Prakaitavimas – natūralus reiškinys, kuriuo palaikoma optimali kūno temperatūra bei pašalinami toksinai. Įdomu tai, kad intensyviai sportuojant per dieną gali būti išskiriama net 10 litrų prakaito, tačiau kartais itin gausus prakaitavimas nėra susijęs su aktyvia veikla ir tai tampa problema. Gausus prakaitavimas visuomet kelia diskomfortą, todėl svarbu ieškoti priežasčių, kurios galėjo tai sukelti, ir pasirūpinti, kad jos būtų pašalintos. Kartais gausus prakaitavimas būna susijęs ir su tam tikromis ligomis, todėl to nevalia ignoruoti.
Kaip nustatyti ribą tarp normalaus ir gausaus prakaitavimo?
Neatlikus tyrimų tai nustatyti yra labai sudėtinga – įprastai pacientas pats jaučia, ar jo prakaitavimas yra normalus, ar tai jau tapo patologija. Vis dėlto, jei siekiama nustatyti arba atmesti hiperhidrozės diagnozę, pacientui gali būti skiriami kraujo ir krūtinės ląstos tyrimai. Taip pat tam tikrais atvejais tikslinga atlikti ir rentgenologinį tyrimą bei atlikti grybelio paiešką (grybelis gali būti pagrindinė padidėjusio prakaitavimo priežastis).
Kokios yra dažniausios gausaus prakaitavimo priežastys?
Gausus prakaitavimas yra vadinamas hiperhidroze. Šis sutrikimas gali išsivystyti dėl daugybės priežasčių, tačiau dažniausiomis yra laikomos šios:
- Gausus prakaitavimas yra būdingas paaugliams, kurių endokrininė sistema dar nėra visiškai išsivysčiusi. Taip pat šis nemalonus reiškinys neretai pasireiškia moterims menopauzės metu. Jei šiuo gyvenimo etapu prakaitavimas tampa gausesnis nei įprasta, dažniausiai nieko nereikia daryti, tačiau tuomet, jei dėl to nerimaujate, pasikonsultuokite su gydytoju;
- Infekcinės ligos: gausus prakaitavimas gali pasireikšti sergant įvairiomis infekcinėmis ligomis (pavyzdžiui, gausus prakaitavimas yra būdingas sergantiems tuberkulioze);
- Kitos ligos: gausus prakaitavimas gali pasireikšti tuomet, jei sergama skydliaukės ligomis, cukriniu diabetu, mažakraujyste, ir t.t. Šios ligos neretai pasireiškia ir kitais simptomais, tad juos pastebėję nedelsdami pasikonsultuokite su gydytoju;
- Stresas: delnai ir pėdos dažniausiai prakaituoja į neurozę linkusiems žmonėms. Jie nesunkiai susijaudina, tad tuomet, jei tokiam asmeniui tektų paspausti ranką, tikrai pajustumėte, kad jo delnas yra šiltas ir drėgnas. Kai jaudinamasi, toks prakaitavimas yra visiškai normalus, todėl svarbu stebėti, kada prakaitavimas tampa gausesnis.
Jei gausiai prakaituoja kojos..
Gausus pėdų prakaitavimas dažniau pasireiškia vyrams nei moterims. Tai gali išprovokuoti sintetinio audinio kojinės bei netinkama avalynė, todėl tam vertėtų skirti ypatingą dėmesį. Perkant naujas kojines rekomenduojama įsitikinti, kad jų audinys yra visiškai natūralus – puikiu pasirinkimu gali būti medvilninės, vilnonės ar bambuko pluošto kojinės. Gausų pėdų prakaitavimą gali padėti sumažinti įvairios vonelės: pavyzdžiui, gali pasiteisinti vanduo su jūros druska. Į šią vonelę taip pat galima įlašinti mėtų, arbatmedžio arba alavijo aliejaus. Jei tai nepadeda stabdyti pėdų prakaitavimo, galima naudoti vėsinamuosius pėdų purškiklius, specialius miltelius ar dezodorantus.
Jei gausiai prakaituoja pažastys..
Jei pastebite, kad pažastys ėmė prakaituoti gausiau nei esate įpratę, rinkitės lengvus, judesių nevaržančius drabužius, kurie turėtų būti pasiūti iš natūralaus pluošto. Ir vyrams, ir moterims rekomenduojama skusti pažastų plaukus, nes juose nusėdę prakaito lašeliai sudaro ypatingai palankią terpę bakterijų dauginimuisi. Kasdienei pažastų priežiūrai galima naudoti antiperspirantus, kurių sudėtyje esančios metalo druskos padeda sumažinti prakaitavimą.
Neverta kentėti diskomforto
Gausiai prakaituojantis žmogus gali susidurti su tam tikromis socialinėmis problemomis: jis jaučia kompleksą bendraujaudamas su kitais žmonėmis, o tai gali privesti prie nerimo sutrikimo ar net depresijos. Be to, itin gausus prakaitavimas gali lemti odos iššutimus bei sukelti bakterines ar grybelines infekcijas. Kai norima išvengti gausaus prakaitavimo, pirmiausia vertėtų pradėti nuo tinkamos higienos. Gausiai prakaituojantiems žmonėms nepakanka praustis vos vieną kartą per dieną, todėl tai vertėtų daryti dažniau. Atkreipkite dėmesį į tai, kokios sudėties drabužius dėvvite ir pirkdami naujus rūbus visada pasidomėkite jų sudėtimi. Prekyboje galime rasti gausybę priemonių, skirtų mažinti prakaitavimo gausumą, tačiau tinkamiausius produktus teks išsirinkti patiems. Nesusigundykite skambiomis reklaminėmis frazėmis – iš tiesų rasti tinkamus produktus galėsite tik juos bandydami. Svarbu žinoti, kad antiperspirantai turi būti tepami tik ant sausos, švarios odos.
Kaip gydyti hiperhidrozę?
Tinkamą gydymą gali skirti tik specialistas. Į gausiai prakaituojančias vietas (į delnus, pažastis ar pėdas) gali būti leidžiamos botulino toksino injekcijos. Šios injekcijos padeda veiksmingai sumažinti prakaitavimą nuo 4 iki 8 mėnesių, todėl toks gydymas gali būti pernelyg brangus. Gydytojas gali skirti vaistų, kurių sudėtyje yra atropino, tačiau jie gali sukelti šalutinį poveikį. Jei prakaitavimą sukelia nuolat patiriamas stresas, gali būti skiriamas propranololis. Retais atvejais gali būti reikalingas chirurginis gydymas.
Ką svarbiausia atminti?
Gana dažnais atvejais gausaus prakaitavimo priežastys yra gerokai paprastesnės nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Pirmiausia vertėtų įsitikinti, kad jūsų dėvimi drabužiai ir avimi batai yra pagaminti iš natūralių medžiagų, stebėti, kada prakaitavimas tampa gausesnis, ir pasirinkti specialias prakaitavimą mažinančias priemones. Jei visa tai nebus veiksminga, vertėtų kreiptis į šeimos gydytoją.