Storalapis (lot. crassula ovata) – tai gana nereiklus, tačiau labai gražus kambarinis augalas, kuris kitaip dar vadinamas laimės medžiu. Teigiama, kad storalapis aprūpina namus teigiama energija, todėl juose gyvenantys asmenys yra gerokai laimingesni. Įdomu tai, kad liaudies medicinoje storalapis yra labai plačiai naudojamas, todėl šis augalas gali ne tik papuošti namus, bet taip pat įveikti įvairius negalavimus. Taigi, kaip prižiūrėti šį kambarinį augalą, ir kokios jo panaudojimo galimybės?
Parinkite tinkamą vietą
Storalapiai natūraliai auga Viduržemio jūros regione, Pietų Afrikoje ir Australijoje, todėl laimės medžiai turėtų gauti pakankamai daug saulės. Nors atkurti natūralias sąlygas vargu ar pavyks, tačiau tikrai galima parinkti tokią vietą, kurioje storalapis kuo geriau jaustųsi. Šį kambarinį augalą laikykite apšviestoje vietoje, kurią gali pasiekti tiesioginiai saulės spinduliai – tam storalapis nėra jautrus. Žiemos metu oro temperatūra turėtų būti ne mažesnė nei 10 laipsnių Celsijaus, tačiau geriausia, jei ji siekia 17-18 laipsnių.
Paruoškite tinkamą dirvožemį
Kaip ir kiti sukulentiniai augalai, storalapis mėgsta smėlingą, laidų dirvožemį. Šiems augalams puikiai tinka kaktusams skirtas dirvožemis, kurio galima įsigyti įvairiose specializuotose parduotuvėse. Jei nuspręsite naudoti įprastą dirvožemį, į jį įmaišykite šiek tiek smėlio, o į vazono dugną paberkite akmenėlių arba žvyro.
Storalapio persodinimas
Storalapio persodinimas rekomenduojamas kas 2-3 metus. Mažesni augalai gali būti persodinami kas antrus metus, o vėliau jų persodinimas turėtų būti retesnis. Geriausia laimės medį persodinti kovo arba balandžio mėnesį. Tikima, kad persodinant laimės medį naudinga į vazoną įdėti monetą, nes tai padės į namus pritraukti turtus.
Storalapio laistymas ir tręšimas
Storalapį reikia laistyti negausiai, tačiau tai svarbu daryti reguliariai. Šiltuoju metų laiku laistymas turi būti dažniausias – tai patartina atlikti kartą per savaitę. Rudenį storalapį reikės laistyti maždaug kas dešimt dienų, o žiemos metu laistymo gali nė neprireikti. Storalapį geriausia tręšti birželio-lapkričio mėnesiais, tam geriausia rinktis silpnesnės koncentracijos kaktusams skirtas trąšas arba kompleksines kambarinių augalų trąšas.
Storalapio dauginimas
Storalapio dauginimas yra gana paprastas: tai galima daryti atskiriant ūglius arba lapelius ir juos įšaknijant. Galima įšaknyti net ir nukritusius lapus, todėl keblumų tikrai neturėtų kilti. Šis augalas nemėgsta dažnų persodinimų, todėl jų įšaknijimui geriausia rinktis ne mažesnius nei 10-15 cm skersmens vazonus.
Ką dar svarbu žinoti?
Tikima, kad storalapis sugeria žmonių emocijas ir net gali atspindėti jų savijautą. Jei susirgtumėte, netrukus galite pastebėti, kad storalapio būklė tapo prastesnė, o jums pasveikus augalas ir vėl džiugins savo grožiu. Sunku pasakyti, ar tai tiesa, tačiau augalas tikrai jausis kur kas geriau, jei jam skirsite šiek tiek savo laiko. Patartina karts nuo karto nuo augalo lapų nuvalyti dulkes bei nupurkšti šiltu vandeniu.
Storalapio panaudojimo būdai
Laimės medis džiugina ne tik grožiu, bet taip pat įvairiomis naudingomis savybėmis. Teigiama, kad šio augalo savybės niekuo nenusileidžia mūsų taip vertinamam alijošiui!
* Kova su artritu: jei kenčiate artrito ar podagrinius skausmus, išspauskite šiek tiek storalapio sulčių, ir jomis patepkite skaudamas vietas (tai geriausia atlikti prieš miegą);
* Lūpų pūslelinės gydymas: išspauskite kelių laimės medžio lapelių sultis, ir jomis tepkite lūpų pūslelinės pažeistą vietą. Šią procedūrą rekomenduojama kartoti kas 30 minučių;
* Gerklės skausmo gydymas: išspauskite 10 storalapio lapelių sultis, ir sumaišykite jas su 200 ml vandens. Gautu mišiniu rekomenduojama skalauti gerklę 3-5 kartus per dieną;
* Nudegimų, sumušimų ir patempimų gydymas: išspauskite 3-4 laimės medžio lapelių sultis, pridėkite prie pažeistos vietos, ir apriškite tvarsčiu (jį reikėtų pakeisti kas 3-4 valandas);
* Įaugusio nago gydymas: jei pajusite, kad dėl įaugusio nago prasidėjo uždegimas, ant skaudamos vietos pridėkite ką tik nuskintą laimės medžio lapelį, ir pritvirtinkite pleistru. Kai lapelis sudžiūna, jį pakeiskite nauju;
* Vabzdžių įkandimų švelninimas: įgeltas vietas patepkite išspaustomis laimės medžio lapelių sultimis (tai padės sumažinti tinimą ir niežulį);
* Raumenų skausmo mažinimas: du trečdalius 500 ml stiklainio užpildykite laimės medžio lapais ir žaliomis šio augalo šakelėmis. Įpilkite degtinės iki pat stiklainio viršaus, palikite 30 dienų stovėti (tam rinkitės tamsią vietą). Stiklainį kasdien sujudinkite, o praėjus 30 dienų – nukoškite. Gauta trinktūra tepkite skaudamas vietas.
Svarbu žinoti, kad laimės medžio lapuose yra gana didelė nuodingų medžiagų koncentracija, todėl šį augalą vertėtų naudoti saikingai.