Šeflera (Schefflera) – tai aralijinių šeimos augalas, kuris natūralioje gamtoje aptinkamas Rytų Astralijoje, Taivane ir naujojoje Gvinėjoje. Šiai genčiai priklauso apie 250 rūšių visžalių krūmų, nedidelių medelių ir vijoklių, tačiau namuose dažniausiai auginamos vos dvi šeflerų rūšys – margalapės ir žalialapės šefleros. Tai – ganėtinai greitai augančios kambarinės gėlės, kurios nereikalauja ypatingos priežiūros ir yra tinkamos pradedantiesiems kambarinių augalų mylėtojams. Jei laikysitės kelių pagrindinių šių augalų priežiūros taisyklių, galite būti užtikrinti, kad ši kambarinė gėlė jūsų namuose jausis gerai.
Parinkite tinkamą patalpą
Šeflera mėgsta šviesias, pusiau pavėsingas ir gerai vėdinamas vietas, todėl vertėtų pagalvoti, kokia namų vieta šiai kambarinei gėlei tiktų labiausiai. Nesibaiminkite, jei kambaryje oras pernelyg sausas – šefleros prisitaiko ir prie gana nepalankių oro sąlygų (karts nuo karto tiesiog nupurkškite augalo lapus vandeniu). Priešingai nei daugelis kitų kambarinių gėlių, šefleros nėra jautrios skersvėjui. Šiltuoju metų laiku gėlės vazoną galima išnešti į balkoną ar terasą, tačiau svarbu pasirūpinti, kad augalo nepasiektų pernelyg stiprus vėjas ar tiesioginiai saulės spinduliai. Žiemos laikotarpiu nestatykite šefleros prie radiatoriaus – tai gali susargdinti augalą.
Šefleros laistymas
Šefleros labai mėgsta drėgmę, todėl laistymas turėtų būti pakankamai gausus. Neleiskite, kad vazonėlyje užsistovėtų vanduo – jo perteklių nedelsdami nupilkite. Karštomis vasaros dienomis šefleros laistomos 2-3 kartus per savaitę, o kitais metų laikais laistymas turi būti retesnis. Jei pastebite, kad šeflera ėmė mesti lapus, tikėtina, kad taip nutiko būtent dėl vandens pertekliaus.
Šefleros tręšimas
Šefleros tręšiamos nuo pavasario iki rudens (kas tris savaites). Tam geriausia rinktis organines ir mineralines trąšas (margalapėms šefleroms reikia daugiau fosforo ir kalio). Žiemos laikotarpiu trąšos nenaudojamos.
Oro temperatūra
Vasaros laikotarpiu šefleros gali būti auginamos ir labai šiltose patalpose, tačiau žiemą oro temperatūra turėtų būti žemesnė (žalialapėms šefleroms tinkamiausia 10-15 laipsnių Celsijaus temperatūra, o margalapėms – 16-18 laipsnių). Jei žiemos laikotarpiu oro temperatūra yra aukštesnė nei 20 laipsnių, šefleros gali imti mesti lapus. Svarbu laikytis gana paprastos taisyklės: kuo aukštesnė yra oro temperatūra, tuo didesnė turėtų būti drėgmė, todėl karštomis dienomis būtina nupurkšti augalo lapus.
Šefleros persodinimas
Jaunos šefleros persodinamos kas metus, o senesni augalai – kas 4-5 metus (kiekvieną pavasarį rekomenduojama pakeisti viršutinį žemių sluoksnį). Persodinimui rinkitės purų, vandeniui pralaidų kompostinės, lapinės žemės ir smėlio mišinį. Vazono dugne paruoškite maždaug 5 cm drenažo sluoksnį. Jaunus augalus rekomenduojama paremti, nes jie būna pernelyg silpni.
Ramybės periodas
Šaltuoju metų laiku augalui reikia poilsio, todėl šiuo laikotarpiui šefleros laistymas turi būti retesnis. Idealu, jei šeflera bus laikoma tokioje patalpoje, kurioje yra pakankamai ryškus apšvietimas, o oro temperatūra yra ganėtinai žema.
Genėjimas
Šeflera yra tropinis augalas, kuris stebina ganėtinai sparčiu augimu (namų sąlygomis šeflera gali pasiekti maždaug 2 metų aukštį – kasmet ši kambarinė gėlė paauga maždaug 30-40 cm). Jei šeflera pasiekė lubas, tiesiog nugnybkite šio augalo viršūnes (šeflerai tai nepakenks). Senesnius augalus rekomenduojama genėti pavasarį, nes šiuo laikotarpiu augalas yra atspariausias.
Šefleros dauginimas
Šefleros dažniausiai dauginamos viršūniniais auginiais arba stiebo dalimis. Šiltuoju metų laiku šias kambarines gėles galima dauginti pusiau sumedėjusiais auginiais, turinčiais po 2-3 lapus. Apatinį pjūvį reikia atlikti įstrižai prie lapo, o viršutinį – maždaug 1 cm virš pumpuro. Paruošti auginiai sodinami į durpių ir smėlio mišinį, apdengiami plėvele ir laikomi 20-25 laipsnių temperatūroje (įsišaknijimui galima naudoti hormonus). Taip pat šefleros gerai įsišaknija šiltame vandenyje – po 3-4 savaičių auginiai persodinami į 9-11 cm skersmens vazonėlius. Jei norite, kad vazonėliai atrodytų puošniau, galite sodinti ne po vieną, bet po kelias šefleras. Jei šeflera ėmė žydėti, šį augalą taip pat galite dauginti sėklomis (tą galite atlikti rugpjūčio-rugsėjo arba gruodžio-vasario mėnesiais). Kai sėklos sudygs, daugelius laikykite šiltai (20-24 laipsnių temperatūroje).
Dažniausios ligos
Jei oro temperatūra yra pernelyg žema, gėlė pernelyg retai laistoma ar mažai tręšiama, šefleros lapai gali pagelsti ir nukristi. Jaunus šefleros ūglius kartais užpuola amarai, todėl svarbu stebėti, ar augalo neapniko kenkėjai, ir laiku imtis priemonių. Jei žiemą šeflera bus laikoma pernelyg šiltai, ją gali užpulti miltuotieji ir paprastieji skydamariai, kurie įprastai veisiasi lapų apačioje. Jei šių kenkėjų yra gana nedaug, juos galite nuplauti muiluotu vandeniu ir nusausinti. Jei šių kenkėjų kiekis yra labai didelis, efektyviausia naudoti specialius insekticidus, kurie kenkėjus išnaikins greitai ir efektyviai. Šiltose ir sausose patalpose laikomas šefleras gali apnikti voratinklinės erkutės, kurias galima išnaikinti medetkų tirpalu. Jei norite padidinti šefleros atsparumą ligoms, nepatingėkite reguliariai nupurkšti augalo lapus ir nuvalyti dulkes.
Dėmesio: genėdami, daugindami ir persodindami šefleras visuomet mūvėkite pirštines, nes šio augalo sultyse yra odą dirginančių medžiagų. Saugokite šeflerą nuo mažamečių vaikų ir augintinių – paragavus šio augalo lapų galima smarkiai apsinuodyti.