Obuolys – tai vienas populiariausių vaisių, kuris Europoje ir Azijoje buvo žinomas dar prieš tūkstančius metų. Įdomu tai, kad į Šiaurės Ameriką obuoliai pateko tik XVII amžiuje, tačiau nuo to laiko šie vaisiai įgavo nemažą populiarumą. Šiandien auginama daugybė įvairių obuolių rūšių, o mitybos specialistai laikosi vieningos nuomonės, kad šie vaisiai yra vieni naudingiausių. Priežasčių, kodėl kasdien vertėtų sukramsnoti po obuolį, yra ne taip ir mažai – žemiau pateiksime 10 pačių svarbiausių.
Organizmo papildymas vitaminų ir mineralų atsargomis
Jei kasdien suvalgysite 2-3 vidutinio dydžio obuolius, gausite visą rekomenduojamą vitamino E paros normą. Šviežiuose obuoliuose gausu vitamino C, A ir B, kalio, natrio, kalcio, geležies bei kitų gyvybiškai svarbių mikroelementų. Jei organizmas stokoja geležies, per dieną pakanka suvalgyti 400-600 g obuolių, tačiau prieš valgant rekomenduojama obuolius supjaustyti ir palaukti, kol šiek tiek patamsės: tada geležis bus lengviau įsisavinama.
Širdies ir kraujagyslių apsauga
Širdžiai ir kraujotakos sistemai naudingiausi saldūs obuoliai, kurių sultys padeda sumažinti arterinį spaudimą bei sustiprina kraujagyslių sieneles. Infarktą patyrusiems žmonėms mitybos specialistai taip pat rekomenduoja valgyti obuolius.
Toksinų šalinimas
Šiuose vaisiuose esantys pektinai padeda iš organizmo pašalinti toksines medžiagas (sunkiųjų metalų druskas, oksalatus, ir t.t.) Šios obuolių savybės yra labai naudingos pramonės įmonėse dirbantiems žmonėms bei didmiesčių gyventojams.
Vėžio prevencija
Mokslininkų atlikti tyrimai parodė, kad reguliarus obuolių valgymas gali ženkliai sumažinti vėžio riziką. Obuoliuose esantys flavonoidai tikimybę susirgti kasos vėžiu sumažina net 23 procentais, o medžiagos, kurių gausu obuolių žievelėje, stabdo vėžinių ląstelių vystymąsi krūtinės zonoje, kepenyse ir gaubtinėje žarnoje.
Žarnyno veiklos gerinimas
Jau nuo seno pastebėta, kad reguliarus obuolių valgymas gerina virškinimo sistemos veiklą. Šiuose vaisiuose esančios tirpios ir netirpios skaidulos padeda išvengti vidurių užkietėjimo ir užtikrina reguliarų tuštinimąsi. Tirpiosios skaidulos yra įvardijamos kaip maistas gerosioms žarnyno bakterijoms, todėl tai padeda palaikyti normalų virškinimo procesą.
Smegenų ląstelių apsauga
2006 metais publikuotame tyrime buvo pateikta informacija, kad obuoliuose esantis kvercetinas padeda sumažinti neuronų pažeidimus. Amerikiečių mokslininkų teigimu, reguliarus obuolių valgymas padeda sustabdyti smegenų ląstelių žuvimą ir saugo nuo Alzheimerio ligos vystymosi. Be to, dažnas šių vaisių valgymas ilgainiui gali padėti pagerinti atmintį.
Mažesnė tikimybė susirgti diabetu
Obuoliuose gausu tirpių maistinių skaidulų, kurios padeda sumažinti cukraus svyravimus kraujyje. Taip pat obuoliuose esantis pektinas užtikrina, kad cukrus į kraują pateks lėčiau, taigi, tai padeda išvengti staigaus cukraus pakilimo. Atlikti tyrimai įrodė, kad kasdien suvalgant vos vieną obuolį tikimybė susirgti antrojo tipo diabetu sumažėja net 28 procentais.
Skaistesnė ir lygesnė oda
Obuoliai yra naudingi ne tik sveikatai, bet taip pat ir grožiui. Jei norite, kad jūsų oda būtų lygesnė ir skaistesnė, į kasdienį mitybos racioną nepamirškite įtraukti ir obuolius. Taip pat labai naudinga ir tarkuotų obuolių kaukė: sutarkuokite šviežią obuolį, gautą masę tepkite ant veido, o po 15-20 minučių nuplaukite. Ši kaukė padės pašalinti nešvarumus, sudrėkins ir pamaitins odą.
Sveikesni plaukai
Plaukų būklė yra laikoma tikrai svarbiu sveikatos rodikliu, tad tuomet, jei pastebėtumėte, kad plaukai prarado žvilgesį ar ėmė slinkti, tai gali būti ženklas, kad vertėtų papildyti vitaminų atsargas. Obuoliuose esantis procianidas B2 stimuliuoja plaukų augimą ir padeda prislopinti jų slinkimą, todėl šių vaisių valgymas gali padėti išspręsti tam tikras plaukų problemas. Jei siekiate, kad plaukai taptų žvilgesni, po galvos plovimo išskalaukite plaukus obuolių sidro actu (šios priemonės nereikia nuplauti).
Dantų balinimas
Nors natūralios priemonės dažniausiai neleidžia pasiekti labai gero rezultato, tačiau obuoliai tikrai padės šiek tiek pašviesinti dantis. Šiuose vaisiuose esančios medžiagos naikina burnos bakterijas, todėl obuolius galite valgyti ir tada, kai neturite galimybės išsivalyti dantų. Taip pat svarbu paminėti ir tai, kad obuoliai padeda sustiprinti dantenas, taigi, reguliariai valgomi obuoliai gali ženkliai pagerinti burnos sveikatą.
Efektyvesnis svorio metimas
Jei norite numesti svorio, tiesiog būtina į savo mitybos racioną įtraukti ir obuolius. 100 g obuolių yra vos 47 kalorijos, todėl mėgautis šiais vaisiais galima nesibaiminant, kad tai pakenks kūno linijoms. Maža to, obuoliai padeda greičiau pajusti sotumo jausmą, tad obuolį galite sukramsnoti prieš pietus ar vakarienę: tikėtina, kad kitų maisto produktų suvartosite mažiau. Svarbu žinoti, kad ryte valgomi obuoliai sužadina apetitą, o vakare padeda jį numalšinti.
Jei jaučiate nuolatinį nuovargį..
Pavargęs organizmas stokoja vitamino P, kuris taip pat aptinkamas obuoliuose. Jei šiuose vaisiuose gausu vitamino P, perpjautas pusiau jis labai greitai įgauna rusvą atspalvį. Jei per dieną suvalgysite vieną ar du tokius obuolius, tai padės gauti visą rekomenduojamą vitamino P dienos normą, o ilgainiui tai ne tik suteiks jėgų, bet taip pat pagerins miego kokybę.