Žiediniai kopūstai, kitaip dar vadinami kalafiorais, yra kilę iš Kipro salos. Vakarų Europoje šios daržovės pradėtos auginti XVI amžiaus pabaigoje, o šiandien jos yra įvardijamos kaip vienos sveikiausių. Žiediniai kopūstai puikiai tinka ir besilaikantiems dietos ar sergantiems tam tikromis ligomis: kalafioruose gausu lengvai virškinamų baltymų, vitaminų ir mineralų. Iš šių daržovių galima paruošti daugybę įvairių patiekalų, ir tai yra tik nedidelė dalis priežasčių, kodėl žiedinius kopūstus vertėtų valgyti pakankamai dažnai. Kalafiorai teikia tikrai nemažą naudą organizmui, todėl pravartu apžvelgti svarbiausius šių daržovių privalumus.
Žiedinių kopūstų maistinė vertė
100 gramų šviežių kalafiorų yra tik 25 kalorijos, todėl toks maistas puikiai tinka bandantiems atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Turbūt nustebsite – kalafiorai yra puikus vitamino C šaltinis: 100 g šio maisto produkto yra net 77 procentai rekomenduojamos vitamino C dienos normos. Taip pat šiose daržovėse gausu vitaminų K, B, B2, B4 ir B6, folio ir pantoteno rūgšties, magnio ir fosforo.
Mažesnė ligų rizika
Jei žiediniai kopūstai yra valgomi pakankamai dažnai, šiose daržovėse esančios medžiagos padeda išvengti įvairių ligų: atlikti tyrimai rodo, kad reguliariai valgant kalafiorus galima sumažinti vėžinių susirgimų, širdies ir smegenų ligų riziką. Kalafiorai padeda efektyviai šalinti toksinus, gerina geležies pasisavinimą ir užtikrina sklandų virškinimo procesą.
Priešuždegiminiu poveikiu pasižyminti daržovė
Žiediniuose kopūstuose esantys vitaminai padeda efektyviai kovoti su laisvaisiais radikalais, kurie sukelia uždegimą. Šiose daržovėse aptinkama įvairių mikroelementų, kurie veikia kaip natūralus antioksidantas ir apsaugo ląsteles nuo žūties. Didelis vitamino C kiekis padeda stiprinti imuninę sistemą ir malšina uždegiminius procesus.
Širdies ir kraujagyslių apsauga
Kalafioruose esantys vitaminai C ir K bei Omega-3 riebalų rūgštys padeda apsaugoti kraujagysles nuo kalkėjimo, todėl tai leidžia palaikyti normalų kraujo spaudimą ir optimalų cholesterolio kiekį. Būtent tai padeda užkirsti kelią įvairioms širdies ir kraujagyslių ligoms, kurios šiandien diagnozuojamos vis jaunesniems pacientams.
Smegenų veiklos gerinimas
B grupės vitaminai yra būtini tinkamam smegenų darbui ir kognityvinėms funkcijoms – būtent todėl šios grupės vitaminus neretai yra rekomenduojama vartoti dirbantiems protinį darbą. Įrodyta, kad kalafioruose esantys B grupės vitaminai užkerta kelią atminties sutrikimams, todėl tai yra tikrai svari priežastis šių daržovių valgyti dažniau.
Geresnis maistinių medžiagų įsisavinimas
Žiediniai kopūstai pasižymi detoksikuojančiu poveikiu: šiose daržovėse esantys gliukozinolatai skatina vertingų maistinių medžiagų įsisavinimą bei šalina toksinus. Gliukozinolatai taip pat skatina natūralių antioksidantų išsiskyrimą bei apsaugo skrandžio gleivinę.
Maistas metantiems svorį
Jei norite atsikratyti nepageidaujamų kilogramų, žiediniai kopūstai yra vienas nekalčiausių maisto produktų, kuriuos galite valgyti tikrai drąsiai. Kalafiorai yra itin mėgstami sveikos mitybos šalininkų: šios daržovės turi gausybę naudingų medžiagų, tačiau yra nekaloringos. Dėl žiediniuose kopūstuose esančių skaidulų užtikrinamas ilgesnis sotumo jausmas, o virškinimo procesas tampa sklandesnis.
Tiršta žiedinių kopūstų sriuba
Jums reikės: 0,5 kg žiedinių kopūstų, 4 bulvių, 1 svogūno, 1 šaukšto lydyto sūrelio, 3 česnako skiltelių, sultinio, druskos, pipirų, šaukšto sviesto, žalumynų.
Kaip gaminti? Puode išlydykite sviestą, pakepkite susmulkiną svogūną (kepkite, kol suminkštės). Sudėkite susmulkintus česnakus, ir pakepkite dar apie minutę. Sudėkite kubeliais pjaustytas bulves, smulkintus žalumynus ir kalafiorus, užpilkite sultiniu arba vandeniu (daržovės turi būti apsemtos). Virkite, kol daržovės suminkštės, o tuomet sriubą sutrinkite elektriniu arba rankiniu trintuvu (jei sriuba atrodys pernelyg tiršta, įpilkite šiek tiek sultinio arba vandens). Įdėkite lydyto sūrelio, įberkite šiek tiek druskos ir pipirų. Viską gerai išmaišykite, patiekiant papuoškite žalumynais.
Žiedinių kopūstų salotos su vynuogėmis
Jums reikės: 1 žiedinio kopūsto, 2 saujų vynuogių (raudonų ir žalių), 100 g sūrio, saujos lukštentų saulėgrąžų, šiek tiek krapų, šaukšto natūralaus jogurto.
Kaip gaminti? Susmulkinkite žiedinį kopūstą, nuplikykite verdančiu vandeniu, ir apie 5 minutes palaikykite vandenyje (vėliau nukoškite ir palikite atvėsti). Vynuoges perpjaukite pusiau ir pašalinkite kauliukus. Salotų dubenyje sumaišykite smulkintą kalafiorą, kubeliais pjaustytą sūrį, vynuoges ir saulėgrąžas, sumaišykite su natūraliu jogurtu ir papuoškite krapais.
Žiedinių kopūstų blyneliai
Jums reikės: 200 g žiedinių kopūstų, 100 g tarkuoto kietojo sūrio, 1 kiaušinio, 2 šaukštų kvietinių miltų, skiltelės česnako, juodųjų pipirų, šiek tiek krapų arba petražolių, aliejaus. Padažą gaminsime iš natūralaus jogurto (tinka ir grietinė), smulkino česnako, krapų, druskos ir pipirų.
Kaip gaminti? Žiedinį kopūstą 5-8 minutes virkite pasūdytame vandenyje, vandenį nupilkite, kalafiorus apliekite šaltu vandeniu, žiedynus išskirstykite ir smulkiai supjaustykite. Išplakite kiaušinį, suberkite tarkuotą kietąjį sūrį ir miltus, įberkite druskos ir pipirų, įdėkite smulkinto česnako, smulkintų krapų ar petražolių, sudėkite smulkintus žiedinius kopūstus, ir gerai išmaišykite. Gauta masė turi būti tirštoka, iš jos šlapiomis rankomis formuokite blynelius, kepkite įkaitintame aliejuje, kol gražiai apskrus. Padažą gaminkite iš natūralaus jogurto arba grietinės: įmaišykite smulkinto česnako ir petražolių, įberkite druskos ir pipirų.