Vasara – tai metas, kuomet turime galimybę mėgautis įvairiomis šviežiomis uogomis. Šiltuoju metų laiku uogų pasirinkimas tikrai nėra mažas, todėl naudinga žinoti, kokios uogos yra pačios naudingiausios mūsų organizmui: žemiau pateikta informacija jums padės paprasčiau apsispręsti, kokias uogas vertėtų dažniau įtraukti į savo mitybos racioną. Taigi, jūsų dėmesiui – 10 naudingiausių uogų.
Braškės
Braškės daugumai mūsų asocijuojasi su vasaros pradžia. Šiuo laikotarpiu braškių kvapas tiesiog tvyro ore ir vilioja paragauti šių uogų. Valgyti braškes ne tik skanu, bet ir sveika: jose gausiu vitamino C, folio rūgšties ir kalio. Šios uogos pasižymi žemu glikemijos indeksu, todėl pasimėgauti braškėmis gali net ir sergantys diabetu. Atlikti tyrimai parodė, kad braškių nauda sveikatai yra tikrai nemenka: reguliarus šių uogų valgymas gali sumažinti vėžio ir širdies ligų riziką. Džiugina tai, kad šiandien braškių galime įsigyti ne tik vasaros laikotarpiu, bet ir kitais metų laikais, todėl šis maisto produktas turėtų dažniau atsidurti jūsų pirkinių krepšelyje.
Mėlynės
Mėlynės – vienos naudingiausių uogų, kuriose gausu vitaminų A, B, C ir K, kalio, kalcio, magnio, fosforo ir geležies. Mėlynės yra puikus antioksidantų šaltinis, padedantis kovoti su laisvųjų radikalų žala ir mažinantis vėžio riziką. Mėlynėse esanti medžiaga antocianinas padeda pristabdyti senėjimo šaltinius, todėl šios uogos gali būti laikomos tikru jaunystės eliksyru.
Juodieji serbentai
Juodieji serbentai – puikus vitaminų B, C, D, E ir K šaltinis. Šios uogos veikia tonizuojančiai, todėl jos gali pakeisti net ir mums įprastą puodelį kavos! Vos vienoje saujoje juodųjų serbentų yra visa rekomenduojama vitamino C dienos norma, todėl šios uogos puikiai tinka imuniteto stiprinimui. Sveikatos specialistai teigia, kad šios uogos padeda sumažinti cukraus kiekį kraujyje, užkerta kelią kraujagyslių ligoms ir mažina vėžio riziką.
Raudonieji serbentai
Raudonieji serbentai yra vienos tų uogų, kurias užsiauginti yra labai paprasta. Šių uogų krūmai yra labai nelepūs, todėl jų auginimui nereikės ypatingos priežiūros. Nors rūgštus raudonųjų serbentų skonis patinka anaiptol ne visiems, tačiau tikrai verta bent kartais suvalgyti saujelę šių uogų. Raudonuosiuose serbentuose gausu vitaminų A, E, P, B1, fosforo, karotino, seleno, magnio, vario ir mangano. Taip pat šios uogos pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, gelbsti esant mažakraujystei ar ilgalaikiam vidurių užkietėjimui.
Agrastai
Agrastai – soduose gana dažnai auginamos uogos, kurios pasižymi saldžiarūgščiu skoniu. Nors norintys pasimėgauti saldžiomis uogomis neretai valgo vien tik agrastų minkštimą, tačiau svarbu žinoti, kad naudingosios šių uogų savybės slypi būtent agrastų odelėse. Agrastuose gausu gintaro rūgšties, kuri ypač naudinga sergant virškinamojo trakto ligomis. Taip pat šios uogos turtingos organinėmis rūgštimis, vitaminais B1, C, E ir P bei fosforu. Agrastų sudėtyje esantis serotoninas taip pat gali padėti įveikti lengvos formos depresiją, todėl šios uogos pelnytai gali būti įvardijamos kaip vienos naudingiausių.
Avietės
Avietės yra ypatingai vertinamos dėl A, B, C ir E vitaminų bei ląstelienos, kuri stimuliuoja žarnyno veiklą ir padeda cholesteroliui pasišalinti iš organizmo. Taip pat avietėse gausu geležies, folio rūgšties ir vario: džiugina tai, kad naudingosios šių uogų savybės yra išlaikomos net ir po terminio apdorojimo. Šiltuoju metų laiku naudinga pasiskinti ne tik pačių uogų, bet ir jų lapų, kurių arbata padės peršalus.
Žemuogės
Žemuogėse gausu geležies, fosforo, kalcio, folio rūgšties ir kitų naudingų sudedamųjų dalių, todėl sezono metu rekomenduojama kasdien suvalgyti bent po saujelę šių uogų. Sveikatos specialistai teigia, kad reguliarus žemuogių valgymus gali pagerinti širdies ir kraujagyslių veiklą, pagerinti inkstų funkcionavimą bei iš organizmo pašalinti druskų perteklių. Šviežios žemuogės taip pat gali padėti sustiprinti dantų emalį bei dantenas.
Spanguolės
Šių rūgščių uogų sudėtyje gausu vitaminų C ir E, kalio, fosforo, geležies, mangano bei maistinių skaidulų, kurios gali pagerinti virškinimo procesą. Spanguolės yra viena geriausių natūralių priemonių, padedančių išvengti šlapimo takų infekcijų: jei šis sveikatos sutrikimas nuolat pasikartoja, tai yra tikrai pakankama priežastis dažniau suvalgyti saujelę spanguolių. Taip pat reguliarus šių uogų valgymas padeda sumažinti vėžinių susirgimų, skrandžio opos bei širdies ligų riziką.
Šilauogės
Maisto prekių parduotuvėse šilauogių galime įsigyti visais metų laikais, todėl šių uogų galima valgyti dažniau. Šilauogių sudėtyje gausu ląstelienos ir vitamino C, todėl šis maisto produktas padeda sustiprinti imuninę sistemą ir pagerinti virškinimo procesą. Šios uogos gerina jautrumą insulinui ir mažina II tipo diabeto išsivystymo riziką bei gerina smegenų veiklą.
Bruknės
Bruknės – tai puikus vitaminų C, B1, B2 ir PP šaltinis. Šias uogas rekomenduojama valgyti sergant gastritu ar esant sumažėjusiam skrandžio rūgštingumui. Bruknėse esanti benzoinė rūgštis yra atsparios puvimo procesui, todėl šios uogos gali ilgai išlikti šviežios. Pajutus pirmuosius peršalimo simptomus rekomenduojama išgerti bruknių sulčių su medumi – tai padės paprasčiau įveikti ligą ir sustiprins imuninę sistemą.