Kambariniai augalai ne tik puošia namus, bet ir padeda valyti patalpų orą. Vis dėlto, naudinga žinoti, kad kai kurios kambarinės gėlės yra nuodingos, todėl su jomis vertėtų elgtis kiek įmanoma atsargiau. Medikai atliko tyrimą, kurio metu išsiaiškino, kokių kambarinių augalų vertėtų pasisaugoti – net ir visai „nekalti“ augalai gali būti žalingi ir mums patiems, ir mūsų augintiniams.
Alijošius
Apie alijošiaus gydomąsias savybes galime rasti tikrai nemažai informacijos, tačiau svarbu žinoti, kad su šiuo augalu reikia elgtis atsargiai, jo negalima padauginti. Kambaryje auginamo alijošiaus sultys gali smarkiai sudirginti skrandį ir sukelti viduriavimą, o naminiams gyvūnams alijošiaus „degustavimas“ gali baigtis net mirtimi (jei alijošiaus paragautų graužikas, jo išgelbėti gali nebepavykti).
Vėzdūnė
Ši nepaprasto grožio kambarinė gėlė gali sukelti stiprią alerginę reakciją. Jei šio augalo sulčių patektų į burną, tai gali lemti liežuvio ir lūpų patinimą (sunkesniais atvejais apsinuodijimas vėzdūne gali privesti prie mirties). Persodinant šį kambarinį augalą būtina mūvėti pirštines ir po šios procedūros neliesti veido. Auginantiems mažus vaikus ar naminius gyvūnus būtina pasirūpinti, kad vėzdūnė būtų jiems nepasiekiamoje vietoje.
Gebenė
Tai – viena populiariausių naminių lianų, kuri nereikalauja ypatingos priežiūros ir prisitaiko prie įvairių aplinkos sąlygų. Gebenė veiksmingai filtruoja patalpų orą nuo nuodingų chemikalų, jos nemėgsta bakterijos ir grybeliai. Nors gebenės lapai įprastai nekelia jokios alergijos, tačiau svarbu žinoti, kad šio augalo stiebai yra labai nuodingi (jei jo paragaus naminis gyvūnas, tikėtina, kad jis žus). Šio augalo vaisiai yra dar nuodingesni nei stiebai, todėl gebenės pumpurus rekomenduojama pašalinti dar prieš pradedant skleistis. Apsinuodijimas gebene gali pasireikšti pykinimu, dusuliu ir drebuliu, o stiprus apsinuodijimas gali sukelti paralyžių ar komą.
Difenbachija
Tai – gana plačiai paplitęs augalas, kurio sultys gali būti mirtinai pavojingos (ypač vaikams ir naminiams gyvūnams). Nors nuodingos ne visų rūšių difenbachijos, tačiau daugumos jų kelia tikrai nemenką pavojų. Šių kambarinių gėlių sultys gali sukelti kontaktinį dermatitą, o patekus į akis gali būti smarkiai pažeidžiama ragena. Difenbachijų skonis nėra labai malonus, todėl nei vaikai, nei gyvūnai šio augalo ilgai nekramto, tačiau net ir trumpas kontaktas gali sukelti rimtas pasekmes.
Oleandras
Oleandrai yra ypatingai vertinami dėl puošnių lapų ir žiedų, todėl jie neretai auginami ir namuose. Oleandro žiedai pasižymi itin maloniu aromatu, tačiau intensyvaus žydėjimo laikotarpiu šie augalai gali sukelti smarkų galvos skausmą ar svaigimą. Kaip ir daugelis kitų nuodingų augalų, oleandrai yra naudojami liaudies medicinoje, tačiau tokius receptus vertėtų bandyti itin atsargiai. Nuodingiausios yra oleandro sėklos ir sultys, todėl persodinti šį augalą vertėtų mūvint pirštines. Jei namuose yra mažų vaikų ar gyvūnų, oleandras tikrai nėra pati tinkamiausia kambarinė gėlė.
Irisas (vilkdalgis)
Irisas džiugina ne tik gražiais žiedais, bet taip pat ir maloniu aromatu, tačiau šis kambarinis augalas gali būti nuodingas ne tik vaikams ar augintiniams, bet taip pat ir suaugusiam žmogui. Apsinuodijimas šiuo augalu pasireiškia pakilusia temperatūra, kartais juntamas pykinimas.
Monstera
Natūralioje gamtoje monsteros pasiekia įspūdingą dydį, o auginamos namuose jos įprastai yra gerokai mažesnės. Šios kambarinės gėlės džiugina įspūdingais dailios formos lapais ir nesudėtinga priežiūra, tačiau naudinga žinoti, kad šios kambarinės gėlės yra labai nuodingos. Monsterų lapų sultys gali sugelti burnos gleivinės uždegimą, stiprų seilėtekį, pykinimą ir virškinimo sutrikimus. Jei monsteros lapų paragautų augintinis, stiprus apsinuodijimas gali baigtis gyvūno žūtimi.
Narcizas
Narcizai daugeliui mūsų asocijuojasi su pavasariu ir šio metų laiko šventėmis. Šias gėles neretai nusprendžiama auginti gėlių darželyje ar tiesiog ant palangės – narcizai džiugina ne vien tik nuostabiais žiedais, bet taip pat ir maloniu aromatu. Vis dėlto, šių gėlių auginimas gali teikti ne vien tik džiaugsmą: netyčia paragavus narcizo sulčių gali sutrikti virškinimas, pasireikšti pykinimas, pakilti kraujospūdis. Ypač nuodingi narcizų svogūnėliai – suvalgius vos vieną šio augalo svogūnėlį žmogų gali ištikti mirtis. Jei namuose yra augintinių, narcizų auginimas tikrai nėra pati geriausia mintis.
Hiacintas
Gyvūnų pažintis su hiacintu gali baigtis net mirtimi, todėl tokie augalai nėra pats geriausias pasirinkimas, jei namuose yra augintinių. Apsinuodijimo hiacintais simptomai yra labai panašūs, kaip ir apsinuodijus narcizais: gali pasireikšti vėmimas ir viduriavimas. Nuskynus hiacintą vertėtų nedelsiant nusiplauti rankas – tai padės išvengti galimo gėlės sulčių kontaktavimo su burnos gleivine.