Orchidėjos – vienos populiariausių kambarinių gėlių. Tinkamai prižiūrimos orchidėjos džiugina savo grožiu, tačiau kartais jas, kaip ir kitus kambarinius augalus, gali užpulti ligos. Jas gali užpulti kenkėjai, ant palangės laikoma orchidėja gali nušalti, taip pat pasitaikyti ir grybelinių ar bakterinių ligų. Taigi, kaip atpažinti ligas, ir kaip gydyti orchidėjas?
Bakterinės ligos
Bakterinė infekcija paprastai primena nušalimą – ant orchidėjos lapų, gumbų ir žiedų atsiranda permatomos šlapios dėmės, kurios sparčiai plinta. Labai pažeista orchidėja gali žūti vos per kelias valandas. Kartais orchidėjų bakterinė infekcija pasireiškia ne iš karto, ir tik vėliau, kai bakterija sparčiai išplis, ją išgydyti gali būti per vėlu. Mėgėjai orchidėjų augintojai ne visada gali atpažinti šią orchidėjų ligą, ir ne visada yra įmanoma padėti augalui. Lietuvoje nerasime vaistų, skirtų gydyti orchidėjas nuo bakterinių ligų. Vis dėlto, nuo bakterinės infekcijos orchidėją galima apsaugoti – stenkitės neperlaistyti augalo, ir saugokite orchidėją nuo skersvėjo. Jei pastebėsite augalo pakitimus, nedelsiant pašalinkite pažeistas orchidėjos dalis.
Grybelinės orchidėjų ligos
Grybelinės orchidėjų ligos pasireiškia kitaip nei bakterinės – ant augalo dalių atsiranda rudų atspalvių dėmelės, kurios gali būti sausos arba šlapios. Pastebėjus tokius orchidėjos pakitimus, būtina pašalinta pažeistas augalo dalis, kad liga nepažeistų likusių sveikų dalių. Orchidėjai gali padėti mažesnis drėgmės balansas ir kiek padidinta temperatūra.
Nušalimas
Žiemos laikotarpiu orchidėjų nušalimas yra gana dažnas reiškinys, ypatingai tais atvejais, jei orchidėja laikoma ant palangės. Svarbu patraukti orchidėją nuo palangės, nes pro lango apačią pučiantis vėjas gali pažeisti šaknis, o prie stiklo prisiglaudę lapai ar žiedai gali nušalti. Vis dėlto, jei nėra kitos vietos, kur būtų galima laikyti orchidėją, padėkite ant palangės termometrą, ir stebėkite, kokia čia oro temperatūra. Jei šaltuoju metų laiku nuspręsite įsigyti naują orchidėją, stenkitės ją šiltai įvynioti, nes net kelionė iki automobilio orchidėjai gali būti pražūtinga.
Tamsiai žali orchidėjų lapai
Jei orchidėjos lapai tapo tamsiai žali, tai – taip pat prastos augalo sveikatos požymis. Sveikų orchidėjų labai yra šviesiai žalios spalvos, o patamsėję lapai dažniausiai pasako, kad augalas yra laikomas per tamsioje vietoje. Stenkitės padėti orchidėją į tokią namų vietą, kurioje ji galėtų gauti pakankamai saulės šviesos. Per tamsiai laikomos orchidėjos visiškai nežydi arba žydi labai retai.
Vystantys lapai
To priežastimi gali būti vandens stoka arba perlaistymas. Vandens trūkumas sumažina lapų stangrumą, todėl jie ima vysti ir džiūti. Drėgmės perteklius pažeidžia šaknis, jos pradeda pūti, todėl vandeniu neaprūpinami augalo lapai. Jei orchidėjai trūksta vandens, tiesiog reikėtų įmerkti vazoną į indą su vandeniu, kol šaknys taps žalios spalvos, o tuo atveju, jei orchidėja yra perlaistyta, reikės išimti augalą ir pakirpti jo šaknis. Dėl staigių temperatūros pokyčių, orchidėjos lapai gali imti gelsti ir kristi.
Erkutės
Dažniausiai erkutės pradeda veisti tuomet, kai namuose yra labai šilta ir sausa. Toks namų klimatas būdingas šildymo laikotarpiu. Jei neturite oro drėkintuvo, gali pagelbėti maža gudrybė – po radiatoriumi padėkite stiklinę su vandeniu. Taip pat apipurkškite orchidėją vandeniu – tai gali išgelbėti augalą nuo parazitų veisimosi. Gali pagelbėti ir chemikalai – akaracidai, kurie apsaugos orchidėją ir nuo kitų kenkėjų. Dažniausiai erkutės puola cimbidžius ir dendrobius, todėl labai svarbu juos laikyti pakankamai vėsiose patalpose. Populiariausias orchidėjas – falenopsius erkutės puola rečiau.
Miltuotasis skydamaris
Jei augalas pasidengia baltais taškiukais, tikėtina, kad jį užpuolė miltuotasis skydamaris. Jei orchidėjos lapai yra kieti, o kenkėjų – gana nedaug, gali užtekti pavalyti lapus muilo tirpalu, skiestu spiritu, žibalu. Jei kenkėjų yra itin daug, tokiu atveju reikės naudoti insekticidus, prieš tai nuvalius lapus. Insekticidai turi būti naudojami kelis kartus maždaug kas savaitę.
Skurdžiai atrodanti orchidėja
Jei matote, kad orchidėja atrodo gana skurdžiai, ir nepanašu, kad ji augtų, pirmiausia išimkite augalą iš vazonėlio, ir apžiūrėkite orchidėjos šaknis. Nukirpkite sudžiuvusias ar pradėjusias pūti šaknis, ir pabarstykite jas cinamonu. Dabar augalą galėsite „reanimuoti“: į plastikinį maišelį įdėkite drėgnų kiminų, ant jų dėkite augalą, ir užriškite maišelį, kurį padėkite šiltoje ir šviesioje vietoje. Kas kelias dienas atriškite maišelį, ir patikrinkite, ar nepradėjo dygti naujos šaknys, nuplaukite jas po šiltu vandeniu. Kai pradės dygti naujos šaknys, palaukite, kol jos taps ne trumpesnės nei 5 centimetrų ilgio, ir tuomet galėsite orchidėją persodinti.
Lapų mozaikinis virusas
Ši liga būdinga ne tik orchidėjoms, bet ir kitiems augalams. Lapų mozaikinis virusas pasireiškia šviesiai arba tamsiai mėlynomis dėmėmis. Deja, šios orchidėjų ligos išgydyti neįmanoma. Galima bandyti pašalinti orchidėjos pažeistas vietas, tačiau tai ne visada gali padėti išgelbėti augalą.
Jei tinkamai rūpinsitės orchidėjomis, įvairių ligų galėsite išvengti. Taigi, skirkite tam pakankamai dėmesio, ir tikimybė susidurti su pavojingomis ligomis bus kur kas mažesnė.
Daugiau straipsnių apie orchidėjas rasite čia.