Odos niežulys – tai itin nemalonus simptomas. Yra daugybė priežasčių, dėl ko gali niežėti odą, tačiau kelios priežastys pasireiškia dažniau nei kitos, jas ir išskirsime šiame straipsnyje. Jei laiku imsitės reikalingų priemonių, odos niežėjimą galėsite pamiršti.
Atopinis dermatitas
Pirmieji atopinio dermatito požymiai dažniausiai pastebimi ankstyvame amžiuje – kūdikystėje arba vaikystėje. Ši odos liga įprastai pasireiškia odos sausumu, bėrimu, šlapiavimu, ir t.t. Atoponiu dermatitu sergantys pacientai nuolat kasosi odą, suprastėja jų miego kokybė. Dėl antrinių odos pažeidimų ligos eiga tampa gerokai sudėtingesnė, o pažeistos odos plotai tampa gerokai didesni. Ligos paūmėjimą gali išprovokuoti šaltas oras, stresas, infekcinės ligos, kontaktavimas su alergenais, ir t.t. Sergantiems atopiniu dermatitu ypatingai svarbu vengti ligos paūmėjimą skatinančių veiksnių bei vartoti gydytojų paskirtus medikamentus.
Lėtinė paprastoji kerpligė
Ši liga pasireiškia ypatingai stipriu odos niežėjimu ir dažnu odos kasymu. Lėtinė paprastoji kerpligė dažniausiai pasireiškia pakaušio, sprando, čiurnų ar blauzdų srityse. Šios ligos priežastys nėra iki galo aiškios, tačiau manoma, kad ligą gali išprovokuoti stresas arba tam tikri vartojami vaistai.
Mazginis niežulys
Mazginis niežulys pasireiškia daugybiniais kietais mazgeliais, kurių centruose gali būti matomi šašeliai arba pleiskanos (šie mazgeliai susidaro dėl dažno odos kasymo). Bėrimai dažniausiai pastebimi ant rankų ar kojų, sėdmenų srityje, viršutinėje nugaros dalyje, ir t.t. Mazginis niežulys dažniausiai yra susijęs su tam tikromis sisteminėmis ligomis – tam gali turėti įtakos kepenų ligos, lėtinis stresas, inkstų nepakankamumas, ir kt.
Kontaktinis dermatitas
Kartais odos niežėjimas yra susijęs su tam tikrais alergenais, kuriuos pašalinus simptomai gali išnykti savaime. Pavyzdžiui, jei pastebite, kad segint tam tikrus papuošalus ima niežėti odą, tikėtina, kad turite alergiją nikeliui, jei odą ima niežėti apsivilkus ką tik išdžiovintus išskalbtus drabužius, gali būti, kad niežėjimą sukelia skalbimo milteliai, ir t.t. Kartais prireikia šiek tiek laiko, kol pacientams pavyksta išsiaiškinti kontaktinį dermatitą sukeliančius alergenus, tačiau tai ateityje padeda išvengti nemalonių simptomų.
Odos grybelis
Jei niežti išimtinai tik tarpupirščius ar pėdas, galite įtarti, kad sergate odos grybeliu. Svarbu žinoti, kad odos grybelis yra užkrečiamas, todėl būtina laiku kreiptis į specialistus ir naudoti jų paskirtas gydomąsias priemones.
Išsausėjusi oda
Odai yra būtinas nuolatinis drėkinimas. Jei odai ima stigti drėgmės, natūralu, kad oda išsausėja ir ją gali imti niežėti. Kad taip nenutiktų, rekomenduojama iš karto po dušo pasitepti drėkinamuoju kremu – tai padės išlaikyti natūralų drėgmės balansą, todėl galėsite išvengti nemalonių pojūčių.
Vabzdžių įgėlimai
Šiltuoju metų laiku dažnai nepavyksta išvengti vabzdžių įgėlimų ir tai gali tapti odos niežėjimo priežastimi. Būtent todėl naudinga pasirūpinti specialiomis priemonėmis, kurios padės išvengti kraujasiurbių įkandimų.
Dilgėlinė
Dilgėlinė pasireiškia iškilusiais odos ploteliais, kurie gali būti pavieniai arba susiliejantys į grupes. Dilgėlinę dažniausiai išprovokuoja karštis, kaitri saulė, fizinis aktyvumas arba patiriamas stresas.
Žvynelinė
Tai – lėtinė liga, kuri pažeidžia odą, o sunkesniais atvejais – ir sąnarius. Žvynelinės simptomai pasireiškia tada, kai paviršinės odos ląstelės ima labai sparčiai daugintis (oda atrodo taip, tarsi būtų padengta žvyneliais).
Nėštumas
Maždaug 1 iš 10 moterų nėštumo metu skundžiasi odos niežėjimu. Gali pasireikšti nedideli odos bėrimai arba rimtesni sveikatos sutrikimai, į kuriuos nereikėtų numoti ranka.
Vartojami vaistai
Odos niežėjimą ir bėrimus gali sukelti įvairūs vartojami vaistai (medikamentai, skirti gydyti podagrą, vaistai nuo padidėjusio kraujospūdžio, estrogenai, receptiniai skausmą malšinantys vaistai, ir t.t.)
Nervų sistemos ligos
Kartais nervų sistema siunčia melagingus signalus, todėl odą gali niežėti ir nesant aiškioms priežastims. Tai gali pasireikšti sergant juostine pūsleline, išsėtine skleroze, esant nervų pažeidimams, ir t.t. Odos niežėjimo priežastys taip pat gali būti psichologinės: tariamą niežulį gali sukelti depresija, nerimas ar obsesinis kompulsinis sutrikimas.
Kaip sau padėti?
Venkite medžiagų, kurios skatina histamino išsiskyrimą (nevartokite aspirino, venkite maisto produktų su dažikliais, atsisakykite raudonojo vyno);
Jei niežėjimas pasireiškia tik konkrečioje vietoje, galite išbandyti šaldantį kompresą, kuris padės numalšinti nemalonius simptomus. Taip pat gali pagelbėti priemonės su mentoliu, kurios padeda numalšinti intensyvų niežėjimą;
Jei niežėjimas pasireiškia dėl odos išsausėjimo, dažniau pasitepkite drėkinamuoju kremu;
Stenkitės atsikratyti įpročio nepaliaujamai kasytis: niežtinčios vietos netrinkite ir nekasykite, bet tiesiog šiek tiek patapšnokite;
Nagus visuomet kirpkite trumpai – tai padės išvengti antrinių odos pažeidimų;
Rinkitės natūralaus audinio drabužius, kurie nedirgina odos ir neišprovokuoja niežėjimo;
Miegamajame palaikykite vėsesnę temperatūrą – karštis lemia gausesnį prakaitavimą, todėl niežėjimas tampa intensyvesnis.
Kada vertėtų kreiptis į gydytojus?
Jei niežulys nepraeina per 4-6 dienas, rekomenduojama pasitarti su specialistais, kurie nustatys niežėjimo priežastis ir paskirs tinkamą gydymą. Pacientams gali būti skiriami vietiniai gliukokortikosteroidai, antihistamininiai vaistai, fototerapija bei kitos procedūros, kurios gali padėti įveikti nemalonius simptomus.