Oda neleidžia į mūsų organizmą patekti įvairiems mikroorganizmams ir svetimkūniams, o ją pažeidus atsiranda žaizda, kurios tinkamai nedezinfekavus gali prasidėti infekcija. Net ir mažiausios žaizdos gali pridaryti didelių bėdų, tad susižeidus visada svarbu pasirūpinti tinkamu gydymu. Nors neretai manoma, kad maža žaizda – maža bėda, tačiau taip yra tik tuomet, jei žaizda nėra užkrečiama mikrobų ar kitų mikroorganizmų. Jei sužeista vieta nėra dezinfekuojama, prasideda uždegimas: žaizda gyja ilgai, gali prasidėti šlapiavimas ir perštėjimas, oda paburksta ir parausta, sužeidimo vieta gali patinti. Jei žaizda gyja ilgai, jos vietoje lieka randas. To visada norėtųsi išvengti, tad svarbu pasirūpinti tinkama pirmąja pagalba. Taigi, ką daryti, kad būtų galima išvengti infekcijos, o žaizdos gytų kiek įmanoma greičiau?
Pirmoji pagalba susižeidus
Dažniausiai žmonės įsipjauna, nusibrozdina, nusidegina ar įdreskia odą. Susižeidus pirmoji pagalba gali skirtis, priklausomai nuo to, koks tai bus sužeidimas. Visada svarbu įvertinti, ar žaizda nekelia pavojaus gyvybei ir kilus įtarimams vertėtų kreiptis į gydytoją. Jeigu žaizda gili pasikonsultuoti su gydytoju tiesiog būtina.
Jeigu žaizda gausiai kraujuoja, svarbu kuo greičiau kraujavimą sustabdyti. Užspauskite žaizdą steriliu tvarsčiu ir palaikykite kelias minutes. Kraujavimą gali sumažinti šaltas kompresas – jis sutraukia kraujagysles, todėl kraujavimas atslūgsta. Sustabdžius kraujavimą žaizdą nuplaukite ir dezinfekuokite. Jei nudegėte, plaukite nudegintą vietą vėsiu vandeniu (rekomenduojama tai daryti 15-20 minučių, arba kol skausmas aprimsta). Kai nuplausite pažeistą vietą, ją nusausinkite ir valykite vandenilio peroksidu. Žaizdos gijimą gali paskatinti joduotas povidonas, kuris medicinoje naudojamas jau nuo senų laikų. Išvalytos žaizdos kraštus patepkite gijimą spartinančiu tepalu ir aptvarstykite.
Gydomosios jodo povidono savybės
Jodas medicinoje naudojamas jau beveik šimtmetį. Jis pasižymi puikiomis antiseptinėmis, dezinfekcinėmis, baktericidinėmis, priešgrybelinėmis ir priešvirusinėmis savybėmis. Šiuolaikiniuose preparatuose, skirtuose gydyti žaizdas, naudojamas joduotas povidonas, kuris naikina įvairias mikrobų atmainas, ir net ilgą laiką naudojant vaistinius preparatus nesumažėja atsparumas įvairiems mikrobams ir virusams. Joduotas povidonas suardo mikrobų sienelių baltymus, ir todėl mikroorganizmai žūva. Lyginant su tradiciniu spiritiniu jodo tepalu, joduotas povidonas pasižymi ilgesniu antiseptiniu poveikiu, užtikrinamas spartesnis žaizdų gijimas. Tyrimai rodo, kad preparatai su joduotu povidonu ne tik gali spartinti žaizdų gijimą, bet taip pat gali sumažinti infekcijų tikimybę, jei yra naudojami prieš chirurgines operacijas. Joduoto povidono tirpalas yra pagamintas vandens pagrindu, todėl juo patepta vieta neperšti ir nejuntamas deginantis skausmas. Preparatą naudoti saugu, išskyrus tuos atvejus, jei asmuo yra alergiškas jodui, jei yra sutrikusi skydliaukės veikla, taip pat joduoto povidono tirpalas netiks jaunesniems nei pusės metų amžiaus vaikams.
Senebactum odos tirpalas
Senebactum – tai odos tirpalas, kurio pagrindinė veiklioji medžiaga yra joduotas povidonas. Vaistinis preparatas efektyviai naikina bakterijas, mikrobus, grybelius, virusus ir vienaląsčius organizmus. Vaistas yra vartojamas nedidelių žaizdų ar nudegimų trumpalaikiam gydymui. Senebactum tirpalas gali būti naudojamas vaikams nuo šešių mėnesių amžiaus – net ir jautriausiems asmenims tirpalas bus pakankamai švelnus, nes negrauš žaizdos ją dezinfekuojant. Vaikų žaizdų valymas kartais baigiasi didelėmis ašaromis, tačiau jų galima išvengti, jei naudosite švelnų tirpalą. Preparato veikimo spektras yra labai platus – jis naikina visus žinomus mikrobus, virusus, grybelius ir pirmuonis. Senebactum odos tirpalą labai paprasta naudoti, nes spalvos indikatorius leidžia atpažinti, kada baigiasi antiseptinis veikimas: kol oda yra šviesiai rodos spalvos, galima būti tikriems, kad vaistas vis dar veikia. Šį vaistinį preparatą palanku turėti kiekvienoje vaistinėlėje, ypatingai tuomet, jei auginami maži vaikai: nė vienas mūsų neužaugo nenusibrozdinęs kelių ar alkūnių, todėl svarbu pasirūpinti kad būtų suteikta tinkama pirmoji pagalba. Su Senebactum žaizdos gyja greičiau!
Senebactum
Dar keli patarimai, kad žaizda užgytų greičiau
- Pirmas 24 valandas skausmą padės numalšinti šaltis. Šaldyti žaizdas galima ledo kubeliais, įrištais į skarelę ar nosinę. Vėliau žaizdos gali būti šildomos – pasiteisins šildomosios pūslės kompresas. Laikantis šių taisyklių galima būti tikriems, kad žaizdos gis greičiau, o tuo atveju, jei atsirado mėlynė, ji išnyks dar greičiau;
- Jei imunitetas yra pakankamai stiprus, žaizdos visada gyja greičiau. Visuomet svarbu pasirūpinti tinkama mityba – užtikrinkite, kad organizmas gaus pakankamai maistinių medžiagų, ir rekomenduojama periodiškai naudoti maisto papildus;
- Infekcijų sukėlėjai negalės prasiskverbti į žaizdą, jei pamasažuosite pažeistus audinius – tai gali padėti išvengti tinimo. Masažas spartina kraujotaką, tad žaizdos gyja greičiau;
- Nerekomenduojama žaizdą ilgai laikyti aprištą – leiskite jai kvėpuoti, ir kai sustabdysite kraujavimą, tvarstį nuriškite. Mažų žaizdų gydymui tvarstis nėra būtinas. Jei žaizda yra nedidelė, pakaks ir sterilaus vatos tamponėlio, kurio dezinfekuosite žaizdą. Klijuoti pleistrą rekomenduojama tik tada, jei kyla pavojus patekti nešvarumams;
- Naudokite priemones, spartinančias žaizdų gijimą ir mažinančias infekcijų pavojų – vienas geriausių pasirinkimų gali būti tirpalai su joduotu povidonu. Dažniausiai žaizdos sugyja per tris savaites, tačiau tai gali priklausyti ir nuo asmens amžiaus – vaikų ir paauglių žaizdos gyja greičiau nei vyresnių asmenų.