Turbūt kiekvienai yra žinoma, kad vėluojančios menstruacijos yra vienas svarbiausių nėštumo požymių, tačiau kai kurioms moterims vėluojančios mėnesinės yra įprastas dalykas, – ypatingai tada, jei jos nėra reguliarios. Kitus ankstyviausius nėštumo simptomus galima pastebėti praėjus 2-4 savaitėms po lytinio akto, todėl įsiklausykite, ką sako jūsų kūnas, ir tuomet, jei kankins abejonės dėl galimo nėštumo, atlikite nėštumo testą.
1. Nedidelis kraujavimas
Nedidelis kraujavimas kartais gali reikšti tam tikras ligas, tačiau taip pat tai gali būti vienas ankstyviausių nėštumo požymių. Kartais implantacinis kraujavimas yra palaikomas menstruacijų pradžia, tačiau būkite budrios – toks kraujavimas trunka trumpai, o kraujo įprastai būna vos keli lašeliai.
2. Pakitusi krūtų išvaizda
Pakitusi krūtų išvaizda dažniausiai yra pastebima labai anksti – likus maždaug kelioms dienoms iki menstruacijų. Krūtys gali padidėti, ant jų pastebimos išryškėjusios venos. Speneliai tampa labai jautrūs, jų aureolės patamsėja ir padidėja.
3. Dažnesnis noras šlapintis
Nėščių moterų gimda ima didėti, tad natūralu, jog ji ima dirginti šlapimo pūslę. Jei pastebite, kad šlapintis norite dažniau nei įprastai, tokiu atveju tai gali reikšti, kad laikas atlikti nėštumo testą. Kartais šis nėštumo požymis painiojamas su šlapimo takų uždegimu, tad prieš gerdamos vaistus įsitikinkite, kad dažniau šlapinatės ne dėl nėštumo.
4. Vidurių užkietėjimas
Likus maždaug savaitei iki menstruacijų pastojusios moterys gali pastebėti virškinimo sutrikimus. Vidurių užkietėjimas gali tęstis maždaug 2-3 savaites, ir tai yra visiškai normalu, nes dėl hormonų poveikio virškinimo procesas tampa lėtesnis.
5. Padidėjusi kūno temperatūra
Moterys, kurios nuolat stebi savo kūno temperatūrą, labai greitai pastebi, kad laukiasi. Nors kūno temperatūra įprastai padidėja ovuliacijos metu, tačiau ji taip pat tampa didesnė ir pastojus. Bazinė kūno temperatūra gali likti pakilusi net iki kelių savaičių, ir dėl to nerimauti tikrai nereikėtų.
6. Peršalimo požymiai
Jei vėluoja menstruacijos ir niekaip negalite atsikratyti slogos ar įkyraus kosulio, tai taip pat gali reikšti, kad esate nėščia. Dažniausiai peršalimo simptomai ima kankinti praėjus kelioms savaitėms po apvaisinimo, todėl tuomet, jei įtariate, kad galite būti pastojusi, neskubėkite gerti vaistų, ir pirmiausia apsilankykite pas gydytoją.
7. Metalo skonis burnoje
Nėštumo metu padidėja estrogeno ir progesterono kiekis organizme, todėl tai gali turėti įtakos skonio receptorių pokyčiams. Burnoje nuolat gali būti juntamas metalo skonis, o mėgstami patiekalai gali kelti šleikštulį. Taip pat pastojusios moterys gali gana anksti pastebėti, kad jų uoslė tapo jautresnė. Juntamą metalo skonį burnoje gali padėti numalšinti dažnesnis skysčių vartojimas.
8. Padidėjęs apetitas
Nors gana dažnai prieš menstruacijas apetitas padidėja, tačiau tai taip pat gali reikšti, kad laukiatės. Pastojusioms moterims gana dažnai yra sunku nugalėti potraukį saldumynams ar kitiems maisto produktams, kurių įprastai norisi gana retai. Taip pat gali kilti noras valgyti neįprastai suderintus maisto produktus, ir tai yra visiškai normalu. Kartais apetitas yra toks didelis, kad valgoma tarsi už du, tačiau iš tiesų taip elgtis nereikėtų – nėštumo metu rekomenduojama suvartoti maždaug 200 kalorijų daugiau nei įprastai.
9. Pilvo apačios tempimas
Kai gimda ima didėti, jos raiščiai įsitempia, todėl juntamas nedidelis skausmas pilvo apačioje. Tempimas gali būti panašus į tokį, kuris juntamas prieš menstruacijas, tad tuomet, jei įtariate, kad galite būti pastojusi, pasitikrinkite atlikdama nėštumo testą.
10. Pernelyg didelis emocionalumas
Pastojus galima pastebėti itin didelę nuotaikų kaitą: vieną akimirką galite norėti juoktis, o kitą – jau verkti. Nuotaikų svyravimai nėščioms moterims yra būdingi, todėl šį simptomą pastebėti nebus labai sunku.
11. Juntamas nuovargis
Jei pastebite, kad jūsų darbingumas tapo mažesnis, ir pavargstate kur kas greičiau, tai taip pat gali reikšti, kad esate pastojusi. Silpnumas gali būti juntamas viso pirmojo trimestro metu, ir dėl to nereikėtų pernelyg nerimauti.
12. Pykinimas ar vėmimas
6-7 nėštumo savaitę dažna moteris ima skųstis pykinimu, tačiau jis gali varginti ir kur kas anksčiau. Nors pykinimas ir vėmimas kartais tėra organizmo atsakas į tam tikrus maisto produktus, tačiau įprastai nėščias moteris pykinimas kankina rytais, ir tai gali kartotis kasdien.
13. Gausesnės makšties išskyros
Pastojusios moterys pastebi, kad makšties išskyros tapo gerokai gausesnės. Jos įprastai būna balkšvos ir neturi nemalonaus kvapo. Vis dėlto, gausesnės išskyros ne visada yra nėštumo požymis, todėl vien tuo pasikliauti nereikėtų.
Jei pastebite bent kelis išvardintus nėštumo požymius ir įtariate, kad galėjote pastoti, vaistinėje galite įsigyti nėštumo testą, kurį namuose atliksite vos per kelias minutes. Na o jeigu testas teigiamas, planuokite vizitą pas ginekologą.