Rūkantys neretai sugalvoja įvairių priežasčių, kurios neleidžia mesti rūkyti tuojau pat: teisinamasi, kad šiuo metu patiriama pernelyg daug streso, baiminamasi, kad metus rūkyti nepavyks išlaikyti dailios figūros, ir t.t. Vis dėlto, tenka pripažinti, kad šis žalingas įprotis turi kur kas daugiau trūkumų nei privalumų – tai kenkia ne tik sveikatai, bet ir piniginei, tad metus rūkyti bus galima džiaugtis geresne sveikata bei papilnėjusia pinigine. Taigi, kaip mesti rūkyti, ir ar tai tikrai taip sudėtinga?
Mažinkite surūkomų cigarečių skaičių
Pirmiausia galite pabandyti mažinti surūkomų cigarečių skaičių. Stenkitės pirmąją dienos cigaretę surūkyti kuo vėliau – iki tol ryte tikrai rasite ką nuveikti. Rūkykite tik tuomet, kada to iš tiesų norite – dažnais atvejais rūkymas tampa „automatiniu“ veiksmu – rūkoma ne dėl to, kad norisi, o dėl to, kad „reikia“ (bandoma išnaudoti kelias laisvas minutes, numalšinti apetitą, ir t.t.) Pagalvokite apie tai, kas gali pakeisti cigaretes – tai gali būti stiklinė vandens, mėgstami saldumynai, džiovinti vaisiai. Jei rūkote virtuvėje, darydami pertraukėlę čia užsukite išgerti arbatos ar stiklinę sulčių – garantuojame, kad grįžę iš virtuvės neatsiminsite, kad nerūkėte. Cigaretes pirkite tik tada, kai turimas pakelis taps visiškai tuščias – jei delsite įsigyti naują pakelį, gali praeiti nemažai laiko nuo paskutinės surūkytos cigaretės. Netuštinkite peleninės – ji primins jums apie tai, kiek cigarečių surūkėte. Jei anksčiau surūkydavot pakelį cigarečių, stenkitės po truputį mažinti jų skaičių, o tuomet, kai per dieną surūkysite septynias ar dar mažiau cigarečių, jų atsisakykite visai.
Jei rūkyti metate iš karto...
Mesti rūkyti galite ir iš karto, nemažinant surūkomų cigarečių skaičiaus. Rekomenduojama išmesti visas turimas cigaretes, pelenines, žiebtuvėlius ir portsigarus. Susikurkite tokią aplinką, kurioje paprasčiausiai nesinorėtų rūkyti, stenkitės kuo daugiau judėti, užsiimti kuo įvairesne veikla, kad paprasčiausiai nekiltų noras imtis cigaretės. Jei jūsų aplinkoje yra rūkančių žmonių, paprašykite, kad jie jums nesiūlytų rūkyti. Nors dauguma rūkančiųjų teigs, kad visi įdomiausi pokalbiai su kolegomis vyksta būtent rūkant, tačiau darydami pertrauką taip pat galite išeiti į lauką, tik vietoje įprastos cigaretės pasiimkite obuolį, riešutų ar saldainių. Žinoma, pirmomis dienomis vertėtų vengti būti prie rūkančių, tačiau vėliau pagunda surūkyti cigaretę bus vis mažesnė.
10 patarimų norintiems mesti rūkyti
Susiraskite naujos veiklos – jei pradėsite sportuoti, tikėtina, kad noras rūkyti bus mažesnis. Sveika gyvensena visada skatina atsisakyti žalingų įpročių, tad pradėjus gyventi sveikiau, tikėtina, kad jums nekils klausimų, kaip mesti rūkyti.
Atsisakykite kavos ir kitų gėrimų, prie kurių „dera“ cigaretė – tokiu atveju jums nekils noras rūkyti. Gerkite kuo daugiau vandens ir vaisių sulčių – tai gali sumažinti norą imtis cigaretės.
Jei dar tik mažinate cigarečių skaičių, cigaretes laikykite neįprastoje vietoje, kuri nėra matoma ir lengvai pasiekiama – kartais noras rūkyti kyla vien tik pamačius cigarečių pakelį.
Paverskite rūkymo procesą nemaloniu – jei anksčiau mėgote rūkyti kompanijoje, dabar tai darykite vieni, jei rūkydavote tik sėdėdami ar stovėdami, rūkykite eidami, ir t.t. Būdų, kaip rūkymą paversti nemaloniu procesu, yra tikrai nemažai: pavyzdžiui, galite išskalauti burną soda, ir tada parūkyti. Išbandę šį metodą neretai teigia, kad rūkyti nesinorėjo tikrai ilgai.
Jei kyla noras surūkyti cigaretę, imkitės kitos veiklos: galite prasimankštinti, 10 kartų giliai įkvėpti ir iškvėpti, išgerti stiklinę vandens, ir t.t.
Jei anksčiau rūkydavote vairuodami, jei įmanoma, kurį laiką rinkitės visuomeninį transportą, ar sutvarkykite automobilio saloną taip, kad paprasčiausiai būtų gaila primėtyti pelenų.
Dažniau valykitės dantis, rinkitės mėtinius ledinukus ar kramtomąją gumą. Dažnais atvejais pravartu atlikti profesionalią dantų higieną odontologo kabinete (taip pat galima rinktis ir dantų balinimo procedūrą). Balti sveiki dantys dar kartą primins jums, kodėl jūs atsisakėte rūkymo.
Metančius rūkyti dažnai slegia mintis, kad daugiau niekada nebus galima pasimėgauti cigarete. Taip negalvokite – paprasčiausiai jūs nerūkote dabar, o kaip bus vėliau, priklausys tik nuo jūsų pačių. Jei jums pavyks ištverti be cigarečių kelias savaites, vėliau bus tik lengviau.
Jei dalyvausite vakarėlyje, stenkitės leisti laiką su nerūkančių kompanija – tai padės jums išvengti pagundų.
Pirmomis nerūkymo dienomis stenkitės kuo daugiau laiko praleisti tokiose vietose, kur rūkyti yra draudžiama – apsilankykite bibliotekoje, teatre, muziejuje, ir t.t.
Patarimų, kaip mesti rūkyti gali būti tikrai daug, tačiau atminkite, kad visų svarbiausias yra noras atsisakyti šio žalingo įpročio ir jūsų pasiryžimas. Motyvacija mesti rūkyti bus didesnė, jei pasakysite draugams ir artimiesiems apie savo planus. Taip pat galite kasdien į taupyklę įmesti tiek pinigų, kiek dabar kainuoja vienas cigarečių pakelis – metų pabaigoje tikrai galėsite nudžiuginti save gana brangiu pirkiniu. Neatidėliokite metimo rūkyti rytojui ar kitam pirmadieniui – tam tikrų veiksmų galite imtis jau dabar, ir galite nustebti, kad mesti rūkyti yra paprasčiau nei manėte.