Lytiškai plintančiomis ligomis kasmet užsikrečia maždaug ketvirtis milijono žmonių. Nors kai kurių lytiškai plintančių ligų simptomai yra tipiški ir nesunkiai atpažįstami, tačiau kartais simptomai pasireiškia tik po kurio laiko – praėjus mėnesiui ar dar ilgesniam laiko tarpui. Nors įprasta manyti, kad prezervatyvai padeda apsisaugoti nuo šių ligų, tačiau tikrai ne visada, todėl labai svarbu pastebėti simptomus, ir laiku kreiptis į gydytoją. Chlamidiozė, trichomonozė, gonorėja, sifilis, herpesas ir kandidozė yra dažniausiai diagnozuojamos lytiniu keliu plintančios ligos, tad naudinga žinoti, kokie simptomai yra būdingi šiems negalavimams.
Chlamidiozė
Chlamidiozė yra dažniausiai diagnozuojama lytiškai plintanti liga, kuria užsikrečiama vaginaliniu, oraliniu ir analiniu būdu. Kuo daugiau lytinių partnerių turi asmuo, tuo didesnė tikimybė šia liga užsikrėsti. Blogiausia yra tai, kad susirgus chlamidioze gali nepasireikšti jokie simptomai (simptomus pastebi tik 75 proc. užsikrėtusių vyrų ir apie 30 proc. moterų). Moteris gali varginti pūlingos makšties išskyros, skausmingas šlapinimas po lytinių santykių, skausmas lytinių santykių metu (taip pat gali pasireikšti kraujavimas). Chlamidioze užsikrėtę vyrai gali jausti skausmą šlapinantis, taip pat gali pastebėti baltas ar skaidrias išskyras iš šlaplės. Jei liga yra pažengusi, gali būti jaučiamas skausmas sėklidžių srityje, gali pakilti temperatūra.
Trichomonozė
Trichomonozė – lytiniu būdu plintanti infekcija, kuri ilgą laiką gali nepasireikšti jokiais simptomais. Moterys trichomonozės simptomus pastebi labiau nei vyrai: gali būti juntamas deginimas šlapinimosi metu, atsiranda balkšvų išskyrų, kankina niežulys. Vyrai gali skųstis nemaloniais pojūčiais šlapinimosi metu, apyvarpės odoje gali būti aptinkami nežymūs pakitimai. Abu lytiniai partneriai turi būti gydomi kartu (net ir tada, jei vienas jų nepastebi jokių simptomų). Jei trichomonozė nėra gydoma, tai gali lemti moterų šlapimo pūslės pažeidimus, o vyrams tai gali baigtis priešinės liaukos pažeidimais.
Gonorėja
Gonorėja užsikrečiama vaginaliniu, oraliniu ir analiniu būdu. Įprastai ligos simptomai pasireiškia praėjus 2-7 dienoms po užsikrėtimo. Vyrus gali varginti pūlingos išskyros iš šlaplės, juntamas skausmas šlapinantis, gali atsirasti skausmas sėklidžių srityje. Moterys gali nejusti jokių gonorėjos simptomų, arba jie gali būti labai nežymūs. Gana dažnais atvejais gonorėjos požymiai yra labai panašūs į pūslės ar makšties uždegimo simptomus: juntamas skausmas šlapinantis, makšties išskyros gali būti pakitusios ir gausesnės, taip pat gali būti pastebimas kraujavimas tarp menstruacijų. Jei gonorėja užsikrečiama analiniu būdu, pasireiškia išangės niežulys, šlapiavimas, tuštinimasis tampa skausmingas, gali pasirodyti šiek tiek kraujo. Jei šia liga užsikrečiama oraliniu būdu, infekcija pasireiškia gerklės skausmu.
Sifilis
Sifiliu dažniausiai užsikrečiami lytinių santykių metu, tačiau retesniais atvejais liga gali būti perduodama ir naudojantis tais pačiais daiktais (puodeliais, valgymo įrankiais, ir t.t.) Sifilis yra skirstomas į pirminį, antrinį ir tretinį: pirminis sifilis gali pasireikšti nedidelėmis opelėmis, taip pat ir dariniais, kurie čiuopiant atrodo tarsi kremzlelės. Pirminė ligos stadija gali praeiti nepastebėta, tačiau antrinis sifilis tikrai siųs rimtus signalus apie susirgimą: ant odos pasireiškia gausūs bėrimai, kurie išnyksta po maždaug 2 mėnesių. Gali pasireikšti peršalimą primenantys požymiai: vargina bendras silpnumas, gerklės ir raumenų skausmai, gali pakilti temperatūra, padidėti limfmazgiai. Tam tikrais atvejais galimi ir nervų sistemos pažeidimai, kurie gali baigtis net paciento mirtimi. Tretinis sifilis pasireiškia širdies ir kraujagyslių pažeidimais, gali sutrikti koordinacija, ištikti paralyžius.
Herpesas (pūslelinė)
Lytinių organų herpesu užsikrečiama vaginaliniu, analiniu ir oraliniu būdu. Jei užsikrėtęs asmuo anksčiau yra sirgęs lūpų pūsleline, ligos simptomai bus ne tokie žymūs, tačiau tuomet, jei herpesu užsikrėsta pirmą kartą, gali pasireikšti skausmas lytinių organų srityje, niežulys, perštėjimas, skausmingas šlapinimasis, pagausėjusios išskyros, kirkšnių limfmazgių padidėjimas. Taip pat ligos simptomai gali pasireikšti galvos skausmu, sprando stingimu, šviesos baime. Tipiškas genitalijų herpeso požymis – atsirandančios pūslelės, pripildytos skaidraus skysčio. Po kelių dienų šios pūslelės pratrūksta, jų vietoje atsiranda šašai. Prieš atsirandant pūslelėms jaučiamas odos dilgčiojimas ir perštėjimas. Vis dėlto, apie 60 procentų pacientų, užsikrėtusių lytinių organų herpesu, šių pūslelių gali apskritai nebūti. Herpesas yra linkęs kartotis – nusilpus organizmui ligos simptomai gali ir vėl pasirodyti.
Kandidozė (pienligė)
Kandidozė tam tikru gyvenimo periodu vargina net apie 80 proc. viso pasaulio moterų. Ligos simptomai įprastai pasireiškia tik moterims, tačiau vyrai, užsikrėtę pienlige, tampa šios ligos nešiotojais (kartais ši liga vyrams pasireiškia varpos galvutės patinimu ir varpos paraudimu). Moterims kandidozė sukelia tikrai nemalonius pojūčius: juntamas deginimas makštyje, vargina skausmingas šlapinimasis, gali pasireikšti negausus makšties kraujavimas. Taip pat būdingas lytinių organų paraudimas, makšties perštėjimas, išskyros tampa gausesnės ir tirštesnės. Jei moteris suserga pienlige, tuo pat metu turi būti gydomi abu partneriai, kurį laiką rekomenduojama susilaikyti nuo lytinių santykių. Tačiau susirgus šia liga nereikėtų skubėti kaltinti partnerio neištikimybe, nes pienlige susirgti galima dėl įvairių priežasčių: tai susilpnėjęs imunitetas, antibiotikai, besaikis saldumynų vartojimas, antsvoris, skydliaukės veiklos sutrikimas ir kt.