Kopūstas – tai daržovė, turinti bene daugiausiai atmainų: visame pasaulyje suskaičiuojama maždaug 100 skirtingų kopūstų rūšių! Turbūt žinote, kad kopūstai yra puikus dietinis maistas, kuriame yra visai nedaug kalorijų? Vis dėlto, svarbiausia yra ne tai. Šiose daržovėse gausu vitaminų, mineralų ir kitų organizmui svarbių medžiagų, todėl verta pasidomėti, kuo naudingos mūsų šalyje populiariausios kopūstų rūšys.
Baltagūžiai kopūstai
Baltagūžis kopūstas padeda gydyti įvairias ligas. Ši daržovė padeda veiksmingai kovoti su vidurių užkietėjimu, gydo skrandžio opas ir kitas virškinimo sistemos ligas. Įdomu tai, kad šios daržovės yra puikus unikalaus vitamino U šaltinis, kuris padeda įveikti skrandžio uždegimą. Sveikatos specialistai teigia, kad baltagūžiai kopūstai yra vienas geriausių antioksidantų šaltinių: vos vienoje porcijoje šių daržovių yra net pusė rekomenduojamos vitamino C normos. Taip pat baltagūžiuose kopūstuose gausu sieros, kuri padeda kovoti su infekcijomis ir spartina žaizdų gijimą.
Naudingi ne tik švieži kopūstai: dalis mokslininkų teigia, kad reguliarus raugintų kopūstų valgymas padeda stabdyti vėžinių ląstelių formavimąsi. Panašiomis savybėmis pasižymi ir raudongūžiai kopūstai, tačiau šios rūšies kopūstai dažniausiai naudojami tik salotų ruošimui.
Lapiniai kopūstai
Lapiniai kopūstai, kitaip dar vadinami Kale kopūstais, neretai vadinami žalumynų karaliais. Šiose daržovėse yra kone visų organizmui būtinų medžiagų, todėl šiuos kopūstus ypatingai rekomenduojama valgyti vegetarams ir veganams, kuriems neretai stinga mėsoje aptinkamų vitaminų ir mineralų. Lapiniuose kopūstuose gausu vitaminų A, B1, B2, B6, C ir K, magnio, folio rūgšties, fosforo, geležies, cinko, magnio, kalcio ir natrio, tad nieko keisto, kad šie kopūstai vertinami kone labiausiai.
Žiediniai kopūstai
Tai – viena vertingiausių daržovių, kurią mitybos specialistai rekomenduoja valgyti bent 2-3 kartus per savaitę. Jei žiediniai kopūstai valgomi reguliariai, šis maisto produktas gali užkirsti kelią storosios žarnos, prostatos ir kiaušidžių vėžiui. Tai labai nestebina, nes žiedinių kopūstų sudėtyje yra dviejų svarbiausių antioksidantų – vitamino C ir mangano, kurių duetas yra itin naudingas sveikatai. Taip pat šiose daržovėse gausu Omega riebalų rūgščių ir vitamino K, kurie teigiamai veikia širdies ir kraujagyslių sistemą.
Brokoliai
Nors brokolius mėgsta anaiptol ne visi, tačiau priežasčių juos valgyti dažniau yra tikrai nemažai. Visų pirma, šiose daržovėse gausu sulforafano, kuris pasižymi priešvėžinėmis savybėmis ir padeda veiksmingai kovoti su uždegimu. Sveikatos specialistai teigia, kad reguliariai valgant brokolius galima smarkiai sumažinti prostatos vėžio riziką, todėl šios daržovės ypatingai naudingos vyrams. Jei siekiama sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje, rekomenduojama valgyti apvirtus brokolius – jei juos pavirsite bent tris minutes, šiose daržovėse esančios skaidulos bus įsisavinamos kur kas geriau. Taip pat svarbu paminėti, kad brokoliai yra puikus geležies šaltinis, be to, reguliariai valgant šias daržoves galima sustiprinti imunitetą ir sumažinti sklerozės vystymosi riziką.
Pekino kopūstai
Pekino kopūstai yra nekaloringos, bet labai naudingos daržovės, kurios padeda mažinti cholesterolio kiekį kraujyje, mažina peršalimo ligų ir infekcijų riziką, veiksmingai kovoja su laisvaisiais radikalais ir skatina raudonųjų kraujo kūnelių gamybą. Pekino kopūsto sultys yra ypač naudingos kenčiantiems nuo artrito: šis gėrimas mažina skausmą ir veiksmingai slopina uždegimą. Šias daržoves naudinga ne tik valgyti, bet taip pat naudoti išoriškai: šviežiai spaustos Pekino kopūstų sultys gali būti naudojamos kaip jauninanti veido kaukė.
Jūros kopūstai
Jūros kopūstai yra turtingi organizmui būtinais mineralais, tokiais kaip cinkas, kalis, magnis ir geležis. Taip pat šiose daržovėse gausu vitaminų А, В1, В2, В12, С, D ir Е, todėl šiais kopūstais tikrai verta praturtinti savo mitybą. Šios daržovės yra puikus baltymų šaltinis, todėl jūros kopūstus rekomenduojama valgyti vegetarams ir veganams. Dėl sudėtyje esančio jodo jūros kopūstai gali padėti palaikyti normalią skydliaukės veiklą: jei nuolat skundžiatės raumenų silpnumu ar be priežasties sparčiai didėjančiu svoriu, tikėtina, kad taip nutinka būtent dėl skydliaukės sutrikimų.
Briuselio kopūstai
Briuselio kopūstai yra tiesiog idealus maistas besilaikantiems dietos, nes šiose daržovėse itin gausu organizmui reikalingų medžiagų ir vitaminų, o kalorijų kiekis yra labai nedidelis. Briuselio kopūstai ypatingai vertinami dėl mažiau žinomų, tačiau labai naudingų antioksidantų, tokių kaip kofeinas, kaempferolas ar izoramnetinas. Jei Briuselio kopūstus valgysite reguliariai, galėsite apsaugoti organizmą nuo oksidacinio streso, kuris yra vienas svarbiausių vėžio rizikos faktorių. Nors Briuselio kopūstai dažniausiai valgomi tiesiog apvirti, tačiau nebūtina tuo apsiriboti – šias daržoves taip pat galima troškinti ar kepti.
Ropiniai kopūstai
Nors savo išvaizda ropiniai kopūstai primena ropes, tačiau iš tiesų tai yra baltagūžių kopūstų „giminaitės“. Šios daržovės pasižymi kopūstams būdingomis savybėmis ir yra itin naudingos sveikatai: kaliaropėse gausu vitamino C (ropiniuose kopūstuose šio vitamino kiekis didesnis nei apelsinuose), B grupės vitaminų, biotino, geležies, magnio, mangano, kalio, ir t.t. Jei šias daržoves valgysite reguliariai, galėsite pasigirti kur kas geresne savijauta bei pakilesne nuotaika!