Medinilė (lot. Medinilla) – tai labai puošnus augalas, kuris gali pagyvinti net ir patį niūriausią interjerą. Ši kambarinė gėlė yra kilusi iš Filipinų miškų, kur vyrauja atogrąžų-tropikų klimatas, todėl medinilė geriausiai jaučiasi šiltoje ir drėgnoje aplinkoje. Natūralioje gamtoje medinilės aukštis gali siekti net tris metrus, tačiau namų sąlygomis laikomas augalas tik labai retais atvejais pasiekia metro aukštį. Mediniles kambarinių gėlių mylėtojai labai vertina, nes šie augalai yra labai gražūs ir nereikalaujantys sudėtingos priežiūros.
Tinkama vieta
Medinilė geriausiai jaučiasi šviesioje (bet ne saulėtoje), labai šiltoje aplinkoje. Idealu, jei galite užtikrinti pastovią maždaug 20° C temperatūrą, nes medinilės yra labai jautrios temperatūrų svyravimams. Ši kambarinė gėlė puikiai jausis šiaurinėje-vakarinėje namų pusėje. Vazono nereikėtų sukinėti ar perkėlinėti į kitą vietą, nes į tai medinilė gali sureaguoti labai jautriai.
Svarbu reguliariai vėdinti patalpą, kurioje auga medinilė, ir saugoti augalą nuo skersvėjų. Vasaros laikotarpiu šio augalo geriau nenešti į lauką.
Ramybės laikotarpiu formuojasi nauji pumpurai, todėl šiuo laikotarpiu medinilę reikėtų laikyti vėsesnėje aplinkoje, kurioje oro temperatūra yra maždaug 15-16° C. Pasibaigus ramybės laikotarpiui, medinilę reikia perkelti į šiltesnę vietą (tai vertėtų padaryti tada, kai pasirodo pirmieji augalo pumpurai).
Medinilės laistymas
Nuo pavasario iki rudens žemė vazone turėtų būti drėgna. Taip pat rekomenduojama reguliariai nupurkšti augalą minkštu kambario temperatūros vandeniu (taip pat vertėtų drėkinti ir patalpų orą). Jokiu būdu nelaistykite medinilės šaltu, kalkingu vandeniu, nes tai šiam augalui gali būti pražūtinga.
Šaltuoju metų laiku, kuomet prasideda ramybės periodas, medinilė turi būti laistoma retai (palaukite, kol žemė vazone šiek tiek apdžius). Žydinčią medinilę galite įstatyti į padėklą su vandeniu. Jei oras bus per drėgnas, augalo lapus gali užpulti kenkėjai, o tuomet, jei oras bus per sausas, medinilės labai gali imti suktis. Nepamirškite, kad kuo vėsesnis oras, tuo saikingesnis turėtų būti laistymas.
Medinilės tręšimas
Medinilė tręšiama nuo kovo iki rugsėjo. Šiuo laikotarpiu naudokite žydintiems augalams skirtas trąšas. Žiemos laikotarpiu šio augalo nereikia tręšti.
Medinilės genėjimas
Peržydėjusio augalo šakeles reikia patrumpinti trečdaliu, kad imtų dar labiau šakotis. Senus augalus galima genėti dar smarkiau, tačiau juos taip pat reikia persodinti į mažesnius vazonėlius. Medinilės genėjimas atliekamas žiemos pabaigoje arba ankstyvą pavasarį.
Medinilės persodinimas
Mediniles rekomenduojama persodinti kiek įmanoma rečiau. Geriausia tą daryti ne dažniau nei kas 2-3 metus. Persodinimą planuokite tada, kai pastebite, kad augalui stinga maistinių medžiagų, o šaknims – erdvės. Medinilėms labiausiai patinka puri, derlinga ir laidi dirva, kurioje neužsistovi vanduo. Vazono dugne turėtų būti geras drenažo sluoksnis: tam puikiai tinka keramzito molio granulės ar molinės šukės.
Medinilių dauginimas
Medinilių dauginimas tikrai nėra lengva užduotis. Būtent todėl šie augalai nėra pigūs. Jei vis dėlto norite pabandyti padauginti medinilę, vasario mėnesį sumedėjusioje šakelėje padarykite negilią įpjovą, kurią apriškite samanomis arba drėgna vata. Apvyniokite maistine plėvele. Po kurio laiko įpjovos vietoje turėtų pasirodyti šaknys. Šią vietą karts nuo karto padrėkinkite, tačiau būtina stebėti, kad įpjovos sritis nepradėtų pelyti. Šakelę su prasikalusiomis šaknimis atsargiai nupjaukite ir pasodinkiteį atskirą vazonėlį. Šakelė turėtų prigyti maždaug per mėnesį. Sodinimui geriausia rinktis maždaug 9 cm skersmens vazonėlį su lapinės, kompostinės, durpinės, lengvos velėninės žemės ir smėlio mišiniu (sumaišykite tokia proporcija: 2:1:1:1:1).
Vasaros laikotarpiu jaunus sodinukus būtina gausiai laistyti, saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių ir tręšti. Nors šis dauginimo metodas ne visada yra sėkmingas, tačiau pabandyti tikrai verta. Taip pat mediniles galima dauginti ir sėklomis, tačiau kambariniai augalai jas subrandina labai retai. Medinilės sėklos sėjamos vasario-kovo mėnesį į lapinės žemės ir smėlio mišinį.
Medinilių ligos ir kenkėjai
Nors medinilės priežiūra nėra labai sudėtinga, tačiau tam tikros priežiūros klaidos šiam augalui gali būti pražūtingos. Medinilių augintojai dažniausiai susiduria su šiomis problemomis:
* Jei medinilė auga labai lėtai ar nuvysta, gali būti, kad laistymui naudojate per šaltą vandenį.
* Jei ima kristi apatiniai augalo lapai, tikėtina, kad taip nutiko dėl aplinkos pasikeitimo ar per gausaus laistymo. Perkelkite augalą į labiau apšviestą vietą (augalas turėtų atsigauti per dvi savaites).
* Šaknų puvinys yra gana dažna problema, su kuria susiduria medinilių augintojai. Galite pastebėti, kad lapai ėmė labai greitai gelsti, dirva gali būti supelijusi, o augalo pagrindas tapo rudos spalvos. Tokiu atveju reikia išimti augalą iš vazono ir persodinti į šviežią dirvą.
* Per didelis saulės spindulių kiekis gali nudeginti augalo lapus. Lapai gali išsausėti ar paruduoti, ant jų gali atsirasti įdubimų. Taip pat gali sulėtėti medinilės augimas. Pašalinkite pažeistus augalo lapus ir pasirūpinkite gausesniu augalo laistymu.
* Jei medinilė neužmezga pakankamai žiedų, taip gali nutikti dėl vienodos oro temperatūros, kuri palaikoma ir ramybės, ir žydėjimo laikotarpiu. Rudens ir žiemos laikotarpiu oro temperatūrą vertėtų sumažinti keliais laipsniais.