Nors gyvenimo sąlygos pastaruosius dešimtmečius gerokai pasikeitė, tačiau utėlės vis dar vargina daugybę žmonių. Kraują siurbiantys parazitai įsitvirtina galvos odoje ir čia deda kiaušinėlius. Utėlių turinčius žmones kankina niežulys, ant galvos odos atsiranda raudonos ir melsvos dėmės, padidėja limfmazgiai. Aptinkamos trys utėlių rūšys, parazituojančios ant žmogaus: galvinė, kirkšninė ir drabužinė utėlė. Utėlėtumas (pedikuliozė) – tai viena seniausių ligų, žinomų žmonijos istorijoje. Manoma, kad galvinės utėlės atsirado dar prieš 5-6 milijonus metų. Jos jau nuo žilos senovės kankino žmones, ir panašu, kad šiandien utėlėtumas vis dar yra didelė problema: net ir tuo atveju, jei laikomasi tinkamos asmens higienos, vis tiek yra tikimybė užsikrėsti utėlėmis.
Utėlės – ne tik apsileidusių žmonių palydovės
Vyrauja nuomonė, kad utėlių turi tik apsileidę žmonės, tačiau šie parazitai taip pat mėgsta ir švarą. Net ir tuo atveju, jei kasdien maudotės, tikimybė užsikrėsti utėlėmis nesumažėja. Mokslininkai teigia, kad utėlėms patinka ir švarūs plaukai ir švari galvos oda, o vanduo utėlėms tikrai nėra kliūtis – jos moka plaukti. Užsikrėsti utėlėmis galite ne tik žmonių susibūrimo vietose, bet taip pat ir vandenyje. Žinoma, dažniau utėlių randama nešvariose vietose bei perpildytose patalpose, tačiau klaidinga manyti, kad utėlių gali turėti tik nevalyvi žmonės.
Čemeryčių vanduo – nebrangi ir veiksminga priemonė
Įvairių produktų, skirtų naikinti galvines utėles, galima rasti ne taip ir mažai. Viena efektyviausių ir pigiausių priemonių nuo utėlių – čemeryčių vanduo. Tai – visiškai natūralus produktas, todėl jį galima naudoti nesibaiminant dėl galimo šalutinio poveikio. Čemeryčių vanduo ne tik efektyviai naikina utėles, bet taip pat stabdo plaukų slinkimą. Žolelių nuoviras aktyvina kraujotaką, todėl užtikrinamas reikalingų medžiagų aprūpinimas, kuris reikalingas plaukų augimui. Nors neretai pirkti priemones nuo utėlių yra gana nepatogu, tačiau čemeryčių vandenį galite pirkti drąsiai – juk jis skirtas ne vien tik naikinti utėles, bet taip pat skatinti plaukų augimą bei naikinti pleiskanas.
Kaip naudoti čemeryčių vandenį?
Čemeryčių vandenį patogu ir paprasta naudoti. Tirpalas parduodamas mažuose buteliukuose, iš kurių patogu lašinti preparatą ant delno. Čemeryčių vandenį naudokite prieš trinkdami galvą: kelis lašus užlašinkite ant delno ir įmasažuokite į galvos odą. Jei yra galimybę, čemeryčių vandeniu įtrinkite galvą vakare, ir tik ryte plaukite galvą šampūnu. Rekomenduojama procedūrą kartoti kasdien, kol utėlės bus visiškai išnaikintos. Atlikus šią procedūrą nusiplaukite rankas muilu. Jei žolelių vandens patektų į akis, nuplaukite tekančiu vandeniu. Tikėtina, kad jums ne tik pavyks atsikratyti šių parazitų, bet taip pat galėsite pagerinti plaukų būklę. Jei plaukai labai sausi, į čemeryčių vandenį galima įmaišyti kelis lašus alyvuogių aliejaus, ir mišiniu įmasažuoti galvos odą. Čemeryčių vanduo skatina plaukų augimą ir padeda atsikratyti pleiskanų.
Padės ir tankios šukos
Labai svarbu plaukus gerai iššukuoti. Čia padės tankios šukos (galima rasti ir specialių šukų), kuriomis rekomenduojama šukuotis kelis kartus per dieną. Šukomis galėsite pašalinti ant galvos odos tvirtai besilaikančias glindas (jei jas pastebite ant plaukų, tikėtina, kad utėlėmis užsikrėtėte gana seniai, ir plaukai jau spėjo paaugti). Jei po gydymo čemeryčių vandeniu plaukai nėra gerai iššukuojami, išlieka didelė tikimybė, kad apmirusios glindos gali vėl atsigauti, todėl išsiplovus galvą būtina gerai iššukuoti plaukus. Rekomenduojama šukas suvilgyti 5-10 procentų acto tirpalu, nuo kurio plaukai taps slidūs, ir galėsite lengviau iššukuoti negyvas utėles ir jų kiaušinėlius. Panaudotas šukas rekomenduojama išplauti karštu vandeniu ir muilu. Žinoma, vien tik šukavimas tikrai nepadės atsikratyti utėlių, todėl būtina kartu rinktis ir gydomąją priemonę, skirtą naikinti utėles.
Prevencija
Svarbu laikytis asmens higienos, pakankamai dažnai plauti galvą ir šukuoti plaukus. Venkite kontakto su utėlėmis užsikrėtusiais asmenimis, nesiskolinkite kitų žmonių šukų ir galvos apdangalų. Įvairius galvos apdangalus patartina skalbti 60 laipsnių ar dar aukštesnėje temperatūroje, nes tai padės sunaikinti utėles. Taip pat ir patalynę skalbkite gana aukštoje temperatūroje – iškritusios utėlės išlieka gyvybingos apie 12 valandų, ir gali vėl prisitvirtinti ant galvos odos.
Vaikai utėlėmis neretai užsikrečia stovyklose, todėl svarbu stebėti, ar vaikas nesikaso galvos odos, ir pastebėjus tokį elgesį, priemonių reikėtų imtis nedelsiant. Dar prieš gerą dešimtmetį mokyklose profilaktikai buvo tikrinama, ar vaikai neturi utėlių, tačiau šiandien tai daryti draudžiama, nes tai pažeidžia vaikų teises. Žinoma, vaikui gali būti nemalonu prieš visą klasę, jei būtų aptikta šių parazitų, tačiau utėlės – tikrai rimta problema, ir tėvams reikėtų nuolat patikrinti, ar vaikai neturi utėlių. Tai ne tik apsaugos jų vaikus, bet taip pat užkirs kelią galimybei užkrėsti kitus. Kasmet Lietuvoje užfiksuojama maždaug 2000 atvejų, kada užsikrečiama utėlėmis, tačiau nustatyti tikslų skaičių yra gana sudėtinga – dažniau iš karto kreipiamasi į vaistininkus, bet ne į šeimos gydytojus.