą bananmedžio stiebą apšiltinkite jį aprišdami, o augalo lapus apdenkite šienu ar lapais.
Žiemos laikotarpiu bananmedis gali būti laikomas ir tokiose patalpose, kuriose yra ganėtinai tamsu, ir pakankamai saulėtame kambaryje (jei augalo neperkelsite į tamsesnę ir vėsesnę vietą, jis gali augti net ir žiemos metu).
Kaip dažnai laistyti bananmedį?
Šiltuoju metų laiku bananmedis laistomas pakankamai gausiai ir dažnai, o žiemą – saikingai. Šiam augalui labiausiai tinka drungnas minkštas vanduo. Žemė vazonėlyje visada turi būti drėgna, jei oras patalpose yra labai sausas, bananmedžio lapus vertėtų apipurkšti vandeniu. Pasirūpinkite, kad vazonėlio lėkštutėje neužsistovėtų vanduo – jo perteklių visuomet nupilkite.
Bananmedžio persodinimas
Bananas persodinamas pavasarį arba vasarą (tą geriausia atlikti kas 2-3 metus). Tam vertėtų pasirinkti pakankamai erdvų vazoną, nes turėdamas daugiau erdvės bananmedis augs sparčiau. Bananui tinka kompostinės, lapinės, durpinės žemės ir smėlio mišinys, į kurį vertėtų įmaišyti ir medžio anglies gabalėlių (dideliems ir seniems augalams taip pat reikėtų pridėti molingos žemės). Persodintą bananą gerai palaistykite ir pašalinkite vandens perteklių iš vazono lėkštutės.
Bananmedžio trąšos
Vasaros laikotarpiu bananmedis tręšiamas kas dvi savaites oraganinėmis ir mineralinėmis trąšomis. Bananmedžiui galima naudoti universalias kambarinių augalų trąšas, tačiau geriausia rinktis tokias, kurių sudėtyje yra pakankamai daug kalio. Vertėtų vengti azoto trąšų, ypatingai ramybės periodu (rudenį ir žiemos pradžioje). Bananmedį tręškite saikingai, laikydamiesi ant trąšų pakuotės pateiktų rekomendacijų.
Bananmedžio dauginimas
Peržydėję ir subrandinę vaisius bananmedžiai nudžiūva, o iš šakniastiebio išauga nauji ūgliai. Juos atskirkite nuo motininio augalo ir toliau auginkite tame pačiame vazone (kai vazonas taps per ankštas, juos galėsite persodinti į naujus vazonėlius).
Kai bananmedis išauga pakankamai didelis, jį galima įpjauti ties pamatu, nes tai paskatins naujų ūglių augimą. Taip pat bananai gali būti dauginami vaisių subrandintomis sėklomis, kurios sėjamos į durpių ir smėlio mišinį. Jei oro temperatūra bus 20-25 laipsniai Celsijaus, sėklos turėtų sudygti maždaug per mėnesį.
Dažniausios bananmedžio ligos
Bananmedis nėra labai lepus augalas, tačiau kartais ir jį užpuola ligos. Jei žiemos laikotarpiu bananas bus laikomas pernelyg šaltoje vietoje (arba bus pernelyg gausiai laistomas), gali supūti augalo šaknys. Tokiu atveju banano lapai atrodo nuskurę ir praradę savo įprastą spalvą, todėl gali tekti ne tik pakeisti vazono vietą, bet taip pat ir persodinti augalą (supuvusias šaknų vietas nupjaukite ir pabarstykite anglies milteliais).
Jei patalpų oras yra labai šiltas ir sausas, bananmedį gali užpulti miltuotieji skydamariai arba voratinklinės erkutės. Jei ant augalo lapų pastebėtumėte ši kenkėjų, bananmedžio lapus nuplaukite muiluotu vandeniu ir sausai nušluostykite.
Jei bananmedis atrodo labai sunykęs, neskubėkite juo atsikratyti – iš šakniastiebio netrukus išlįs naujas ūglys, todėl galėsite pasodinti jauną augalą.