Lęšiai – tai sausą ir šiltą klimatą mėgstanti ankštinė kultūra, kuri populiari Indijoje, Turkijoje, Ispanijoje, Graikijoje ir Čilėje. Kai kuriose šalyse lęšiai nuo seno yra laikomi pačiu svarbiausiu maisto produktu – viduramžiais italų vienuoliai lęšius valgė net ir pasninkaudami.
Šiandien parduotuvėse galima nusipirkti rudųjų, juodųjų, raudonųjų ar žaliųjų lęšių – visose jų rūšyse gausu vitamino B, maistinių skaidulų ir baltymų. Lęšiai užtikrina sotumo jausmą ir suteikia energijos, todėl nieko nuostabaus, kad vegetarai ir veganai jais neretai pakeičia mėsą. Vis dėlto, lęšiai yra naudingi ne tik mėsos nevalgantiems žmonėms – šis sveikas produktas gali praturtinti ir mėsos mėgėjų mitybą.
Raudonieji lęšiai
Raudonieji lęšiai – tai viena populiariausių ankštinių produktų rūšių, kuri aprūpina organizmą baltymais ir skaidulomis. Raudonieji lęšiai pasižymi švelniu, grikius primenančiu skoniu, todėl jie puikiai tinka sriubų, troškinių ar kitų patiekalų ruošimui.
Neišvirti raudonieji lęšiai pasižymi oranžine spalva, tačiau verdant ji pakinta. Raudonieji lęšiai neturi luobelės, todėl jie išverda greičiau nei kitų rūšių ankštiniai produktai. Įprastai tokie lęšiai yra verdami 25 minutes, o tuomet, jei norite suteikti lęšiams birumo, juos virkite šiek tiek trumpiau.
Morkų ir raudonųjų lęšių sriuba
Jums reikės: 2 valgomųjų šaukštų alyvuogių aliejaus, 1 svogūno, 1 arbatinio šaukštelio šviežio tarkuoto imbiero, žiupsnelio kario prieskonių, 4 stambiai supjaustytų morkų, pusės stiklinės virtų raudonųjų lęšių, žiupsnelio druskos ir juodųjų pipirų.
Kaip gaminti? Į įkaitintą aliejų suberkite smulkiai pjaustytus svogūnus, įdėkite kario miltelių ir tarkuoto imbiero, pakepkite apie 5 minutes. Į puodą su verdančiu vandeniu suberkite morkas, virkite, kol suminkštės. Suberkite lęšius, pabarstykite druskos ir pipirų, pavirkite dar 5 minutes. Išvirtą sriubą sutrinkite trintuve.
Rudieji lęšiai
Rudieji lęšiai yra patys populiariausi. Juose gausu baltymų, skaidulų ir organizmui būtinų mikroelementų, todėl šį produktą į savo mitybos racioną vertėtų įtraukti kiekvienam mūsų. Prieš verdant ruduosius lęšius rekomenduojama juos bent pusvalandį pamirkyti vandenyje – tokiu atveju jie išvirs greičiau. Rudieji lęšiai gana dažnai naudojami košių, sriubų ar troškinių gamyboje.
Aštrus troškinys su rudaisiais lęšiais
Jums reikės: 2 svogūnų, 2 pomidorų, 2 morkų, 2 stiklinių virtų rudųjų lęšių, 1 baklažano, 2 česnako skiltelių, šiek tiek aitriosios paprikos, ryšulėlio petražolių, 3 šaukštų aliejaus, 2 šaukštų sviesto, 400 ml daržovių sultinio, šiek tiek druskos ir pipirų.
Kaip gaminti? Susmulkintus svogūnus ir česnaką pakepkite išlydytame svieste, suberkite virtus lęšius, išmaišykite. Morkas ir baklažaną supjaustykite kubeliais, apšlakstykite aliejumi, kepkite orkaitėje, kol apskrus. Pomidorus nuplikykite karštu vandeniu, nulupkite ir stambiai supjaustykite. Pomidorų skilteles sutrinkite elektrine trintuve, įberkite aitriųjų paprikų. Išvirkite sultinį, suberkite orkaitėje keptas daržoves ir virtus lęšius su svogūnais ir česnakais, supilkite pomidorų tyrę. Virkite apie 10 minučių, pagardinkite druska ir pipirais. Prieš patiekdami troškinį pabarstykite smulkintomis petražolėmis.
Žalieji lęšiai
Žalieji lęšiai – tai itin maistingas produktas, kurio sudėtyje gausu baltymų. Žalieji lęšiai yra kilę iš Prancūzijos De Puy miestelio, todėl kartais yra vadinami prancūziškaisiais lęšiais. Šis maisto produktas yra švelnaus skonio, jame yra nedaug cukraus ir riebalų. Ruošiant patiekalus žaliųjų lęšių nereikia mirkyti, tačiau jie verdami ganėtinai ilgai – maždaug 45 minutes. Šiais lęšiais galima pagardinti salotas ar sriubas, puikiai tinka prie mėsos ir žuvies patiekalų.
Žalieji lęšiai su morkomis ir špinatais
Jums reikės: 80 g žaliųjų lęšių, 10 g lydyto sviesto, vidutinio dydžio svogūno, maždaug 20 g saliero stiebo, morkos, 60 g špinatų, poros česnako skiltelių, žiupsnelio druskos ir pipirų.
Kaip gaminti? Susmulkinkite daržoves. Keptuvėje išlydykite sviestą, pakepkite morką, svogūną, saliero stiebą, špinatus ir česnaką. Sudėkite virtus lęšius ir patroškinkite apie 3 minutes. Suberkite druską ir pipirus, įpilkite 6 šaukštus karšto vandens, ir gerai išmaišykite.
Juodieji lęšiai
Juodieji lęšiai turtingi aminorūgštimis, baltymais angliavandeniais ir mineralais (geležimi, cinku, fosforu ir kalciu). Tai – lengvai virškinamas maisto produktas, kuris puikiai tinka įvairių kasdienių patiekalų gamybai. Priešingai nei pupelės, juodieji lęšiai nesukelia pilvo pūtimo. Juodaisiais lęšiais galima paskaninti troškinius, daržovių mišraines, užtepėles, ir t.t. Šio maisto produkto paruošimas yra ganėtinai ilgas – juoduosius lęšius reikia mirkyti ne mažiau nei 8 valandas – tuomet šie išverda per maždaug 15-40 minučių. Verdant šiuos lęšius rekomenduojama jų nemaišyti, nes priešingu atveju lęšiai suirs. Juoduosius lęšius sūdykite tik jiems baigus virti.
Juodųjų lęšių ir baklažanų užtepėlė
Jums reikės: 1 baklažano, pusės stiklinės virtų juodųjų lęšių, 1-2 šaukštų sezamų pastos, 2 šaukštų šviežiai spaustų citrinos sulčių, 1 valgomojo šaukšto sezamų sėklų, šiek tiek smulkintų petražolių ir alyvuogių aliejaus.
Kaip gaminti? Supjaustykite baklažaną ir kepkite iki 230 laipsnių įkaitintoje orkaitėje apie 30 minučių. Iškeptą baklažaną sutrinkite trintuve su citrinos sultimis ir sezamų sėklų pasta. Įlašinkite alyvuogių aliejaus, įmaišykite sezamų sėklas, petražoles ir juoduosius lęšius. Patiekite su baltos duonos skrebučiais.