Fitonija (Fittonia) – tai subtilaus grožio kambarinė gėlė, kurios lapai gali būti įvairiausių spalvų (populiariausių fotonijų lapai yra žaliai balti). Fitonija yra kilusi iš Pietų Amerikos, kur skiriami du pagrindiniai šių gėlių tipai – tai gigantiškosios ir vijoklinės fitonijos. Šios kambarinės gėlės geriausiai auga terariumuose ar šiltnamiuose, tačiau jos taip pat puikiai jaučiasi ir kambario sąlygomis. Tereikia žinoti kelias svarbiausias šių kambarinių gėlių priežiūros taisykles ir fitonija jus džiugins metų metus.
Ar fitonija mėgsta šviesą?
Tikrai taip! Fitonija yra kilusi iš šiltų kraštų, kur saulės spinduliais galima mėgautis kasdien. Nors šiai kambarinei gėlei tikrai patiks pakankamai saulėtas namų kampelis, tačiau šį augalą vertėtų saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Fitonijai puikiai tinka ne tik natūralus, bet taip pat ir dirbtinis apšvietimas: ši kambarinė gėlė taip pat mėgsta ir fluorescencinę šviesą. Fitoniją galima auginti ir ant palangės, ir tamsesnėje namų vietoje.
Kokia yra tinkamiausia oro temperatūra?
Idealu, jei yra galimybė palaikyti vidutinę oro temperatūrą (21 laipsnį Celsijaus), tačiau fitonija taip pat toleruoja ir žemesnę ar aukštesnę temperatūrą (nuo 15,6 iki 26,7 laipsnių). Nors tinkamos temperatūros amplitudė yra gana plati, tačiau svarbu žinoti, kad fitonijos tiesiog negali pakęsti staigių temperatūros šuolių. Priešingai nei daugelis kitų kambarinių augalų, fitonija negali augti terasoje, balkone ar lauke: šios gėlės yra labai jautrios skersvėjui, temperatūros pokyčiams, tiesioginiams saulės spinduliams bei gausiems krituliams. Ištisus metus fitonijas geriausia auginti namuose – mūsų šalies oro sąlygos šioms gėlėms tikrai nėra pačios tinkamiausios.
Fitonijos laistymas
Drėgmė fitonijoms yra gyvybiškai svarbi, todėl svarbu stebėti, ar vazonėlyje esanti žemė netapo pernelyg sausa. Šaltuoju metų laiku visiškai pakanka palaistyti vos kartą per 1-2 savaites, tačiau šiltuoju sezonu laistymas turėtų būti dažnesnis. Fitonija yra labai jautri sausam kambario orui, todėl rekomenduojama karts nuo karto nupurkšti augalo lapus. Vasaros laikotarpiu fitonijos laistymui prireikia maždaug stiklinės vandens, o žiemą – pusės stiklinės (praėjus 2 dienoms po viršutinio dirvožemio sluoksnio išdžiūvimo). Nepersistenkite – drėgmės perteklius taip pat gali pakenkti augalui.
Dirvožemis ir trąšos
Fitonijos nėra labai lepios kambarinės gėlės – joms puikiai tinka durpių pagrindo dirvožemio mišinys. Svarbiausia – pasirūpinti, kad žemė nebūtų pernelyg sausa ar permirkusi. Augimo sezonu fitonijas rekomenduojama tręšti skystomis trąšomis (kartą per savaitę).
Fitonijos dauginimas
Nors fitonijos gali būti dauginamos ištisus metus, tačiau svarbu žinoti, kad jos geriausiai įsišaknija pavasarį ir vasarą. Nupjauti auginiai (su 3-4 lapais) sodinami į lapinės, durpinės žemės ir smėlio mišinį (rekomenduojama palaikyti santykį 4:2:1). Auginių sodinimui galite rinktis lovelį arba nedidelius vazonėlius (į 8 cm skersmens vazonėlį galėsite pasodinti 4 auginius). Pasodintas fitonijas reikia laikyti šiltai (geriausia, kad šilumos šaltinis būtų apačioje). Šiltuoju metų laiku sodinukai laistomi kiekvieną dieną, o žiemą ir rudenį – 2 kartus per savaitę. Taip pat rekomenduojama patręšti mineralinių trąšų mišiniu (3 g/1 l vandens) arba karvių mėšlo srutomis. Fitonijų sodinukai labai greitai įsišaknija, todėl netrukus juos galėsite persodinti į atskirus vazonėlius.
Fitonijos persodinimas
Jei norėsite pakoreguoti fitonijos lapijos formą, tą geriausia daryti pavasarį arba ankstyvą vasarą (šiuo metų laiku fitonijos gerai toleruoja lapų karpymą). Taip pat šis laikas puikiai tinka fitonijos persodinimui: rinkitės keliais centimetrais didesnį vazonėlio skersmenį bei durpių pagrindo dirvožemio mišinį. Persodinimui rinkitės tik šviežią žemę, nes tai padės užkirsti kelią kenkėjų plitimui bei dirvožemio sutankėjimui.
Dažniausios fitonijų ligos
Jei fitonija staiga žuvo, taip galėjo nutikti dėl kelių priežasčių: gėlė buvo auginama pernelyg žemoje temperatūroje, arba jos vazonėlis buvo pernelyg mažas (taip pat taip gali nutikti ir tada, jei viename vazonėlyje auginamos kelios fitonijos);
Pagelto fitonijos lapai: dažniausiai taip nutinka dėl pernelyg gausaus laistymo. Nelaistykite fitonijos, kol viršutinis dirvožemio sluoksnis visiškai neišdžiūva;
Parudavo fitonijos lapų kraštai: dažniausiai tą lemia trąšų perteklius. Vertėtų nustoti tręšti augalą ir jį persodinti į šviežią dirvožemį;
Susiraizgė fitonijos lapai: taip nutinka dėl tiesioginių saulės spindulių, todėl šiam kambariniam augalui vertėtų parinkti kitą kambario vietą;
Ant fitonijos lapų atsiranda dėmės: tikėtina, kad taip nutinka dėl augalą puolančių kenkėjų, todėl fitonijos lapus galima nupurkšti insekticidais arba nuplauti muilinu vandeniu.
Fitonijos auginimas kambariniame šiltnamyje
Florariumas – tai kambarinis šiltnamis, kuriame gali būti auginami įvairūs atogrąžų augalai. Vienas didžiausių privalumų yra tai, kad augalo išgarintas vanduo kaupiasi ant kambarinio šiltnamio sienelių, todėl taip sukuriama „savaiminio laistymo“ sistema. Jei jūsų dažnai nebūna namuose, tačiau nenorite atsisakyti kambarinių gėlių auginimo, florariumas gali būti tikrai puikia išeitimi. Šiandien florariumus galima įsigyti specializuotose parduotuvėse arba pasigaminti patiems – tam puikiai tinka didesnė vaza ar akvariumas.