Vitaminas B1 kitaip dar vadinamas tiaminu. Šis B grupės vitaminas svarbus nervinės sistemos sveikatos palaikymui, širdies darbui, fermentacijos procesams bei angliavandenių metabolizmui. Nors B1 vitamino galime rasti labai įvairiuose maisto produktuose, tačiau kartais gali pasireikšti ir jo trūkumas. Taigi, kokie simptomai išduoda apie vitamino B1 trūkumą ir kokiame maiste šio vitamino yra gausiausia?
Vitamino B1 poveikis sveikatai
Tiaminas neretai yra skiriamas žmonėms, kurie serga širdies ligomis, katarakta, glaukoma ar stomatitu, taip pat šis B grupės vitaminas yra naudingas kenčiantiems nuo medžiagų apykaitos sutrikimų. JAV atlikti tyrimai įrodė, kad vitaminas B1 yra labai svarbus smegenų funkcijoms, padeda gerinti Alzheimerio liga sergančių žmonių atmintį.
Kokiuose maisto produktuose yra B1 vitamino?
Tiamino yra jautienoje, kiaulienoje, galvijų kepenyse, pieno milteliuose, riešutuose, saulėgrąžose, kviečių gemaluose, avižose, žirniuose, pupose, sojos pupelėse ir mielėse. Kai kurie parduotuvių lentynose siūlomi produktai yra praturtinti B1 vitaminu: jo galima rasti kai kuriuose duonos gaminiuose, miltuose, ryžiuose ir makaronuose. 100 gramų sojos pupelių yra 1,1 mg vitamino B1, žirniuose 0,8 mg, žemės riešutuose 0,7 mg, avižose 0,48 mg, kviečių gemaluose 2,1 mg, liesoje kiaulienoje 0,6 mg.
Vitamino B1 paros norma
Rekomenduojama vitamino B1 paros norma priklauso nuo žmogaus amžiaus ir lyties: vyresniems nei 14 metų jaunuoliams ir vyrams per parą rekomenduojama suvartoti 1,2 mg tiamino, 14-18 metų merginoms 1 mg, o vyresnėms nei 19 metų merginoms ir moterims 1,1 mg (nėščioms ir žindančioms moterims rekomenduojama B1 paros norma yra kiek didesnė, tačiau dėl tinkamo kiekio patartina konsultuotis su gydytoju).
Vitamino B1 trūkumas
Išsivysčiusiose šalyse gyvenantiems žmonėms vitamino B1 trūkumas diagnozuojamas retai, tačiau tuomet, jei taip nutiktų, komplikacijos gali būti labai rimtos: gali sutrikti nervų sistemos veikla, pacientas gali skųstis virškinimo ar širdies darbo sutrikimais. Vitamino B1 trūkumas gali sukelti emocinį nestabilumą, galvos svaigimą, periferinę neuropatiją, raumenų atrofiją, pykinimą ar vidurių užkietėjimą. Pastebėję šiuos simptomus pasitarkite su gydytoju galbūt juos sukėlė būtent vitamino B1 trūkumas.
Ar vitamino B1 perteklius gali būti pavojingas?
Jei rekomenduojama vitamino B1 rekomenduojama paros norma bus viršyta neženkliai, tai nesukels jokių simptomų, tačiau tuomet, jei ją viršysite 100 ir daugiau kartų, gali kankinti galvos skausmas ir svaigimas, gali atsirasti silpnumas, sutrikti širdies ritmas, pasireikšti alergija, taip pat vitamino B1 perteklius gali išprovokuoti traukulius.