Svogūnai virtuvėje yra naudojami jau nuo seno – spėjama, kad tai yra viena seniausių daržovių, kuri buvo naudota ne tik maisto ruošimui, bet taip pat sveikatinimosi tikslais. Svogūnas yra minimas šumerų, senovės kinų rašytiniuose šaltiniuose ir net Biblijoje. Šiandien šią prieskoninę daržovę dažniausiai naudojame nė nesusimąstydami apie jos poveikį sveikatai – iš tiesų svogūnai yra net labai naudingi!
Nuotaikos gerinimas
Svogūnuose esantys junginiai padeda sustabdyti homocisteino kaupimąsi, kurio perteklius turi neigiamą poveikį hormonų pusiausvyrai. Jei svogūnai yra įtraukiami į reguliarų mitybos racioną, tai gali padėti sumažinti depresijos riziką ir užtikrinti ramesnį miegą.
Geresnė burnos sveikata
Nors svogūnas pasižymi gana specifiniu kvapu, kuris retai yra įvardijamas kaip pakankamai malonus, tačiau svarbu žinoti, kad ši prieskoninė daržovė gali pagerinti burnos sveikatos būklę. Jei valgysite termiškai neapdorotus svogūnus, pašalinsite burnoje esančias bakterijas, kurios sukelia dantų ėduonį. Švieži svogūnai taip pat yra labai naudingi, jei kenčiate dantų skausmą: tereikia vieną griežinėlį uždėti ant skaudamo danties ir sukąsti.
Mažesnė vėžio rizika
Svogūnuose esantys unikalūs organiniai junginiai padeda slopinti laisvųjų radikalų susidarymą ir navikų augimą. Mokslininkai mano, kad ši prieskoninė daržovė puikiai tinka ne tik vėžio prevencijai, bet taip pat ir šios klastingos ligos gydymui. Vieno tyrimo metu buvo nustatyta, kad reguliarus svogūnų valgymas padeda ženkliai sumažinti prostatos vėžio riziką.
Pigmentinių dėmių naikinimas
Naudinga ne tik valgyti svogūnus, bet taip pat juos naudoti įvairioms grožio procedūroms. Jei norite pašviesinti apgamą ar panaikinti pigmentinę dėmę, tam puikiai tinka svogūnų sultys: kasdien tą pačią vietą patepkite svogūnų sultimis, kol pasieksite norimą rezultatą. Svogūnų sultys taip pat gelbsti įgėlus bitei, vapsvai ar blakei: pažeistą vietą patepkite svogūnų sultimis, ir netrukus nemalonūs pojūčiai išnyks. Jei norite greičiau panaikinti mėlynę, svogūnų sultys tikrai padės tą padaryti, tik netingėkite reguliariai patepti odą.
Geresnis maisto medžiagų įsisavinimas
Svogūnų sultys gerina virškinimą, todėl reguliarus šios prieskoninės daržovės vartojimas gali padėti išvengti skrandžio veiklos sutrikimų. Svogūnuose esantis vitaminas B padeda lengviau įsisavinti įvairias maistines medžiagas, todėl nuo vitaminų ar mineralų trūkumo kenčiama kur kas rečiau.
Odos sveikatos palaikymas
Svogūnai taip pat yra labai naudingi odai: juose gausu vitamino C, kuris gerina odos būklę ir suteikia jai natūralaus spindesio. Svogūnus rekomenduojama ne tik valgyti, bet taip pat iš jų pasigaminti jauninančią kaukę: sutrinkite virtą svogūną ir sumaišykite su grietine. Tepkite ant veido, o po 20 minučių nuplaukite drungnu vandeniu.
Plaukų augimo skatinimas
Svogūnai neretai yra pasitelkiami į kovą su plaukų slinkimu, nes jie skatina plaukų augimą. Jei jus vargina plaukų slinkimas, išspauskite šiek tiek svogūnų sulčių, sumaišykite su tokiu pat kiekiu ricinos aliejaus, ir tepkite ant plaukų šaknų. Po valandos nuplaukite šampūnu.
Puikus vitaminų šaltinis
Be jau minėtų vitaminų B ir C, svogūnuose taip pat gausu vitaminų A ir E. Šiose prieskoninėse daržovėse esančių vitaminų ir antioksidantų derinys padeda išsaugoti skaisčią odą, mažina įvairių ligų tikimybę, garantuoja geresnę nuotaiką ir puikią savijautą.
Kaulų būklės gerinimas
Reguliarus svogūnų valgymas padeda padidinti kaulų tankį, todėl šios prieskoninės daržovės padeda užkirsti kelią osteoporozei. Buvo atliktas tyrimas su vyresnėmis nei 50 metų moterimis: tyrimo išvados leido nustatyti, kad svogūnai padeda išvengti kaulų retėjimo.
Kraujospūdžio optimizavimas
Svogūnuose esantis polifenolio flavonoido kvarcetinas atlieka svarbų vaidmenį mažinant kraujo spaudimą, todėl kenčiantiems nuo aukšto kraujospūdžio tiesiog būtina šias prieskonines daržoves įtraukti į savo mitybos racioną. Maža to, svogūnai padeda palaikyti puikią širdies ir kraujagyslių sveikatą.
Astmos slopinimas
Svogūnai jau nuo seno garsėja stipriomis priešuždegiminėmis savybėmis, tad nieko keisto, kad šios daržovės neretai buvo naudojamos ir medicininėje praktikoje. Svogūnų valgymas padeda sumažinti histamino lygį, dėl kurio kyla alerginės reakcijos. Būtent todėl svogūnus itin naudinga valgyti astma sergantiems žmonėms.
Kova su diabetu
Svogūnuose esantis eterinis aliejus atlieka svarbų vaidmenį mažinant gliukozės kiekį organizme. Valgant svogūnus organizme padidėja laisvo insulino kiekis, todėl tai padeda kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje. Jei sergate diabetu, į savo mitybos racioną tiesiog privalote įtraukti svogūnus – tai padės prislopinti šios ligos simptomus.
Imuniteto stiprinimas
100 g svogūnų yra net 7,4 mg vitamino C, todėl ši prieskoninė daržovė padeda stiprinti imunitetą. Svogūnus rekomenduojama valgyti atvėsus orams – tai padės išvengti nemalonių peršalimo simptomų. Jei vis dėlto susirgote, svogūnai padės greičiau atgauti jėgas.
Nors alergija svogūnams yra gana retas reiškinys, tačiau šviežių svogūnų sulčių netoleravimas pasireiškia ganėtinai dažnai: gali būti pastebimi virškinimo sutrikimai, pilvo pūtimas, mėšlungis ar viduriavimas. Kartais alerginė reakcija pasireiškia vien tik prisilietus prie svogūno – nepriklausomai nuo to, ar juos valgant juntami tam tikri simptomai. Jei pastebėsite alergijos simptomus, nerizikuokite savo sveikata.