Turbūt žinote posakį, kuriame teigiama, kad bijantiems vilko nereikėtų eiti į mišką? Vis dėlto, miške sutikti erkes yra kur kas didesnė tikimybė nei vilką, todėl tuomet, kai oro temperatūra pakyla aukščiau nei trys laipsniai šilumos, vertėtų pagalvoti apie apsaugą nuo erkių. Erkinis encefalitas – tai viena šių voragyvių platinamų ligų, kurios pasekmės gali būti net labai skaudžios. Taigi, ką daryti, kad tikimybė susirgti erkiniu encefalitu būtų kuo mažesnė, kaip pasireiškia šios ligos simptomai, ir koks yra taikomas erkinio encefalito gydymas?
Erkinio encefalito simptomai
Erkiniu encefalitu užsikrėtę pacientai praėjus 2-3 savaitėms po erkės įsisiurbimo gali pastebėti į gripą panašius simptomus: juntamas galvos skausmas, raumenų maudimas, gali prasidėti nežymus karščiavimas. Šie simptomai po savaitės dažniausiai išnyksta, todėl pacientai neretai mano, kad pasveiko. Kas trečiam užsikrėtusiajam erkinio encefalito požymiai pasireiškia kur kas ūmiau – virusas gali pasiekti smegenų dangalus ir smegenis. Tokiu atveju po pagerėjimo praėjus 2-7 dienoms kūno temperatūra smarkiai pakyla, juntamas stiprus galvos skausmas, gali sutrikti pusiausvyra, ir t.t. Labai svarbu šių simptomų neignoruoti, ir kuo skubiau kreiptis į specialistus. Kuo anksčiau bus pradedamas gydymas, tuo jis bus paprastesnis, o ligos pasekmių bus galima išvengti.
Erkinio encefalito gydymas
Erkinis encefalitas diagnozuojamas atliekant kraujo ir nugaros smegenų skysčio tyrimus. Specifinio gydymo nuo šios ligos nėra, todėl jis yra taikomas simptomiškai. Dažniausiai sergantys erkiniu encefalitu yra gydomi stacionare, o pastebėjus ženklų pagerėjimą pacientai gali būti išleidžiami namo. Dažnais atvejais yra skiriami analgetikai, antipiretikai, prieštraukuliniai preparatai bei kiti vaistai (antibiotikai įprastai nėra veiksmingi). Žmonės, persirgę erkiniu encefalitu, šiai ligai įgyja imunitetą, todėl šia liga pakartotinai nebeužsikrečia. Vis dėlto, svarbu žinoti, kad tik mažiau nei trečdalis žmonių iš ligoninės išeina visiškai pasveikę nuo šios ligos: maždaug 30 procentų žmonių tenka gydytis 1-3 metus, ir maždaug toks pat skaičius žmonių visą gyvenimą jaučia šios ligos padarinius: skundžiasi galvos skausmais, dėmesio ir miego sutrikimais, emociniu dirglumu, ir t.t. Maždaug 9 procentai susirgusių erkinių encefalitu lieka nedarbingi. Nors Europoje susirgusiųjų erkiniu encefalitu mirštamumas yra gana nedidelis (0,5-2 proc.), tačiau tai tikrai neguodžia.
Erkinio encefalito liekamieji reiškiniai
Deja, ne visada pavyksta visiškai pasveikti. Europoje atliktų tyrimų duomenimis, 8-16 procentų persirgusių erkinių encefalitu skundžiasi atminties ir dėmesio sutrikimais, 10-48 proc. – emociniu nestabilumu, 11-42 proc. – galvos skausmais. Lietuvoje atlikti tyrimai patvirtino, kad liekamųjų reiškinių pobūdis bei dažnis yra analogiškas. Retesniais atvejais erkinio encefalito liekamieji reiškiniai yra dar sunkesni: gali išsivystyti raumenų atrofija, psichikos sutrikimai, žymus klausos sumažėjimas, ir t.t.
Bijai erkės – neik į mišką?
Nors įprasta manyti, kad erkių galima sutikti tik miške, tačiau tai nėra tiesa. Jų taip pat gausu pievose bei prie vandens telkinių, todėl labai svarbu pasirūpinti repelentais, skirtais apsisaugoti nuo šių voragyvių, patartina rinktis kuo daugiau kūno dengiančią aprangą (geriausia – šviesių spalvų, nes ant tokių drabužių bus paprasčiau pastebėti užropojusius voragyvius). Grįžus namo labai svarbu apžiūrėti, ar ant drabužių bei kūno odos nėra erkių, o tuomet, jei jų rastumėte, nedelsdami sunaikinkite (geriausia erkes sudeginti). Neguodžia tai, kad su užkrėstomis erkėmis vis dažniau tenka susidurti ne tik nuošaliose vietose, bet taip pat ir miestuose – kartais užkrėsta erkė įsisiurbia net ir nesilankantiems tokiose vietose, kuriose šių voragyvių aptinkama daugiausia.
Nuo erkinio encefalito galite pasiskiepyti
Lietuvoje sergamumas erkiniu encefalitu yra vienas didžiausių visoje Europoje, todėl nuo šios ligos rekomenduojama pasiskiepyti. Šios vakcinos efektyvumas yra net 98 procentai, todėl pasiskiepyti tikrai verta. Vakcinuojami vaikai nuo vienerių metų amžiaus ir suaugusieji – vakcina gali būti pavojinga tik tiems asmenims, kurie yra alergiški kiaušinio baltymui. Skiepytis galima bet kuriuo metų laiku, tačiau tą atlikti rekomenduojama žiemą arba ankstyvą pavasarį – tokiu atveju iki erkių sezono bus įgyjamas imunitetas. Erkinio encefalito skiepus sudaro trys vakcinos: po pirmojo skiepo praėjus 14-90 dienų turi būti suleidžiama antroji vakcina, o po jos praėjus 5-12 mėnesių suleidžiama trečioji dozė. Imunitetas susiformuoja praėjus 2 savaitėms po antrosios vakcinos – trečioji yra skirta imuniteto palaikymui. Vėliau skiepytis reikės kas 3-5 metus. Nors šios vakcinos yra mokamos, tačiau turėtumėte įvertinti tai, kad erkinio encefalito pasekmės gali išlikti visą gyvenimą.
Organizmas gali būti atsparus erkiniam encefalitui
Nors erkinis encefalitas – tikrai gąsdinanti liga, tačiau gera žinia yra tai, kad kai kurie asmenys yra atsparūs šiai ligai. Jei norite sužinoti, ar jūs patenkate į šių asmenų grupę, galite atlikti specifinį kraujo tyrimą, kuris padės išsklaidyti abejones. Šis tyrimas gali praversti ir tada, kai siekiama išsiaiškinti, ar yra reikalinga erkinio encefalito revakcinacija – įprastai toks kraujo tyrimas kainuoja pigiau nei skiepai.