Sveika mityba dažnai minima kaip puiki alternatyva dietoms, o jos efektyvumas ilgalaikis, ko, dažnu atveju, negalima pasakyti apie dietas. Tačiau žmonės labiau linkę savaitę ar mėnesį pasilaikyti dietos, nei visada maitintis sveikiau. Dažniausiai priežastis ta, kad sveika mityba reikalauja ne trumpalaikių pastangų, o mitybos įpročių keitimo. Galbūt vertėtų pabandyti išsiugdyti sveikos mitybos įpročius?
Svarbiausia, įsidėmėkite esmines sveikos mitybos taisykles ir principus:
- Saikas – Jūsų draugas;
- Maisto įvairovė yra naudinga;
- Neriebus maistas – sveikesnis maistas;
- Daržovės, vaisiai, uogos ir grūdai – pirmoje vietoje;
- Cukrus ir druska Jums nedraugai;
- Žalingi įpročiai skatina nutukimą;
Saikas – Jūsų draugas
Pirmiausiai reikia išmokti maitintis saikingai. Tai yra viena iš esminių sveikos mitybos taisyklių. Šios taisyklės padeda laikytis dažnesnis valgymas. Verčiau per pietus nevalgykite ir sriubos, ir antrojo patiekalo, o suvalgykite sriubą ir tik po kurio laiko mėgaukitės kitu patiekalu (pavyzdžiui, po valandos). Bene idealiausia maitintis 5-6 kartus per dieną, nors daugelis žmonių valgo vos 2-3 kartus, tačiau kur kas didesnėmis porcijomis, sočiau, riebiau.
Maisto įvairovė yra naudinga
Dar vienas labai svarbus sveikos mitybos principas – maisto įvairovė. Kuo įvairesnį maistą valgysite, tuo geriau, nes organizmui būtina maždaug 40 skirtingų maisto medžiagų, kad jis funkcionuotų tinkamai. Tiek medžiagų iš vieno maisto produkto neįsisavinsite, todėl reikia rinktis ir augalinės, ir gyvulinės kilmės maisto produktus. Įpraskite maistą gaminti vienai dienai, o ne 2-3 dienoms į priekį. Taip jis ne tik nepabos, visuomet bus šviežias, bet ir gausite didesnį kiekį įvairių organizmui būtinų medžiagų, vitaminų.
Neriebus maistas – sveikesnis maistas
Dažnai girdime, kad riebus maistas nesveika. Iš tiesų, riebalų reikia organizmui, tačiau jų turi būti ne per daug. Vertėtų rinktis mažiau riebią mėsą, o jei ji riebesnė (pavyzdžiui kiauliena), jos ruošimui nenaudoti papildomų riebalų (virti, troškinti garuose ar kepti folijoje). Puiki išeitis gali būti įprastų riebesnių maisto produktų pakeitimas liesesniais. Pavyzdžiui, pirkite liesą varškę, 30-40 proc. riebumo grietinę keiskite 15-20 proc. riebumo grietine, dažniau rinkitės jautieną, paukštieną, o ne kiaulieną. Taip pat vertėtų atidžiau rinktis sočiųjų riebiųjų rūgščių ir cholesterolio turinčius maisto produktus, riboti jų suvartojamą kiekį.
Daržovės, vaisiai, uogos ir grūdai – pirmoje vietoje
Norite lengvesnių pietų? Pasirinkite salotas su mėsa. Norite paprastos ir sveikos vakarienės? Rinkitės vaisių asorti. Norite pasmaguriauti? Rinkitės uogas (geriausia – iš savo daržo ar iš miško). Pusryčiams puikiai tiks įvairių grūdų košės. Šis ketvertas turėtų sudaryti didžiausią Jūsų mitybos dalį, nes tai yra sveikos mitybos piramidės pagrindas. Tačiau ir patiekalų iš šios kategorijos be saiko valgyti nevertėtų.
Cukrus ir druska Jums ne draugai
Tiek cukrus, tiek druska yra produktai, kurių kiekius reikėtų labai riboti. Taip pat visus gaminius, kurių sudėtyje daug cukraus arba druskos (uogienės, džemai, rūkyti mėsos gaminiai, konservai ir kt.). Visiškai atsisakyti tikrai nėra būtina, tačiau per dieną turėtų būtų suvartojama ne daugiau nei šaukštelis druskos (įskaitant visus produktus, kuriuose ji jau būna) ir keli šaukšteliai cukraus. Nepamirškite, kad saldumynai kenkia ne tik figūrai, bet ir dantims.
Žalingi įpročiai skatina nutukimą
Žalingi įpročiai kenkia sveikatai, tuština piniginę ir didina Jūsų svorį, o tiksliau, trukdo jį mesti. Nors dažniausiai minima, kad labai svarbu atsisakyti alkoholinių gėrimų metant svorį, iš tiesų reikėtų ir mesti rūkyti. Tačiau nepamirškite, kad metus rūkyti pradžioje linkstama į užkandžiavimą, dėl ko svoris gali pradėti augti, tad būtinai tam pasiruoškite iš anksto.
Sveika mityba – puikus pasirinkimas norint palaipsniui numesti nereikalingus kilogramus, kontroliuoti savo svorį, ar pagerinti sveikatos būklę. Be to, įpratus prie sveikos mitybos tai tampa labai paprasta, nebereikia alinti organizmo griežtomis dietomis, pernelyg savęs riboti.