Echmėjos pavadinimas yra kilęs iš graikiško žodžio „aichme“, reiškiančio ieties smaigalį. Toks pavadinimas duotas tikrai ne be priežasties: echmėjos žiedynai būtent tai ir primena.
Echmėja yra kilusi iš Amerikos tropikų, kur suskaičiuojama maždaug 140 šio augalo rūšių. Namuose yra auginamos vos kelios šio augalo rūšys: bromelinės, dryžuotosios ir uodeguotosios echmėjos. Tai – labai puošnūs augalai, kurie žydi pavasarį ir vasarą.
Nors echmėjos nėra labai reiklūs augalai, tačiau būtina užtikrinti tinkamas augimo sąlygas.
Tinkama vieta
Šviesa echmėjoms yra tiesiog gyvybiškai svarbi. Šie augalai geriausiai jaučiasi gerai apšviestoje namų vietoje, tačiau echmėjas būtina saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Šios gėlės gana nesunkiai prisitaiko prie laikymo sąlygų: jos gali puikiai jaustis ir ryškioje saulės šviesoje, ir daliniame pavėsyje.
Idealu, jei oro temperatūra yra nuo 15°C iki 21°C. Tam, kad augalas pražystų, jam reikalinga aukštesnė temperatūra – maždaug 24°C. Saugokite echmėją nuo skersvėjo ir elektrinių prietaisų.
Echmėjos laistymas
Echmėjoms reikalinga nuolatinė drėgmė, tačiau šių augalų jokiu būdu negalima perlaistyti. Šio augalo skrotelėje visada turi būti vandens, kurį vertėtų pakeisti kas mėnesį ar kas du mėnesius. Substratas laistomas tik tada, kai jis išdžiūna. Echmėjoms tinka tik minkštas vanduo (galite naudoti lietaus vandenį arba nusistovėjusį vandenį iš čiaupo).
Nuo balandžio iki spalio echmėjoms reikia daugiau drėgmės, o nuo lapkričio iki kovo laistymas turėtų būti saikingesnis. Jei patalpų oras yra labai sausas, echmėją būtina nupurkšti vandeniu. Taip pat svarbu nuo lapų nuvalyti dulkes ir kitus nešvarumus. Vasaros laikotarpiu taip pat rekomenduojama nupurkšti augalo lapus.
Echmėjos tręšimas
Pavasarį ir vasarą galima naudoti trąšas, kurias reikia įmaišyti į vandenį. Trąšos naudojamos kas 15 dienų. Taip pat galima į lapų skrotelę vis įpilti trąšų tirpalo (0,5 g/l).
Echmėjos persodinimas
Pavasarį echmėjas galima persodinti, tačiau tai nėra būtina. Suaugusių echmėjų praktiškai nereikia persodinti, nes jų šaknų sistema nėra labai gerai išsivysčiusi. Jaunus augalus reikia sodinti į nedidelius vazonėlius su puria žeme. Idealus substratas – sodo durpės.
Echmėjos dauginimas
Prie senojo augalo įprastai išauga ir jauni augaliukai, kuriuos galima persodinti atskirai (svarbu palaukti, kol jie išleis šaknis). Jaunas echmėjas auginkite šviesioje ir šiltoje vietoje (oro temperatūra turėtų būti aukštesnė nei 18 °C). Jaunus augaliukus saugokite nuo pernelyg ryškios saulės šviesos, o laistymas turėtų būti vidutiniškas. Patį stipriausią augaliuką galite palikti ir senajame vazone. Teks šiek tiek palaukti, kol šie augalai pražys: taip nutiks po maždaug 2-4 metų, kai echmėja bus pakankamo dydžio.
Echmėja taip pat gali būti dauginama sėklomis. Sėklas reikia sėti ką tik surinktas, nes vėliau jos tampa nedaigios. Sėklos sėjamos į lapinės žemės ir smėlio mišinį, o vėliau lengvai padengiamos smėliu. Sėklos geriausiai sudygsta 30° C temperatūroje ir drėgnoje aplinkoje. Prieš sėjant, žemę rekomenduojama sterilizuoti (pakaitinti). Paaugusius sodinukus persodinkite į velėninės, perpuvusios mėšlinės žemės ir smėlio mišinį (sumaišykite tokia proporcija – 3:1:1).
Echmėjos žydėjimas
Jei norite paskatinti echmėjos žydėjimą, galite įdėti augalą į maišelį su keliais prinokusiais obuoliais. Po kelių dienų maišelį nuimkite. Taip pat galima įdėti obuolio graužtuką į augalo rozetės piltuvą. Kai echmėja nužydi, jos žiedą reikia nupjauti prie pagrindo aštriu peiliu.
Echmėjų ligos ir kenkėjai
Kaip ir kitus augalus, echmėjas kartais užpuola ligos ir kenkėjai. Šių gėlių augintojai dažniausiai susiduria su šiomis problemomis:
* Jei ant echmėjos lapų atsiranda šviesiai rudų dėmių, tikėtina, kad juos nudegino saulė. Tokiu atveju vertėtų parinkti augalui kitą vietą, kurioje saulės spinduliai yra ne tokie intensyvūs.
* Jei echmėjos lapų galai tampa rudos spalvos, taip nutiko dėl per sauso oro. Vertėtų pasirūpinti reguliariu augalo nupurškimu.
* Jei žuvo neperžydėjęs augalas, tikėtina, kad taip nutiko dėl perlaistymo. Atminkite, kad echmėjai patinka drėgmė, tačiau pernelyg gausus laistymas jai gali būti pražūtingas.
* Jei augalą apniko miltuotieji paprastieji skydamariai, vertėtų imtis priemonių, kurios padės juos sunaikinti. Pirmiausia izoliuokite augalą, kad kenkėjai neapniktų ir kitų jūsų namuose laikomų augalų. Nuvalykite augalo lapus su muiluotu vandeniu. Šią procedūrą kartokite tol, kol kenkėjų nebeliks. Jei ši priemonė nepadeda, naudokite specialius preparatus, skirtus kenkėjų naikinimui.
* Jei ima pūti echmėjos rozetė, tikėtina, kad taip nutiko dėl per didelio vandens kiekio ir per žemos aplinkos temperatūros. Būtina pašalinti vandenį iš rozetės piltuvėlio ir pasirūpinti, kad augalo substratas išdžiūtų. Rekomenduojama perkelti augalą į šiltesnę ir šviesesnę patalpą.
* Jei echmėjos lapai pradeda džiūti, dėl to galima kaltinti per aukštą oro temperatūrą ir per retą laistymą. Pasirūpinkite, kad rozetės viduje būtų maždaug 2,5 cm vandens sluoksnis. Kartą per dvi savaites palaistykite augalą lietaus vandeniu.
* Jei nudžiūna echmėjos žiedynas, tikėtina, kad taip nutiko dėl per žemos temperatūros, todėl augalą vertėtų perkelti į šiltesnę vietą.