Kaktusai yra sukulentiniai augalai, savo stiebuose kaupiantys vandenį. Kaktusų spygliai atlieka apsauginę funkciją – jie atbaido augalėdžius gyvūnus bei saugo nuo pernelyg ryškios saulės šviesos. Šie augalai yra paplitę nuo Magelano sąsiaurio iki Kanados, kur kiekvienoje vietovėje žemės sudėtis yra vis kitokia. Nors kaktusai yra atkeliavę iš šiltų kraštų, tačiau jie nėra labai lepūs, nenuskurstantys net ir šaltuoju metų laiku, kada gauna mažiau saulės šviesos. Šių augalų priežiūra nėra sudėtinga – pakanka neperlaistyti ir užtikrinti, kad jų vazonėliai būtų pastatyti pakankamai saulėtoje vietoje, tačiau tuomet, kada norima užtikrinti kaktusų vešėjimą, reikės šiek tiek pasistengti. Taigi, ką svarbiausia žinoti apie kaktusų priežiūrą?
Paruoškite žemės mišinį
Nėra vieno universalaus „recepto“, kaip kaktusams paruošti žemę, tačiau ji turi būti lengva ir akyta, kad ja lengvai prasisunktų vanduo (kaktusai netoleruoja vandens kaupimosi žemėje). Šiems augalams labiausiai tinka lapinė ir velėninė žemė bei stambus upės smėlis. Ruošdami mišinį lygiomis dalimis sumaišykite velėninę bei lapinę žemę bei upės smėlį. Taip pat į šį mišinį rekomenduojama pridėti medžio anglies gabalėlių (jie apsaugos nuo puvimo) ir grūstų plytų. Į vidutinio dydžio kibirą mišinio įdėkite 20 gramų superfosfato, 5 g kalio ir gerai išmaišykite. Paruoštą mišinį šiek tiek sudrėkinkite – jis turi būti drėgnas, bet ne šlapias. Sugniaužkite paruoštą žemę kumštyje – ji turi lengvai subyrėti. Jei mišinį paruošėte tinkamai, jame jau galite sodinti kaktusus.
Kokią vietą parinkti?
Vasaros metu kaktusus galima laikyti balkone arba šviesioje kambario vietoje. Žiemos metu pagal galimybes parinkite tokią vietą namuose, kurioje augalas gautų kuo daugiau saulės šviesos.
Kaktusų laistymas
* Kaktusų laistymas priklauso nuo temperatūros – jei ji yra gana žema, kaktusų beveik nereikia laistyti. Jei oro temperatūra yra 8-10 laipsnių, kaktusų galima visai nelaistyti, o tuomet, jei temperatūra yra 15 laipsnių ir aukštesnė, kaktusus laistykite kas maždaug dvi savaites;
* Labai svarbu saugoti, kad šaltuoju metų laiku vandens nepatektų ant kaktuso – vasarą patekęs vanduo greitai išdžiūva, tačiau žiemą gali sukelti puvimą;
* Pavasarį tuos kaktusus, kurie per žiemą ūgtelėjo, galima laistyti šiek tiek gausiau;
* Karštomis vasaros dienomis kaktusus reikia laistyti gausiau, o ryte rekomenduojama apipurkšti drungnu vandeniu;
* Kaktusams tinka ne bet koks vanduo – vasarą galite laistyti švariu upės vandeniu, o žiemą – ištirpintu sniegu. Vanduo visada turi būti šiltesnis už patalpų orą.
Kaktusų dauginimas
Kaktusai gali būti veisiami sėklomis, ūgliais arba skiepijant:
* Jei kaktusus sėsite, tam labiausiai tiks kovo-balandžio mėnesiai. Sėkite dauginimo dėžutėje, kurioje temperatūra siekia 25-30 laipsnių Celsijaus. Kai pasirodys pirmieji daigai, pastatykite tokioje vietoje, kuri yra pakankamai šviesi, tačiau joje saulės turi būti ne per daug. Kai pasirodys pirmieji dygliai, daigus rekomenduojama pikuoti (tam naudokite medinį pincetą ir smaigelį), pikavimą patartina atlikti du kartus per vasarą. Pikuotus daigus pastatykite pusiau pavėsyje, pirmą dieną nelaistykite.
* Jei kaktusus dauginsite stiebiniais ūgliais, tam geriausia rinktis pavasarį arba vasaros pradžią. Dauginimui naudokite viršutinius ūglius, kuriuos nupjaukite aštriu peiliu. Pjūvio vietą pabarstykite medžio anglies milteliais ir padžiovinkite saulėje. Nupjautas stiebų viršūnėles 5-7 dienas laikykite sausoje patalpoje, kol „žaizdos“ apdžius ir apsitrauks skaidria plėvele. Ūglius sodinkite į paruoštą žemės mišinį maždaug 1 cm gylyje, pririškite prie kuoliukų.
* Kaktusų dauginimas skiepijant yra taikomas labai retai – dažniausiai tai pasirenkama tada, kai motininis augalas leidžia pernelyg silpnas šaknis ir sunkiai prigyja. Jei pasirinksite tokį kaktusų dauginimo būdą, aštriu peiliu nupjaukite kaktuso stiebą, ir suformuokite 2 cm gylio „V“ formos plyšį. Nupjaukite būsimą skiepūglį (tiesiai per segmento prisegimo vietą). Skiepo vietą sutvirtinkite kaktuso dygliu ir apriškite.
Kaktusų tręšimas
Jei kaktusas bus persodinamas kas metus ir jam bus parenkamas tinkamas žemės mišinys, papildomai tręšti nereikės. Vis dėlto, jei dėl tam tikrų priežasčių kaktusų nepersodinsite, vasaros metu kas dvi savaites palaistykite kaktusus trąšomis. Sumaišykite 40 g kalio salietros, 25 g kalio dihidrofosfato, 15g 20 % superfosfato, 10 g kalio sulfato, 9 g kalio chlorido ir 1 g magnio sulfato. Litrui vandens naudokite 1 g šio mišinio.
Kokie kaktusai žydi gausiausiai?
Jei užtikrinsite tinkamą kaktuso priežiūrą, galėsite tikėtis sulaukti šio augalo žiedų. Vienų rūšių kaktusai žydi gausiau nei kiti, tad tuomet, jei tikitės pakankamai gausaus žydėjimo, rinkitės šiuos kaktusus:
- „Mammillaria“ – tai vienas populiariausių kaktusų, kurį galima rasti praktiškai bet kurioje kambarinių augalų parduotuvėje;
- „Echinopsis“ žydi itin gausiai. Vienu metu galima sulaukti net keliolikos žiedų;
- „Rebutia“ nėra labai reiklūs kaktusai, pražysta pavasarį;
- „Lobivia“ – gausiausiai žydintis kaktusas, kurio žiedų galima sulaukti pavasarį;
- „Rhipsalidopsis gaertneri“ žydi kovo-balandžio mėnesiais, nuo kovo mėnesio šiuos kaktusus reikia laikyti 15-18 laipsnių temperatūroje.
Taigi, rinkdamiesi kaktusus galite atsižvelgti ne tik į tai, ar jie yra labai reiklūs, bet ir ar galima sulaukti gausių augalo žiedų.