Kalėdinis kaktusas (Schlumbergera truncata) – tai sukulentinis augalas, kuris kitaip dar vadinamas tikruoju plokšteniu. Kalėdinis kaktusas auga Brazilijos drėgnuosiuose miškuose, todėl šio augalo priežiūra yra kitokia nei mums įprastų dykumos kaktusų. Tokį pavadinimą šis augalas yra gavęs dėl to, kad jo žydėjimo ciklas natūralioje gamtoje sutampa su kalėdiniu laikotarpiu. Tikrųjų plokštenių stiebai šakoti, iš jų išsišakoja plokšti lapus primenantys 4-5 cm ilgio nareliai su smailiais dantukais. Kalėdinio kaktuso žiedų laukia kiekvienas jo savininkas, tačiau tai, ar augalas pražys, priklausys nuo jo priežiūros. Taigi, ką svarbu žinoti apie tikrojo plokštenio auginimą?
Tinkama temperatūra
Kalėdinis kaktusas mėgsta šilumą, tačiau karščiai jam gali būti pražūtingi. Idealu, jei dienos metu oro temperatūra sieks 18°C-21°C, o naktį nenukris žemiau 10 laipsnių. Tikrajam plokšteniui vertėtų parinkti tokią vietą namuose, kurioje augalo nepasiektų tiesioginiai saulės spinduliai, taip pat Kalėdinį kaktusą patartina laikyti atokiau nuo įvairių karščio šaltinių – radiatorių, židinių, ir t.t. Šiltuoju metų laiku tikrasis plokštenis gali būti išnešamas į balkoną ar terasą, tačiau pasirūpinkite, kad jis nebūtų pernelyg ilgai paliekamas saulės atokaitoje.
Oro drėgmė
Kalėdinis kaktusas auga drėgnuose miškuose, todėl jam yra reikalinga gana didelė drėgmė. Nors natūralių sąlygų atkartoti greičiausiai nepavyks, tačiau pasirūpinkite, kad jos būtų kiek įmanoma artimesnės. Galite pasinaudoti nedidele gudrybe: šalia Kalėdinio kaktuso pastatykite indą su vandeniu. Kai vanduo garuos, drėgmės teks ir augalui. Taip pat galite šio augalo vazoną įstatyti į plokščią indą, užpildytą žvyru ar smulkiais akmenėliais. Pusę šios talpos užpilkite vandeniu, ir tokį vandens lygį nuolat palaikykite.
Kalėdinio kaktuso laistymas
Tikrasis plokštenis nemėgsta sausos dirvos, todėl jį reikia pakankamai dažnai laistyti. Kai pastebite, kad viršutinis dirvos sluoksnis tapo sausas, tai reiškia, kad atėjo laikas Kalėdinį kaktusą palaistyti. Vis dėlto, persistengti taip pat nederėtų – jei dirva bus pernelyg šlapia, ims pūti augalo šaknys. Taip pat svarbu žinoti, kad galima lieti tik dirvą, bet ne patį augalą.
Kalėdinio kaktuso persodinimas
Parduotuvėje įsigytą Kalėdinį kaktusą rekomenduojama persodinti: prekyboje siūlomų vazoninių gėlių dirva dažniausiai būna gausiai prisodrinta trąšomis. Ruošdami šiam kaktusui substratą pasirūpinkite, kad maždaug trečdalį žemių sudarytų stambus smėlis. Tai padeda išvengti substrato užmirkimo, o augalo laistymas tampa paprastesnis. Jei norite, kad Kalėdinis kaktusas išaugtų didesnis, rinkitės didesnio skersmens vazoną. Tikrasis plokštenis persodinamas kas 2-3 metus, geriausia tą daryti vasario-balandžio mėnesiais.
Kalėdinio kaktuso tręšimas
Trąšos Kalėdų kaktusui parenkamos pagal jo augimo fazę: prieš žydėjimą ir žydėjimo laikotarpiu naudojamos fosforo ir kalio turinčias trąšas, o augimo periodu patartina rinktis azotines trąšas. Tręšti Kalėdinį kaktusą patartina kas 2-4 savaites, tam geriausia paruošti silpnesnės koncentracijos trąšas nei naudojamos kitoms kambarinėms gėlėms.
Žydėjimas
Kalėdinio kaktuso žiedai yra tikrai įspūdingi – jie gali būti violetiniai, balti, rausvi ar raudoni. Šis augalas žiedus pradeda leisti tada, kai šviesos ir tamsos laikotarpis tampa panašus, o oro temperatūra kelias savaites siekia 10-15 laipsnių. Jei norėsite šį augalą pražydinti, turėsite jį šiek tiek apgauti: 12 valandų per parą kaktusą laikykite šviesoje, ir 12 valandų – tamsoje (galite uždengti augalą kartonine dėže, padėti jį į spintą ar į sandėliuką). Jei tokio režimo bus laikomasi 6-8 savaites, pastebėsite užsimezgusius pirmuosius žiedus. Jei norite, kad tikrasis plokštenis pražystų per Kalėdas, spalio pabaigoje-lapkričio pradžioje pradėkite laikytis minėtų taisyklių, o tuomet, kai pumpurai jau bus užsimezgę, galėsite laikytis įprasto režimo. Kai kaktusas baigs žydėti, jam bus reikalingas ramybės laikotarpis. Šiuo periodu patartina kaktuso nekarpyti ir neskabyti – tai darykite praėjus 30 dienų.
Kalėdų kaktuso būklė
Kalėdinio kaktuso išvaizda parodo, ar šio augalo priežiūra yra tinkama. Jei tikrojo plokštenio stiebai įgauna rausvą atspalvį, tai gali reikšti, kad augalas gauna per daug saulės spindulių, todėl reikėtų pakeisti kaktuso vietą ar ją šiek tiek pritemdyti. Jei kaktuso nareliai ima raukšlėtis, greičiausiai taip nutiko dėl pernelyg dažno ir gausaus laistymo. Tokiu atveju rekomenduojama tikrąjį plokštenį persodinti į vandeniui laidų substratą ir laistyti rečiau nei esate įpratę. Jei Kalėdinio kaktuso žiedai pradėjo kristi, įsitikinkite, ar šiuo augalu rūpinatės pagal visas rekomendacijas: žiedai gali imti kristi dėl pernelyg dažno laistymo, per mažos drėgmės ar per mažo gaunamo šviesos kiekio. Jei šiais pakitimais susirūpinsite laiku, tokiu atveju išgelbėti Kalėdų kaktuso sveikatą neturėtų būti pernelyg sudėtinga.
Augintinių pavojai
Nors Kalėdinis kaktusas yra laikomas mažai nuodingu augalu, tačiau jį rekomenduojama saugoti nuo namuose laikomų augintinių. Prarijus didelį kiekį šio augalo augintinis gali vemti ir viduriuoti (netgi su krauju), gali sutrikti jo sąmonė. Vis dėlto, jei augintinis tiesiog nuspręs krimstelėti šį augalą, greičiausiai nieko blogo nenutiks, tačiau geriausia Kalėdinį kaktusą laikyti tokioje vietoje, kuri gyvūnams būtų nepasiekiama.