Nuo seno žinoma, kad eteriniai aliejai turi ypatingų savybių. Kai kurie iš jų veikia kaip antiseptikai, padeda kovoti su virusinėmis ir grybelinėmis infekcijomis, kiti malšina skausmą, skatina medžiagų apykaitą, padeda kovoti su celiulitu, gražina odą. Taip pat yra eterinių aliejų kurie padeda atsipalaiduoti, arba atvirkščiai, veikia stimuliuojamai, suteikia energijos.
Taigi, kokį eterinį aliejų pasirinkti ir kaip jį naudoti? Visų pirma apie naudojimo būdus.
Patalpų orui gaivinti patogiausia naudoti specialias aromaterapines žvakides. Į žvakidę įlašinus vos kelis lašus eterinio aliejaus ir uždegus žvakę, namai kaipmat prisipildo nuostabiausių aromatų.
Taip pat galima naudoti purkštuvą. Puikiai tiks ir įprastas augalų purkštuvas. Į jį įpilkite vandens bei įlašinkite kelis lašus eterinio aliejaus. Vienam litrui vandens užtenka 10-15 lašų. Prieš naudojant purkštuvą gerai supurtykite.
Skaudamas ar pavargusias vietas galima gydyti ir raminti kompresais. Susukite nedidelį rankšluostį, sušlapinkite, užlašinkite kelis eterinio aliejaus lašus ir dėkite ant skaudamos vietos. Kompresai gali būti tiek šilti, tiek šalti. Susitrenkus rekomenduojami šalti kompresai, o norint atpalaiduoti skaudamas vietas – šilti.
Vonelės rankoms ir kojoms suteikia energijos, padeda atsipalaiduoti ir net gydo. Voneles su eteriniu aliejumi siūloma darytis ir manikiūro bei pedikiūro metu. Tiesiog į vandenį įlašinkite 3-5 lašus eterinio aliejaus.
Pirtys ir eteriniai aliejai pastaruoju metu tampa vis dažniau sutinkamas junginys. Jau pati pirtis suteikia daug naudos, o pridėjus tinkamai parinktus eterinius aliejus nauda bus dar didesnė. Tačiau aliejų lašinkite ne tiesiai ant įkaitusių akmenų, o į vandenį, kurį pilsite ant akmenų. Vienam litrui vandens reikės 4-6 lašų eterinio aliejaus.
Odos priežiūrai naudojami kremai, kurių sudėtyje neretai yra įvairių eterinių aliejų. Būtent šie eteriniai aliejai dažniausiai ir atlieka pagrindinį vaidmenį odos priežiūrai skirtuose produktuose. Taigi, bet kurį kremą galite praturtinti veikliosiomis medžiagomis tiesiog namuose. Į paprastą kremą įlašinusios eterinio aliejaus, jį galite padaryti kur kas veiksmingesniu. Taip pat galima įlašinti kelis lašus eterinio aliejaus į veido ar kūno kaukes, šveitiklius.
Inhaliacija rekomenduojama susirgus, ypatingai peršalus. Jei neturite inhaliatoriaus, tiesiog užvirinkite puodą vandens, įlašinti į vandenį kelis lašus tinkamo eterinio aliejaus ir, pasilenkusios maždaug 20-30 cm atstumu virš puodo, giliai kvėpuokite. Atliekant šią procedūrą galvą reikėtų apgaubti rankšluosčiu. Tokiai procedūrai pakanka vos poros minučių, kartojant ją 3-5 kartus per dieną.
Pravartu žinoti ir kam kokie eteriniai aliejai labiausiai tinka.
Jei juntate skausmą, pasimėgaukite bergamočių, ramunėlių, levandų, rozmarinų eteriniais aliejais papildytomis vonelėmis. Taip pat galima pasidaryti kompresą su šiais eteriniais aliejais ir palaikyti ant skaudamos vietos.
Bergamočių, česnakų eteriniai aliejai padės įveikti peršalimo ligas, infekciją. Tuo tarpu jei negalite atsikosėti – rinkitės eukaliptą, mairūną, citrinas ar levandas. Geriausias būdas gauti naudos iš šių eterinių aliejų – inhaliacija.
Apelsinų eterinis aliejus padės įveikti stresą ar depresiją – jis įkvepia, skatina labiau pasitikėti savimi, padeda nustumti šalin visas baimes. Patalpoje tvyrantis apelsinų aromatas palengvina dieną prieš egzaminus ar kitus svarbius įvykius, leidžia greičiau atsigauti po patirto šoko.
