Pastebėjote, kad Jūsų oda pradėjo keisti spalvą, atsirado dėmės? Gali būti, kad Jus kankina baltmė. Ji taip pat gali būti randama vitiligo pavadinimu. Diagnozė nėra nauja. Liga dažniausiai pasireiškia nuo 0,5 % iki 2 % viso pasaulio žmonių. Nors procentas gana mažas, tačiau poreikis ją nugalėti – labai didelis. Žinoma, kad tai paskatino ieškoti inovatyvių ir visam laikui problemą sutvarkančių metodų. Apie juos plačiau pasakoja gydytoja Rasa.
Liga, kuri užklumpa nepasiruošus
Baltmė nėra užkrečiama, tačiau gali būti paveldima – 20–30% atvejų serga šeimos nariai. Baltmė dažniausiai išryškėja nuo 20-ies metų ir vėliau. Liga dažniausiai pasitaiko žmonėms, kurie gyevana drėgname klimate arba tiems, kurie nesisaugo tiesioginių saulės spindulių.
„Lietuvoje ši liga nėra labai dažna, tačiau tikrai yra fiksuojami ir jos atvejai. Žmogaus odos ir plaukų spalvą lemia melaninas, o vitiligo išsivysto dėl melaniną gaminančių ląstelių funkcionavimo sutrikimo arba žūties“,- pasakoja Rasa.
„Vitiligo yra ilgalaikė odos liga, dėl kurios odos dėmės praranda pigmentą. Pigmentas, vadinamas melaninu, yra atsakingas už jūsų odos spalvą. Kai melanocitai, ląstelės, gaminančios melaniną, miršta arba nustoja funkcionuoti – paveiktos vietos pasidaro baltos“,- priduria ji.
Išvengti ligos – neįmanoma?
Vitiligas gali paveikti bet kurią kūno dalį, tačiau dažniausiai atsiranda ant veido, rankų, pėdų ir aplink kūno įvairias angas: burną, akis ir lytinius organus.
Tiksli vitiligo priežastis nežinoma, tačiau manoma, kad tai autoimuninis sutrikimas. Esant autoimuniniam sutrikimui – imuninė sistema klaidingai atakuoja sveikas kūno ląsteles. Vitiligo atveju imuninė sistema atakuoja melanocitus.
„Vitiligas nėra užkrečiamas ir nekelia grėsmės bendrai žmogaus sveikatai. Tačiau kai kuriems žmonėms tai gali sukelti emocinį nepasitenkinimą ir socialinę izoliaciją. Kai kuriais atvejais medikamentinis gydymas taip pat yra derinamas ir su psichologo konsultacijomis“,- atvirauja medikė.
Gydymas – efektyvus
Vitiligo nėra išgydoma, tačiau yra gydymo būdų, kurie gali padėti išlyginti odos atspalvį ir pagerinti pažeistų vietų išvaizdą. Gydymui labai dažnai naudojama šviesos terapija. Šis gydymas veikia pažeista vietą UV spinduliais. Galimi ir specialūs vaistai. Gydymui gali būti naudojami vietiniai kortikosteroidai, kalcineurino inhibitoriai ir depigmentuojančios medžiagos. Galiausiai, išbandoma ir chirurgija.
Bene dažniausiai naudojamas metodas yra fototerapija. Taip pat tai yra ir pažangiausias, inovatyviausias ir geriausią rezultatą pasiekti padedantis metodas. „Fototerapija stimuliuoja melanocitus – ląsteles, kurios gamina pigmentą odoje. Vitiligo gydymui naudojami du pagrindiniai fototerapijos tipai. Tai yra PUVA terapija ir UVB terapija. Pastaroji naudoja tam tikrą UVB šviesos bangos ilgį, kuris, kaip manoma, yra veiksmingesnis už PUVA terapiją gydant vitiligo. Jis taip pat paprastai yra saugesnis nei PUVA terapija, nes turi mažiau šalutinių poveikių“,- pasakoja Rasa.