Mandarinų medis namuose neužima daug vietos (dekoratyviniai mandarinmedžiai išauga iki 1,5 m aukščio), džiugina savo dekoratyvumu bei pasižymi orą valančiomis savybėmis. Užsiauginti tokį augalą namuose nėra labai sudėtinga – kartais pakanka vos vienos mandarino sėklos, iš kurios išdygsta toks medelis. Vis dėlto, jei siekiate, kad mandarinmedis jūsų namuose jaustųsi kiek įmanoma geriau, svarbu laikytis tam tikrų priežiūros taisyklių.
Kokią žemę pasirinkti?
Mandarinmedžiai labai mėgsta trąšią žemę, kurią galima pasigaminti iš velėnos ir lapų mišinio (į žemę taip pat galima pridėti perpuvusio mėšlo arba komposto). Tokiame mišinyje mandarinmedis turėtų labai gerai derėti, tačiau prieš sodinant vertėtų nepamiršti drenažo.
Mandarinmedžių trąšos
Mandarinų medžiui svarbu gauti pakankamai azoto, fosforo, kalio, magnio, geležies, cinko, mangano, boro, vario ir molibdeno. Šių augalų tręšimui galima naudoti specialias trąšas, kurios pritaikytos citrusiniams augalams. Apie šių medžiagų pakankamumą išduoda mandarinmedžio lapai: jei jie atrodo sveiki, nėra pageltę ar nuvytę, trąšų kiekis yra pakankamas. Jei mandarinmedžio viršūnėlės ir pakraščiai ima džiūti ir juoduoti, tai yra pakankamai aiškus ženklas, kad mandarinmedis gauna per daug trąšų. Įprastai trąšos yra naudojamos kas dvi savaites, o žiemos metu tręšti nerekomenduojama.
Mandarinų medis mėgsta šviesą
Vasaros laikotarpiu mandarinmedžiai gali būti auginami balkone ar terasoje, kurioje šis augalas gautų pakankamai šviesos. Vis dėlto, svarbu pasirūpinti, kad medelio nepasiektų tiesioginiai saulės spinduliai, nes priešingu atveju mandarinmedžio lapai gali nudžiūti. Namuose geriausia parinkti palangę, esančią pietinėje pusėje – tokiu atveju mandarinmedis gaus pakankamai saulės šviesos.
Sausas oras gali būti pražūtingas
Mandarinmedis geriausiai jaučiasi 18-25 laipsnių Celsijaus temperatūroje, tačiau oras turėtų būti pakankamai drėgnas. Šaltuoju metų laiku, kada kambario oras yra labai sausas, mandarinų medį rekomenduojama apipurkšti vandeniu. Žiemos metu rūgštiesiems mandarinams tinkamiausia 22-23 laipsnių temperatūra, o saldžiųjų mandarinų medžiai yra atsparūs ir žemesnei temperatūrai.
Mandarinmedžio laistymas
Rūgščiųjų mandarinų medžiai mėgsta drėgmę, todėl juos rekomenduojama pakankamai dažnai laistyti (tą daryti vertėtų tada, kuomet viršutinis žemės sluoksnis bus šiek tiek išsausėjęs). Saldžiųjų mandarinų medeliai nemėgsta didelės drėgmės, todėl pasistenkite jų neperlaistyti (žiemos laikotarpiu pakanka palieti du ar tris kartus, kuomet mandarinmedis ima sukti lapelius).
Mandarinmedžio persodinimas
Jaunus augalus patartina persodinti kasmet (vasario arba kovo mėnesį), o suaugusiuosius – kas 2-3 metus. Jei pastebite, kad mandarinmedis pernelyg lėtai auga ar meta lapus, patikrinkite, ar jam pakanka vietos vazone (taip gali nutikti ir dėl šviesos trūkumo). Mandarinmedžius vertėtų persodinti tada, kai iš vazonėlio apačios ima lįsti šaknys (kasmet rinkitės vazonus, kurių skersmuo yra 3-5 cm didesnis nei ankstesnysis).
Mandarinmedžių dauginimas
Mandarinų medis gali išaugti iš mandarino sėklos, tačiau toks daiginimo būdas tinka tik patiems kantriausiems. Įprastai augalo stiebelis pasirodo jau po kelių savaičių (sėklos sudygs kiek greičiau, jei jas kelias dienas pabrinkinsite vandenyje). Vis dėlto, iš sėklų išaugintų mandarinmedžių vaisių gali tekti laukti net keliolika metų. Mandarinų medis augs kur kas greičiau, jei jo sodinuką įsigysite augalų parduotuvėje (prekyboje galima rasti ir tokių mandarinmedžių, kurie jau mezga vaisius). Ką tik įsigyto mandarinų medžio dažniausiai nereikia persodinti – įprastai jie auga citrusiniams vaismedžiams skirtame dirvožemyje, kuris nėra gausiai prisotintas trąšomis.
Ligos ir kenkėjai
Mandarinų medžius neretai ima pulti voratinklinės erkutės, amarai, skydamariai ir tripsai. Būtent todėl rekomenduojama kartą per savaitę apžiūrėti apatinę mandarinmedžio lapų pusę – jei pastebėsite kenkėjus, galėsite iš karto imtis jų naikinimo (tam galima naudoti cheminius preparatus ar vandenį su ūkišku muilu). Jei į namus parsinešite naują vazoninį augalą, pirmąsias 3-4 savaites jį rekomenduojama izoliuoti nuo kitų augalų ir stebėti, ar jis nėra užsikrėtęs kenkėjais.
Mandarinmedžio skiepijimas
Geriausias skiepas mandarinmedžiui – kitas citrusinis augalas. Įskiepio procesas turėtų vykti pakankamai greitai, steriliai, ir, žinoma, tiksliai. Jums reikės pasiruošti įskiepį, elastinę juostelę, sodo tepalą ir peilį. Nuvalykite augalo kamieną, maždaug 7 cm aukštyje nuo žemės įrėžkite T raidės įpjovą (horizontali įpjova turėtų būti maždaug 1 cm ilgio, o vertikali – apie 2,5 cm aukščio). Peilio galiuku atverkite žievę ir į susidariusią kišenėlę įdėkite įskiepį. Įpjovas sutepkite sodo tepalu ir apvyniokite elastine juostele. Po įskiepijimo mandarinmedį rekomenduojama šiek tiek palepinti – sumeistraukite jam nedidelį šiltnamį (tam puikiai tiks polietileno maišelis ar speciali šiltnamio plėvelė). Perdiodiškai plėvelę nuimkite, ir jau po 2 ar trijų savaičių pastebėsite, kad įskiepis prigijo. Jei lapkotis sudžiuvo ar pageltonavo, skiepijimą teks pakartoti (vis dėlto, jei lapkotį lengva nuimti nuo kamieno, skiepijimas laikomas pavykusiu). Kai įskiepio šakelė išleis naują pumpurėlį, galėsite pašalinti elastinę juostelę. Praėjus kelioms savaitėms iš pumpurėlio išaugs daigelis, kurį reikės genėti įstrižu (maždaug 5 mm atstumu nuo kamieno) pjūviu. Pjūvio vietą patepkite sodo tepalu.