Arbatmedžio eterinio aliejaus kvapas nėra toks geras, koks yra poveikis. Šiuo eteriniu aliejumi galima dezinfekuoti žaizdas, malšinti uždegimą, jis puikiai tinka odos valymui. Rekomenduojama įmaišyti arbatmedžio eterinio aliejaus į kremą ir tepti spuoguotą arba saulėje per daug nudegusią odą.
Citrinų eterinis aliejus įkvepia, skatina kūrybiškumą, padeda užsimiršti. Citrinų kvapas labai gaivus, todėl idealiai tinka namų dezinfekavimui, švarai palaikyti. Nusilpusiems nagams, skilinėjančioms pėdoms ar rankoms taip pat puikiai tiks citrinų eterinis aliejus.
Cinamono eterinis aliejus pripildys namus harmonijos, malšins galvos skausmą. Be to šis aliejus gerina kraujotaką, medžiagų apykaitą, o cinamono inhaliacijos padeda atsikratyti peršalimo simptomų.
Čiobrelių eterinis aliejus, kaip ir čiobrelių arbata, padės negalint atsikosėti, norint lengviau užmigti. Be to jis skatina skrandžio veiklą. Inhaliacijos su čiobrelių eteriniu aliejumi gelbsti nuo dantenų uždegimo.
Eukaliptų eterinis aliejus dėl savo unikalių savybių yra labai mėgstamas intensyvia protine veikla užsiimančių žmonių. Tai puikus smegenų veiklos stimuliantas, priemonė įgauti gyvybingumo, pasikrauti energijos. Taip pat eukalipto aliejus padeda įveikti peršalimo ar kvėpavimo takų problemas, galvos skausmą, migreną, naudojamas šis aliejus ir karščiuojant.
Levandų eterinis aliejus skirtas norintiems atsipalaiduoti, nusiraminti. Tai gera priemonė esant odos nudegimui, atsiradus smulkioms žaizdelėms, įdrėskimams. Sąnarių bei raumenų skausmui gydyti puikai tinka levandų aliejaus kompresai ir masažai. Visgi, levandos gali sukelti mieguistumą, todėl nerekomenduojama mėgautis jų kvapu ir terapija prieš darbo dieną ar ilgą kelionę.
Rozmarinų eterinis aliejus veikia priešingai nei levandos – suteikia energijos, pažadina, padeda blaiviau mąstyti. Kartu tai puiki priemonė kraujotakai gerinti, odos problemoms spręsti, šiek tiek gelbsti slenkant plaukams.
Pušų eterinis aliejus padeda įveikti nuovargį, suteikia energijos, veja šalin stresą. Pušų eterinio aliejaus įlašinti į šiltą vonią siūloma pakilus temperatūrai, taip pat esant raumenų skausmams, suglebusiai odai.
Mėtų ir Melisų eteriniai aliejai lengvina kvėpavimą, suteikia ramybės, optimizmo, todėl šie aliejai puikiai tiks kambario orui gaivinti. Mėtų aliejus taip pat naudojamos odos problemoms spręsti, celiulitui mažinti, tuo tarpu melisų aliejų siūloma naudoti tiems, kurių pulsas padažnėjęs.
Imbiero eterinis aliejus puikiai gelbsti po ligų, stiprina imuninę sistemą, suteikia ryžto. Be to, yra žinoma, kad imbieras gana stiprus afrodiziakas, šias savybes išlaiko ir eteriniai imbiero aliejai.
Visgi naudoti eterinius aliejus reikėtų atsargiai. Dauguma jų negalima naudoti tiesiai ant odos (išskyrus arbatmedžio, levandų, rožinių pelargonijų, mėlynųjų ramūnėlių, šlamučių), pirmiausia reikia atskiesti augaliniu aliejumi.
Prieš naudojimą patariama atlikti tokį testą: kelis lašus pasirinkto, skiesto eterinio aliejaus užlašinkite ant vidinės riešo pusės ir stebėkite ar per 24 valandas oda nesudirgs, neparaus, neatsiras bėrimo. Jeigu taip įvyko – šio aliejaus geriau nenaudoti.
Nėščioms ir maitinančioms moterims, kūdikiams, senyvo amžiaus žmonėms apskritai nepatariama naudoti eterinių aliejų, nes jie gali sukelti sveikatos sutrikimų. Sergant kai kuriomis ligomis verčiau pasikonsultuoti su medikais.