Gardenija – tai dekoratyvi, iš drėgnųjų Azijos miškų kilusi gėlė, turinti maždaug 250 skirtingų rūšių. Gardenija yra ganėtinai lepus ir atidžios priežiūros reikalaujantis augalas, todėl pravartu žinoti, kokios yra svarbiausios šios gėlės priežiūros taisyklės. Jei vadovausitės žemiau pateiktais patarimais, galite būti tikri, kad gardenija ilgą laiką džiugins savo nuostabiais žiedais.
Oro temperatūra
Gardenija geriausiai jaučiasi tokioje aplinkoje, kurios oro temperatūros pokyčiai yra gana nedideli (idealu, jei aplinkos temperatūra yra nuo 21 iki 24 laipsnių Celsijaus). Nakties metu oro temperatūra gali būti kiek mažesnė – 15-18 laipsnių Celsijaus. Žiemos laikotarpiu gardenija geriausiai jaučiasi vėsesnėje aplinkoje – oro temperatūra turėtų būti ne aukštesnė nei 16 laipsnių Celsijaus. Gardenijai yra reikalinga išskaidyta saulės šviesa arba dirbtinis apšvietimas, tačiau šį augalą vertėtų saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Vasaros laikotarpiu gardeniją galima laikyti ant palangės vakarinėje ar pietvakarių pusėje, o žiemos laikotarpiu gardenijai tiks pietinė ar rytinė palangė.
Laistymas
Gardenija labai mėgsta drėgmę ir šilumą. Šiltuoju metų laiku gardeniją vertėtų ne tik laistyti, bet taip pat reguliariai nupurkšti jos lapus. Geriausia rinktis kambario temperatūros vandenį (jei gardenija bus laistoma šaltu vandeniu, lapai gali imti gelsti, o žiedai – kristi). Vasaros laikotarpiu gardeniją reikia laistyti kasdien, o žiemą tą darykite kas 2-3 dienas. Nepersistenkite, nes priešingu atveju gali imti pūti augalo šaknys. Gardeniją laistykite iš viršaus, neleiskite, kad po vazonu esančioje lėkštutėje užsistovėtų vanduo. Geriausia rinktis virintą, nusistovėjusį vandenį. Kas penktą laistymą į litrą vandens įlašinkite 2-3 lašus citrinos sulčių.
Drėgmė
Jei patalpų oras yra pernelyg sausas, gardenijai reikės papildomo drėkinimo, nes priešingu atveju augalas gali nežydėti (arba jo žiedai gali būti pernelyg skurdūs). Padidinti drėgmę galite keliais būdais: karts nuo karto nupurkškite augalo lapus, po vazonėliu pastatykite padėklą su drėgna žeme, šalia vazono pastatykite akvariumą ar dekoratyvinį fontaną, arba tiesiog naudokite oro drėkintuvą.
Trąšos
Gardenijos dirvožemyje turi būti pakankamai maistinių medžiagų, todėl šį augalą būtina reguliariai tręšti (tą vertėtų daryti nuo kovo iki rugpjūčio, tręšimas turi būti dažnas, bet negausus). Geriausia rinktis nekalkingas trąšas, kurios yra skirtos žydintiems augalams. Jei gardenijai stinga geležies ir kalio, ant šio augalo lapų gali atsirasti geltonų dėmelių. Rudens ir žiemos laikotarpiu gardenijos tręšti nereikia, tačiau tuomet, jei augalas ima formuoti naujus pumpurus, augalą reikėtų tręšti ir šaltuoju metų laiku.
Dauginimas
Gardenijos dauginamos pavasarį ir vasarą. Šį augalą galima dauginti ūgliais arba stiebo dalimis (gardenijos taip pat gali būti dauginamos sėklomis, tačiau šis procesas yra gerokai ilgesnis ir ne visada duodantis pageidaujamų rezultatų). Ūglius geriausia pjauti vasario-kovo mėnesiais. Juos sodinkite į tokio paties kiekio smėlio ir durpių mišinį. Pasodintus auginius palaistykite ir apdenkite plėvele arba stiklainiu. Jei oro temperatūra bus maždaug 25 laipsniai Celsijaus, jie įsišaknys per 3-4 savaites. Kai pastebėsite, kad stiebas prigijo, persodinkite į „suaugusioms“ gėlėms skirtą vazonėlį. Jei gardeniją dauginsite stiebo dalimis, kiekvena jų turėtų būti maždaug 10 cm ilgio ir turėti po vieną lapą. Nupjautos stiebo dalys sodinamos į durpių ir smėlio mišinį.
Genėjimas
Gardeniją būtina reguliariai genėti. Genėjimą geriausia atlikti augalui nužydėjus arba prieš persodinimą. Gardenijos išleistus ūglius reikėtų patrumpinti maždaug per pusę. Reguliarus gardenijos genėjimas skatina augimą ir intensyvesnį žydėjimą.
Persodinimas
Nusipirktą gardeniją rekomenduojama iš karto persodinti, nes parduotuvėse dažniausiai yra siūlomos į durpinę žemę pasodintos gėlės (gardenijoms durpinė žemė nėra pati tinkamiausia). Gardenijos geriausiai jaučiasi lengvai rūgščią žemę, todėl joms puikiai tinka ir rododendrinis mišinys. Persodindami gardeniją pirmiausia ją gausiai palaistykite šiltu vandeniu ir palikite valandą pastovėti. Pasirinkite vazoną, kurio skersmuo bent keliais centimetrais didesnis už senąjį. Atsargiai ištraukite persodinamą augalą, apžiūrėkite jo šaknis. Jei pastebėsite pažeidimų, nupjaukite pažeistas vietas ir pabarstykite anglies milteliais. Pirmasis sluoksnis vazonėlyje turėtų būti sudarytas iš keramzito ar smulkių akmenukų, antrasis – iš smėlio ir dirvožemio. Kiekvienas gardenijos krūmas turi būti sodinamas į atskirą vazonėlį. Gardeniją patartina persodinti kas 2 metus.
Ligos
Gardenija reikalauja ypatingai atidžios priežiūros, nes priešingu atveju augalas gali susirgti. Kartais gardenijas užpuola kenkėjai (voratinklinės erkutės, skydamariai, amarai), todėl svarbu reguliariai apžiūrėti, ar augalas yra sveikas. Pastebėję tam tikrus kenkėjus juos nedelsdami išnaikinkite insekticidais (jei paveiktas plotas nėra didelis, gali užtekti vos vieno nupurškimo). Smarkiai užkrėstos gėlės gydymas gali užtrukti iki 10 dienų, o pabaigus „gydymą“ rekomenduojama augalą persodinti (prieš tai nuvalykite gardenijos šaknis). Jei gardenijos lapai ėmė gelsti ir ant jų atsirado ryškios žalios gyslos, tai reiškia, kad augalas nesugeba pasisavinti geležies (tokiu atveju augalas turi būti persodinamas į šarminę žemę arba laistomas kietu vandeniu). Dėl temperatūros svyravimų ar per aukštos temperatūros gali imti kristi gardenijos žiedai ir pumpurai.