Paprika Europą pasiekė Kristupo Kolumbo laikais. Ši daržovė labai greitai išpopuliarėjo Ispanijoje, Italijoje ir Graikijoje, o vėliau pasiekė ir kitas šalis. Gana ilgą laiką paprikos buvo naudojamos kaip egzotiškas prieskonis – pramoninę reikšmę šios daržovės įgijo tik praėjusio amžiaus viduryje. Ilgą laiką europiečiai stengėsi paprikas pritaikyti savo skoniui, todėl ilgainiui jų aitrumas tapo mažesnis, kol galiausiai pavirto į saldžiąsias paprikas. Šios daržovės gali būti naudojamos įvairių patiekalų gamyboje – paprikos ne tik suteikia ypatingą skonį, bet taip pat yra labai naudingos. Priežasčių, kodėl šias daržoves vertėtų valgyti dažniau, yra ne taip ir mažai, taigi, aptarkime pačias svarbiausias.
1. Paprikose gausu vitaminų
Paprikos ypatingai vertinamos dėl didelio vitamino C kiekio, kurio daugiausiai randama raudonosiose paprikose (kuo paprika raudonesnė, tuo didesnis yra vitamino C kiekis). Taip pat šiose daržovėse gausu karotino, folio rūgšties, kalio, geležies, vitaminų PP, B1, B2 ir B6.
2. Regėjimo gerinimas
Paprikose (ypatingai žaliose) yra ganėtinai didelis liuteino kiekis. Ši medžiaga yra ypatingai svarbi akių sveikatai: liuteinas yra laikomas natūraliu vaistu nuo geltonosios dėmės degeneracijos, kuri neretai diagnozuojama vyresnio amžiaus žmonėms. Harvardo mokslininkams pavyko įrodyti, kad pakanka per dieną suvartoti 6 mg liuteino, ir tai geltonosios dėmės degeneracijos riziką sumažins net 43 procentais.
3. Streso padarinių šalinimas
Persų kilmės gydytojas ir filosofas Avicena teigė, kad paprikos padeda palaikyti sveiką širdį ir aktyvina smegenų veiklą: nors nuo jo mirties praėjo beveik tūkstantis metų, šiuolaikiniai mokslininkai vis dar laikosi tokios pat nuomonės. Maža to, atlikti tyrimai leidžia daryti išvadas, kad reguliarus paprikų valgymas gerina nuotaiką ir padeda kovoti su streso padariniais.
4. Odos puoselėjimas
Vienas didžiausių paprikų privalumų – didelė vitamino C koncentracija (vienoje paprikoje yra net 137 mg šio vitamino – tai yra daugiau nei rekomenduojama dienos norma). Vitaminas C ne tik stiprina imuninę sistemą, bet taip pat skatina kalogeno gamybą ir padeda gerinti odos būklę. Jei paprikos valgomos reguliariai, šis maisto produktas gali padėti sulėtinti odos senėjimo procesus ir sumažinti odos vėžio riziką.
5. Susirgimų prevencija
Mokslininkai teigia, kad paprika yra vienas naudingiausių maisto produktų, kuris padeda užkirsti kelią įvairioms ligoms. Paprikose esančios medžiagos stiprina naikina infekcijų sukėlėjus, spartina sveikimo procesą, naikina žalingas bakterijas, gerina kraujo sudėtį, ir t.t.
6. Kraujagyslių stiprinimas
Tradicinėje liaudies medicinoje paprikos naudojamos kaip natūrali priemonė, padedanti stiprinti arterijas, venas ir kapiliarus. Paprikas galima valgyti kaip sveiką užkandį, jomis gardinti salotas, taip pat galima gaminti įdarytas paprikas, ir t.t.
7. Nedidelis kalorijų kiekis
Besilaikantiems dietos ypatingai svarbu rinktis tokius maisto produktus, kurie yra nekaloringi, tačiau turintys pakankamai naudingų maistinių medžiagų. Jei bandote numesti svorio, paprikos turėtų būti vienas tų produktų, kurį vertėtų įtraukti į reguliarų mitybos racioną – 100 g saldžiosios paprikos yra vos 28 kalorijos. Taip pat šiame maisto produkte gausu skaidulų, kurios gerina virškinimą ir padeda palaikyti normalų cholesterolio kiekį kraujyje.
8. Priešuždegiminis poveikis
Paprikose gausu augalinių cheminių medžiagų ir karotenoidų, kurie veikia kaip natūralūs antioksidantai ir pasižymi stipriu priešuždegiminiu poveikiu.
9. Naudingieji flavanoidai
Jei paprikų terminis apdorojimas yra trumpas, tai leidžia išsaugoti ne tik puikų paprikų skonį, bet taip pat ir naudingąsias medžiagas. Vienos jų – flavonoidai, kurie stiprina jungiamuosius audinius, gerina kraujotaką, lengvina menopauzės simptomus, skatina organizmo detoksikaciją, ir t.t.
10. Vaistas nuo įvairių ligų
Paprikos yra vienas tų maisto produktų, kurie ne tik užkerta kelią įvairioms ligoms, bet taip pat padeda greičiau pasveikti. Paprikas turėtų rinktis tie žmonės, kurie serga ateroskleroze, lėtiniu plaučių uždegimu ar bronchitu, infekcinėmis ligomis, cukriniu diabetu, akių ir odos ligomis. Taip pat šias daržoves rekomenduojama rinktis gyvenantiems ar dirbantiems didelio radiacinio fono aplinkoje bei sergantiems onkologinėmis ligomis. Sergantiems cukriniu diabetu rekomenduojama rinktis ne visiškai subrendusias paprikas arba vandeniu atskiestas jų sultis, nes tuomet organizmas gaus mažiau sacharozės. Jei sergama lėtinėmis skrandžio ar žarnyno ligomis, paprikas rekomenduojama 20-30 sekundžių palaikyti verdančiame vandenyje ir tuomet jas nulupti (paprikų odelėse yra daug sunkiai virškinamos ląstelienos).
Kada paprikų vertėtų vengti?
Nors paprikų nauda šiandien yra neabejojama, tačiau kartais šių maisto produktų vertėtų vengti. Prekybos centruose parduodamose paprikose neretai būna daug pesticidų, kurie tam tikrose situacijose gali pakenkti: esant širdies ritmo sutrikimams, jei skundžiamasi aukštu kraujo spaudimu, taip pat jų nerekomenduojama valgyti sergantiems gastritu ar kenčiantiems nuo didelio skrandžio rūgštingumo (būtent todėl paprikas geriausia auginti patiems arba pirkti iš ekologinių ūkių). Tam tikrais atvejais paprikos gali pagerinti inkstų ir kepenų darbą, tačiau esant ligos paūmėjimui šio maisto produkto reikėtų vengti (taip pat paprikos nerekomenduojamos esant įsisenėjusiam hemorojui, padidėjusiam nervų sistemos jautrumui ar sergant epilepsija).