Anturis (lot. Anthurium) – tai viena populiariausių kambarinių gėlių, kuri neįprastos išvaizdos žiedais džiugina net 3-4 mėnesius. Tai yra gana nereiklus augalas, kuris išlieka dekoratyvus net ir pasibaigus žydėjimo laikotarpiui. Nors anturių rūšių yra ganėtinai daug, tačiau visų jų priežiūra yra panaši.
Laikymo vieta
Anturiai yra kilę iš Pietų ir Centrinės Amerikos, todėl šie augalai labai mėgsta gerą apšvietimą. Šiam kambariniam augalui reikėtų parinkti gerai apšviestą, tačiau nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotą vietą. Anturiai geriausiai jaučiasi gerai vėdinamose, gana drėgnose vietose, tačiau šildymo periodu šių gėlių patartina nelaikyti arti radiatorių ar kitų šildymo įrenginių.
Anturio laistymas
Prieš laistant svarbu patikrinti žemės drėgnumą ne tik dirvožemio paviršiuje, bet taip pat ir gilesniuose jo sluoksniuose (galite įbesti į žemę pusę rodomojo piršto). Augalo žydėjimo laikotarpiu žemė turi būti labai drėgna, todėl anturį teks dažnai laistyti (tam geriausiai tinka nusistovėjęs kambario temperatūros vanduo). Rudens pabaigoje prasideda ramybės periodas, todėl anturį reikės laistyti saikingiau.
Anturio tręšimas
Anturis yra tręšiamas žydėjimo laikotarpiu (tą patartina atlikti kas 2 savaites) – geriausia rinktis universalias žydintiems augalams skirtas trąšas. Anturiui nužydėjus tręšimas sustabdomas 1,5-2 mėnesiams. Vėliau anturis tręšiamas kartą per mėnesį (po laistymo).
Anturio persodinimas
Anturiai persodinami kiekvieną pavasarį, persodinimui skirtą žemę patartina papildyti dideliu kiekiu upės smėlio. Šie kambariniai augalai labai mėgsta purią žemę, todėl jiems reikalingas geras drenažas.
Anturio dauginimas
Daugumos rūšių anturiai gali būti dauginami sėklomis arba auginiais. Gėlių mylėtojams tenka pastebėti, kad iš sėklų išauginti anturiai išauga sveikesni ir atsparesni ligoms, todėl tokiam dauginimo būdui teikiama pirmenybė. Sėklos sėjamos ką tik surinktos, nes praėjus 7-10 dienų jos praranda daigumą. Sėklos beriamos į perpuvusių lapų žemę arba į samanines durpes. Esant 20-25 laipsnių temperatūrai, sėklos sudygsta po 8-15 dienų. Iš sėklų išauginti anturiai pražysta po 4-5 metų. Iš auginių išauginti anturiai pražysta greičiau, todėl galima pagalvoti ir apie tokią galimybę: nupjautą auginį patartina šiek tiek padžiovinti, pašalinti du apatinius lapelius, ir tuomet sodinti į durpes. Šercerio anturiai gali būti dauginami kerais: iškastą kerą reikės padalinti taip, kad kiekvienoje dalyje būtų po 3-4 lapus ir po vieną pumpurą.
Susirgimai
Svarbu žinoti, kad anturio lapų negalima liesti rankomis, nes ant jų gali atsirasti tamsių dėmių. Šiuos kambarinius augalus būtina saugoti nuo pernelyg sauso oro, nes juos gali apnikti raudonosios voratinklinės erkutės. Drėgmės perteklius taip pat labai pavojingas – gali imti pūti augalo šaknys, atsirasti dėmelių.