Baltagūžiai kopūstai – vienos populiariausių daržovių Lietuvoje. Jie gali būti naudojami gaminant salotas, pyragėlius su įdaru, troškinius, ir kt. Baltagūžiai kopūstai džiugina ne vien tik nedidele kaina, bet taip pat ir maistinėmis savybėmis, kurios kartais yra nepelnytai pamirštamos. Taigi, kuo naudingas baltagūžis kopūstas ir kodėl jį vertėtų įtraukti į savo mitybos racioną?
Ligų gydymas
Baltagūžis kopūstas – vienas tų maisto produktų, kuris gali padėti gydyti įvairias ligas. Šis maisto produktas gali būti naudingas tada, kai kovojama su vidurių užkietėjimu, kai gydomos skrandžio opos ar odos ligos, tam tikrais atvejais baltagūžiai kopūstai gali būti naudingi gydant širdies bei akių ligas. Taip pat baltagūžis kopūstas – idealus pasirinkimas besilaikantiems dietos: 100 gramų šio maisto produkto yra vos 25 kalorijos, todėl jis gali būti naudingas kovojantiems su antsvoriu.
Antioksidantų šaltinis
Maisto produktai, kuriuose gausu antioksidantų, padeda organizmui kovoti su laisvųjų radikalų daroma žala, todėl svarbu juos įtraukti į savo mitybos racioną. Baltagūžiai kopūstai – puikus antioksidantų šaltinis: porcijoje šio maisto produkto yra net pusė vitamino C rekomenduojamos paros normos. Nors ir sunku patikėti, tačiau baltagūžiuose kopūstuose vitamino C yra daugiau nei apelsinuose! Dėl didelio vitamino C kiekio baltagūžiai kopūstai padeda stabdyti senėjimo procesus, stiprina imuninę sistemą, yra naudingi gydant depresiją, ir t.t.
Vitaminų ir mineralų gausa
Baltagūžiuose kopūstuose gausu sieros, kuri yra labai naudinga kovojant su infekcijomis. Esant sieros trūkumui gali prasidėti mikrobinės infekcijos, todėl žaizdų gijimas tampa lėtesnis. Kopūstuose taip pat yra jodo, kuris palaiko tinkamą smegenų ir nervų sistemos funkcionavimą, kalcio ir magnio, kuris svarbus bendrai sveikatos būklei, ir kt. Įdomu tai, kad baltagūžiuose kopūstuose taip pat randama unikalaus vitamino U, kuris yra tiesiog nepakeičiamas gydant skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opas. Sergantiems skrandžio uždegimu, neretai yra rekomenduojama gerti šviežias kopūstų sultis, kurios skatina opų gijimą.
Naudingi ne tik švieži kopūstai
Nors įprasta manyti, kad naudingiausios yra šviežios daržovės, tačiau svarbu žinoti, kad rauginti kopūstai taip pat pasižymi puikiomis maistinėmis savybėmis. Dalis mokslininkų teigia, kad reguliarus raugintų kopūstų valgymas gali stabdyti piktybinių navikų formavimąsi, tad tai yra tikrai svari priežastis baltagūžių kopūstų pasiruošti žiemai. Raugintuose kopūstuose yra visai nedaug kalorijų (100 g yra vos 27 kalorijos), todėl jie puikiai tinka ir tada, kai siekiama numesti nepageidaujamus kilogramus. Suvalgę vos 300 gramų raugintų kopūstų gausite rekomenduojamą vitamino C dienos normą, todėl jums nereikės rūpintis maisto papildais. Raugintų kopūstų reikėtų vengti tik tada, jei skundžiamasi kasos ar tulžies sutrikimais, padidėjusiu skrandžio rūgštingumu ar pernelyg aukštu kraujo spaudimu.
Venkite valgyti kopūsto kotą
Nors kopūsto kotas pasižymi tikrai puikiomis skonio savybėmis, tačiau sveikatos specialistai rekomenduoja jo nevalgyti: kopūsto kote kaupiasi nitratai, todėl ši daržovės dalis gali būti kenksminga. Renkantis kopūstą vertėtų atkreipti dėmesį į jo lapus: jie turėtų atrodyti sveiki, nedeformuoti. Rekomenduojama pasirinkti tokį kopūstą, kuris iš pažiūros atrodo lengvesnis nei yra iš tiesų – tokiu atveju įsigysite tikrai sultingą daržovę, kurios sudėtyje yra gausu vitaminų. Prekybos centruose parduodami kopūstai neretai yra nupurkšti chemikalais, tad tuomet, jei siekiate įsigyti tikrai sveiką daržovę, rekomenduojama apsilankyti ekologinio ūkio turgelyje – jame šių daržovių galima įsigyti ištisus metus, tačiau sultingiausių kopūstų įsigysite vasaros pabaigoje.
Saldžios kopūstų salotos
Jums reikės: 1 nedidelio baltagūžio kopūsto, ketvirtadalio raudongūžio kopūsto, 50 gramų džiovintų datulių, 50 gramų džiovintų abrikosų, 40 g svogūnų laiškų, žiupsnelio druskos, žiupsnelio maltų juodųjų pipirų, 200 gramų majonezo.
Kaip gaminti? Nuplaukite baltagūžį kopūstą supjaustykite siauromis, trumpomis juostelėmis. Kopūstus pabarstykite druska, išmaišykite, ir palikite 2 valandas pastovėti. Nuplaukite raudongūžį kopūstą, supjaustykite, pabarstykite druskos, ir palikite šiek tiek pastovėti. Nuplaukite džiovintus vaisius, susmulkinkite. Supjaustykite nuplautus svogūnų laiškus, įdėkite į indą su nusunktais kopūstais. Suberkite smulkintus džiovintus vaisius, pabarstykite šiek tiek pipirų, sumaišykite su majonezu. Jei reikia, įdėkite dar šiek tiek druskos. Skaniausia šias salotas valgyti praėjus 1-2 valandoms.
Kopūstų salotos su porais
Jums reikės: 100 g baltagūžio kopūsto, 25 g porų, nedidelės morkos, saliero stiebo, šlakelio citrinos sulčių, arbatinio šaukštelio linų sėmenų aliejaus, žiupsnelio druskos.
Kaip gaminti? Nuplaukite baltagūžį kopūstą, supjaustykite plonais šiaudeliais. Apšlakstykite kopūstus citrinos sultimis, stipriai pamaigykite. Naudodami burokinę trintuvę sutarkuokite morką, supjaustykite salierą ir porą. Į dubenį su daržovėmis įpilkite linų sėmenų aliejaus, įberkite druskos, viską gerai išmaišykite.
Kopūstų salotos su obuoliais ir vynuogėmis
Jums reikės: 200 g baltagūžio kopūsto, 200 g besėklių vynuogių, citrinos sulčių (pakaks pusės citrinos), šlakelio augalinio aliejaus, žiupsnelio druskos, žiupsnelio pipirų.
Kaip gaminti? Smulkiai supjaustykite kopūstą, apšlakstykite citrinos sultimis. Nulupkite obuolį, supjaustykite smulkiais kubeliais, suberkite nuplautas vynuoges, pabarstykite druskos ir pipirų. Apšlakstykite augaliniu aliejumi ir viską gerai išmaišykite.