Kalėdų žvaigždė – tai gėlė, kuri kitaip dar vadinama puansetija, puošniausiąja karpažole arba tiesiog Kalėdų gėle. Šis augalas kilęs iš Centrinės Amerikos, kur buvo pastebėtas ganėtinai neseniai – 1828 metais. Įdomu tai, kad natūralioje gamtoje Kalėdų žvaigždė gali užaugti net iki 3-4 metrų aukščio, o namuose auginamų puansetijų aukštis įprastai yra gerokai mažesnis. Puošnumo šioms gėlėms suteikia pažiedlapiai, kurie gali būti painiojami su tikraisiais gėlės žiedais (pastarieji nėra tokie įmantrūs). Nors Kalėdų žvaigždės pažiedlapiai gali būti įvairiausių spalvų, tačiau mūsų šalyje dažniausiai auginamos raudonos gėlės. Šie kambariniai augalai nėra labai reiklūs, tačiau svarbu laikytis kelių svarbiausių puansetijų priežiūros taisyklių.
Tinkama temperatūra
Auginant puansetiją namuose labai svarbu sudaryti jai tinkamas sąlygas. Kalėdų žvaigždei reikės parinkti šviesią, tačiau šešėlingą vietą, ir saugoti augalą nuo tiesioginių saulės spindulių. Šios kambarinės gėlės žydėjimo laikotarpiu oro temperatūra turėtų būti apie 16-20 laipsnių Celsijaus, žemė turėtų būti drėgna, bet ne per šlapia. Puansetijos gana dažnai yra perkamos prieš Kalėdas, tad tuomet, jei norite, kad ši gėlė per Kalėdas būtų pasipuošusi sodriais raudonais pažiedlapiais, mėnesį prieš didžiąsias metų šventes 14 valandų per parą laikykite puansetiją tamsoje (ją galite uždengti kartonine dėže). Peržydėjusias Kalėdų žvaigždes apie tris mėnesius reikėtų laikyti žemesnėje (12-15 laipsnių) temperatūroje.
Puansetijų laistymas ir priežiūra
Kalėdų žvaigždės dirva turėtų būti puri ir laidi vandeniui, tačiau ne per daug derlinga. Jei puansetija bus auginama derlingoje dirvoje, Kalėdų gėlė suvešės, tačiau mažai žydės. Geriausias pasirinkimas – durpių ir perlito mišinys, kuris paruošiamas lygiomis dalimis. Puansetiją galima laikyti ant palangės, tačiau pasirūpinkite, kad čia gėlės nepasiektų tiesioginiai saulės spinduliai, kurie puansetiją gali tiesiog pražudyti. Taip pat svarbu saugoti Kalėdų gėlę nuo skersvėjų, todėl dar prieš parsinešdami puansetiją į namus gerai pagalvokite, kokią vietą jai parinksite. Kalėdų žvaigždę laistykite šiltu vandeniu, ir pasirūpinkite, kad patalpų oras būtų pakankamai drėgnas. Svarbu stebėti, kaip puansetija jaučiasi jūsų namuose – jei lapai ar šaknys ėmė pūti, tai gali reikšti, kad patalpos oras yra pernelyg drėgnas, arba paprasčiausiai persistengėte gėlę laistydami. Šiltuoju metų laiku įsitikinkite, kad puansetijos lapai nėra pernelyg sausi, prireikus apipurkškite juos šiltu vandeniu.
Puansetijos tręšimas
Pakankamai dažnas tręšimas – viena svarbiausių puansetijų priežiūros taisyklių. Tręšti šias kambarines gėles rekomenduojama nuo kovo iki lapkričio mėnesio, tą patartina daryti kas 2-3 savaites. Kalėdų žvaigždė gali būti tręšiama kompleksinėmis ir kalio salietros trąšomis, kurių galite įsigyti specializuotose sodo prekių parduotuvėse. Tręšiant šias gėles vertėtų nepersistengti, nes tai gali lemti įvairias puansetijų ligas. Svarbu žinoti, kad negalima tręšti žydinčių Kalėdų žvaigždžių, ir taip pat svarbu laikytis trąšų instrukcijoje pateiktų nurodymų.
Dažniausios puansetijų ligos
Kaip ir kitus kambarinius augalus, puansetijas gali užpulti įvairios ligos bei kenkėjai. Laimei, identifikuoti šio kambarinio augalo susirgimus nėra labai sudėtinga, todėl juos galėsite pašalinti be didelių pastangų:
- Jei apatiniai puansetijos lapai tapo šviesiai žali, o vėliau ėmė gelsti ir išblyško, taip galėjo nutikti dėl azoto trūkumo. Sprendimas yra labai paprastas: tereikia Kalėdų žvaigždę laistyti azoto trąšomis, ir labai greitai pastebėsite pagerėjimą;
- Jei lapų pakraščiai ėmė raitytis, taip galėjo nutikti dėl azoto pertekliaus. Šią problemą galėsite išspręsti nutraukę trąšų naudojimą (retesniais atvejais augalą gali tekti persodinti į naują substratą);
- Jei Kalėdų žvaigždės lapai ėmė šviesėti, tikėtina, kad ji susirgo chloroze. Įsitikinkite, kad gėlės substratas nėra pernelyg drėgnas;
- Jei ant lapų ir pažiedlapių pastebite išsiskyrusias augalo sultis, tikėtina, kad taip nutiko dėl pernelyg šilto oro. Rekomenduojama įsitikinti, kad oro temperatūra augalui yra tinkama, puansetiją laistyti tik ryte, užtikrinti, kad patalpos yra tinkamai ventiliuojamos;
- Jei lapų apatinėje pusėje yra daug mažų, lyg adata subadytų skylučių, didelė tikimybė, kad puansetiją apniko voratinklinės erkės. Svarbu pasirūpinti, kad puansetija būtų auginama tinkamoje temperatūroje bei naudoti insekticidus.
Puansetijos dauginimas
Kalėdų gėles, kurios įšaknytos iki rugpjūčio mėnesio, galima išauginti daugiastiebes, o įšaknytas rugpjūčio ir vėlesniais mėnesiais – vienastiebes. Galima įšaknyti tokias puansetijas, kurių ūgliai yra išaugę 12-15 cm, ir turi 6-7 lapelius. Ūglius rekomenduojama pjauti aštriu peiliu, išleistas sultis nusausinkite, pašalinkite du apatinius ūglių lapus. Paruoštus ūglius susmaigstykite į 6-8 cm skersmens vazonėlius, pripiltus durpių ir perlito mišiniu (laikykitės 50:50 proporcijos). Ūglius patartina įsmeigti į ne didesnį nei 1,5 cm gylį. Ūglius palaistykite, palaukite kol jie įsišaknys, ir tuomet 2-3 kartus per dieną apipurkškite vandeniu. Jei pastebėsite atsiradusius pelėsių židinius, ant substrato paviršiaus pabarstykite sutrintos medžio anglies.
Puansetijos auga ganėtinai greitai, tad jeigu norite palaikyti puikią šių gėlių išvaizdą, svarbu nepamiršti Kalėdų žvaigždžių genėjimo: tai darykite naudodami pirštines, nes išsiskyrusios sultys gali labai suerzinti odą.