Lūpų pūslelinė (Herpes virusas) – tai virusinė užkrečiama liga, pasireiškianti vandeningomis pūslelėmis ir bėrimais. Įprastai lūpų pūsleline užsikrečiama kontakto metu – bučiuojantis su užsikrėtusiu asmeniu, naudojantis tais pačiais indais, taip pat ir oro lašeliniu būdu. Jei asmuo užsikrečia pūsleline, jis viso gyvenimo laikotarpiu išlieka viruso nešiotoju, tačiau tuomet, jei imunitetas yra pakankamai stiprus, šios ligos simptomai nepasireiškia. Lūpų pūslelinės simptomai dažniausiai juntami peršalus, jei patiriamas didelis stresas, jei ilgai kaitinamasi saulėje, ir t.t. Ilgą laiką virusas gali išlikti pasyvus, tačiau esant tam tikroms aplinkybėms jis gali įgauti aktyvią formą. Šiuo metu tai yra labiausiai paplitęs virusas – statistika rodo, kad net 90 procentų visos žmonių populiacijos yra Herpes viruso nešiotojai!
Lūpų pūslelinės simptomai
Lūpų pūslelinės simptomai yra labai tipiški, todėl Herpes virusas įprastai nėra supainiojamas su jokia kita liga. Dar prieš pasirodant pūslelei pažeidimo vietoje yra juntamas diskomfortas: gali pasireikšti niežulys, dilgčiojimas ar deginimas, toje vietoje gali būti matomas paraudimas. Po kelių valandų pasirodo skaidraus skysčio pripildyta pūslelė, kuri vėliau subliūkšta, ir jos vietoje atsiranda šašas. Jei lūpų pūslelinė yra laiku gydoma, tokiu atveju užkertamas kelias infekcijos plitimui, be to, bus mažesnė tikimybė, kad užkrėsite kitus asmenis (virusą platina ne šašai, bet pūslelės). Kai pūslelinė yra išgydoma, randų dažniausiai nelieka, tačiau gali likti pigmentinių dėmelių. Dažniausiai liga praeina be jokių komplikacijų (tokiu atveju liga praeina per 5-14 dienų), tačiau tuomet, jei imunitetas yra labai nusilpęs, Herpes virusas gali būti labai pavojingas. Infekcija gali labai smarkiai išplisti, ir pažeisti ne tik veido sritį, bet taip pat ir vidaus organus bei smegenis.
Lūpų pūslelinės priežastys
Dažniausiai lūpų pūsleline užsikrečiama kontaktuojant su užsikrėtusiu asmeniu, tačiau tuomet, jei užsikrėtėte gerokai anksčiau, ši liga gali pasikartoti. Tam gali turėti įtakos peršalimas ar perkaitimas, patiriamas stresas ar net menstruacijos (moterims lūpų pūslelinė gana dažnai pasireiškia po menstruacijų). Herpes viruso simptomus gali išprovokuoti ultravioletinių spindulių perteklius, todėl labai svarbu saikingai degintis saulėje ar soliariume.
Lūpų pūslelinės gydymas
Lūpų pūslelinė dažniausiai diagnozuojama neatliekant jokių tyrimų, tačiau tuomet, jei negalima 100 procentų patvirtinti, kad ligą sukėlė Herpes virusas, gali būti imamas pūslelių skysčio tepinėlis. Jei pūslelės atsiranda netipiškose vietose, gali prireikti atlikti kraujo tyrimą. Jei lūpų pūslelinės simptomai yra tipiški, efektyvu naudoti tepalus, kurių sudėtyje yra priešvirusinių veikliųjų medžiagų (acikloviro, pencikloviro, karbenoksolono), veiksmingi ir specialūs pleistrai, skirti kovoti su lūpų pūsleline. Taip pat gali pagelbėti eteriniai aliejai (arbatmedžio ar levandų). Jei lūpų pūslelinės simptomai yra labai ūmūs, gydytojas gali skirti antibiotikų. Nors dažniausiai lūpų pūslelinės simptomus galima nuslopinti savarankiškai, tačiau tuomet, jei liga yra išplitusi, ar vargina kiti simptomai (karščiavimas, padidėję limfmazgiai, ar pan.), vertėtų pasikonsultuoti su specialistu. Nors lūpų pūslelinė atrodo gana nekalta liga, tačiau tam tikrais atvejais yra reikalingas gana specifinis gydymas.
Lūpų pūslelinės prevencija
Lūpų pūslelinės simptomai tikrai nėra malonūs, todėl svarbu užkirsti kelią šios ligos pasikartojimui. Imuniteto stiprinimas gali padėti išvengti ne tik lūpų pūslelinės, bet taip pat ir kitų ligų, tad tam reikėtų skirti pakankamai dėmesio. Svarbiausia – pasirūpinti tinkama mityba, o tuomet, jei organizmas stokoja tam tikrų medžiagų, vertėtų rinktis maisto papildus. Reikėtų riboti alkoholio vartojimą, nerūkyti, pasirūpinti pakankamų fiziniu aktyvumu. Venkite streso, stenkitės kuo geriau išsimiegoti, nes tai taip pat turi didelę įtaką bendrai savijautai ir imuniteto stiprumui. Į maisto racioną patartina įtraukti tokių maisto produktų, kuriuose gausu vitamino C. Specialistai teigia, kad lūpų pūslelinės prevencijai padeda B grupės vitaminai (ypač B6 ir B12), todėl galite vartoti šiuos papildus. Taip pat mitybos racione turėtų nestigti tokių misto produktų, kuriuose yra cinko ir seleno (valgykite žuvį, kiaušinius, kviečių želmenis, saulėgrąžas, razinas). Svarbu žinoti, kad imunitetui turi didelį poveikį skrandžio ir žarnyno būklė, tad tuomet, jei pastebėsite virškinimo sutrikimus, laiku imkitės gydymo.
Lūpų pūslelinės gydymas natūraliomis priemonėmis
Nors lūpų pūslelinės gydymas natūraliomis priemonėmis ne visada yra veiksmingas, tačiau jis gali sušvelninti ligos simptomus. Jei lūpų srityje pajusite perštėjimą, dilgčiojimą ar niežulį, pažeistą vietą galite pašaldyti ledo kubeliais. Jei pūslelė jau iškilo, labai svarbu kuo greičiau ją išdžiovinti, nes priešingu atveju infekcija gali išplisti. Gali pasiteisinti cinku praturtinta dantų pasta arba spiritas – šios priemonės veiksmingai džiovina pūsleles. Žaizdelių gijimas bus gerokai spartesnis, jei jas tepsite alavijų sultimis.
Taigi, nors lūpų pūslelinė yra tikrai dažna liga, ji ne visada yra tokia nekalta, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Jei simptomai yra tipiški, gali pagelbėti specialių priemonių naudojimas, o tuomet, jei lūpų pūslelinė yra labai išplitusi ar lydima neįprastų simptomų, vertėtų pasikonsultuoti su gydytoju.