Kambarinės rožės – tai labai dekoratyvūs augalai, džiuginantys nuostabaus grožio žiedais. Šių kambarinių gėlių priežiūra nėra sudėtinga, tačiau svarbu pasirūpinti, kad šiems augalams būtų sudaromos tinkamos sąlygos. Taigi, ką svarbu žinoti apie kambarinių rožių laistymą, persodinimą, tinkamas trąšas bei dauginimą?
Tinkama vieta
Kambarinės rožės labai mėgsta šviesą ir gryną orą, todėl šias gėles geriausia laikyti ant labiausiai apšviestos palangės (idealu, jei augalą galite pastatyti ant pietrytinės ar ant pietvakarinės palangės). Patalpa, kurioje laikysite kambarinę rožę, turi būti gerai vėdinama, šias gėles būtina saugoti nuo perkaitimo. Šiltuoju metų laiku rožes galima išnešti į balkoną ar terasą. Spalio pabaigoje-lapkričio paradžioje, arba kai rožės numes lapus, augalus reikėtų perkelti į vėsesnes patalpas ir ten laikyti iki kovo pradžios. Šioms kambarinėms gėlėms geriausia parinkti gana ramią vietą, šalia kurios nėra elektrinių prietaisų.
Apšvietimas
Kambarinės rožės puikiai jaučiasi gerai apšviestose vietose, tačiau intensyvūs saulės spinduliai gali lemti įvairius šio augalo susirgimus. Vasarą, kuomet saulės šviesa yra labai intensyvi, langus rekomenduojama uždengti žaliuzėmis ar užuolaidomis, nes tai padės sukurti dirbtinį pavėsį. Rudenį ir žiemą kambarinėms rožėms taip pat bus reikalingas apšvietimas: šie augalai turėtų gauti šviesos bent 3-4 valandas per parą (tinka ir dirbtinis kambariniams augalams skirtas apšvietimas), nes priešingu atveju gali sumažėti augalo atsparumas ligoms ir kenkėjams.
Kambarinės rožės laistymas
Kambarines rožes būtina reguliariai laistyti, tačiau persistengti tikrai nereikėtų. Rožės laistomos tada, kai viršutinis dirvožemio sluoksnis išsausėja. Karštomis vasaros dienomis kambarinės rožės laistomos du kartus per dieną – ryte ir vakare (karts nuo karto galima apipurkšti augalo lapus). Žiemos laikotarpiu kambarinės rožės laistomos kas 2-3 dienas. Laistymui skirtas vanduo turi būti kambario temperatūros.
Oro temperatūra
Vasaros laikotarpiu kambarinėms rožėms tinkamiausia 16-25 laipsnių temperatūra, o žiemą kambariuose auginamos rožės geriausiai jaučiasi 15-20 laipsnių temperatūroje. Kambarinės rožės geriausiai jaučiasi ganėtinai drėgnose patalpose, todėl šildymo laikotarpiu vertėtų pasirūpinti papildomu augalo drėkinimu. Po vazonėliu galite pastatyti lėkštutę su drėgnais akmenukais.
Genėjimas
Žiemos pabaigoje nupjaustykite rožės lapus, o augalui pražydus reguliariai nuskabykite nužydėjusių rožių žiedlapius (kuo dažniau tą padarysite, tuo ilgiau rožė džiugins žiedais).
Kambarinės rožės tręšimas
Vegetacinio periodo metu kambarines rožes rekomenduojama kiekvieną savaitę tręšti organinėmis ir mineralinėmis trąšomis (šias trąšas galima naudoti pakaitomis). Rugpjūčio mėnesį kambarines rožes patartina nustoti tręšti (šiuo laikotarpiu kambarinėms rožėms reikės gausesnio laistymo). Spalio mėnesį kambarinės rožės ima mesti lapus, todėl augalą paruoškite žiemojimui. Suaugusių kambarinių rožių (3-4 metų) viršūnės taip pat gali būti purškiamos skystomis trąšomis (ne dažniau kaip kartą per mėnesį).
Tinkamas vazonas
Kambarines rožes geriausia auginti šviesių spalvų vazonuose, nes tamsus vazonas sugeria saulės šviesą ir gali lemti augalo perkaitimą (to galėsite išvengti, jei vasaros metu augalo vazoną įvyniosite į baltus popieriaus lapus).
Kambarinės rožės persodinimas
Pasirūpinkite, kad kambarinė rožė vazonėlyje turėtų pakankamai vietos. Jei vazonas yra pernelyg ankštas, žemės grumstai pernelyg greitai perdžiūva, todėl ilgainiui augalas gali imti skursti. Kambarines rožes geriausia persodinti kovo mėnesį, persodinimui rinkitės bent keliais centimetrais platesnį vazonėlį. Dirvožemį paruoškite iš komposto, durpių ir smėlio (santykiu 2:2:1). Jei matote, kad senas rožės vazonėlis dar nėra per ankštas, tiesiog pakeiskite viršutinį dirvožemio sluoksnį. Parduotuvėje įsigytas kambarines rožes rekomenduojama iš karto persodinti. Tam rinkitės bent 2-3 cm centimetrais platesnį vazonėlį, kurį nuplaukite šiltu muiluotu vandeniu. Jaunus augalus rekomenduojama persodinti kasmet, o vėliau – kas 2-3 metus.
Rožių dauginimas
Kambarinės rožės dauginamos auginiais. Geriausia tai atlikti pavasarį, tačiau kambarinės rožės dauginimas taip pat galimas ir rudenį. Nupjaukite maždaug 15 cm ilgio kotelį ir pamerkite į vandenį. Po poros savaičių auginiai jau bus išleidę šaknis, todėl juos galėsite persodinti į vazonėlius. Pasodintus auginius palaistykite, galite sukurti šiltnamio sąlygas uždengdami auginius stiklainiu ar plėvele (tokiu atveju augalas greičiau prigys).
Dažniausios ligos
Vertėtų sunerimti, jei kambarinė rožė ėmė mesti lapus. Taip gali nutikti dėl pernelyg sauso dirvožemio, užpuolusių kenkėjų ar staigių temperatūros pokyčių. Jei pavasarį ant lapkočių atsiranda tamsiai rudų ar juodų dėmių, tikėtina, kad šį susirgimą sukėlė bakterijos, todėl pažeistas augalo dalis rekomenduojama nupjaustyti ir sunaikinti. Jei pastebite, kad augalo lapai ar ūgliai išsikraipė, o lapų paviršių išmargino dėmės, sergančius augalus būtina pašalinti. Apatinėje lapų dalyje atsiradus pilkšvam ar violetiniam pelėsiui rekomenduojama sunaikinti užkrėstus lapus ir ūglius, o patį augalą nupurkšti virinto vandens ir pelenų mišiniu (santykiu 1:10). Svarbu atminti, kad kambarinės rožės dažniausiai suserga dėl netinkamų laikymo sąlygų: tam gali turėti įtakos žiemojimas pernelyg šiltoje ir sausoje patalpoje, perlaistymas (ar pernelyg žemos temperatūros vanduo), perkaitimas, ar trąšų perteklius/trūkumas.