Baklažanai – tai iš Indijos kilusios daržovės, kurios į Lietuvą atvyksta iš Ispanijos, Olandijos ir Lenkijos. Nors baklažanai yra valgomi nuo labai senų laikų, tačiau kažkuriuo laikotarpiu išplito mitas, kad šios daržovės gali būti nuodingos ar net atimti protą. Būtent todėl iki pat XIX amžiaus Europoje baklažanai buvo auginami kaip dekoratyvinė daržovė, ir tik tuomet, kai mokslininkai ištyrė baklažanų naudingąsias savybes, ši daržovė buvo „reabilituota“. Tai tikrai džiugina – juk baklažanai ne tik skanūs, bet ir labai naudingi sveikatai. Nors šios daržovės gali būti įvairių spalvų, tačiau mūsų šalyje įprasta valgyti būtent violetinės spalvos baklažanus.
Vitaminų ir mineralų šaltinis
Baklažanų sudėtyje gausu sveikatai naudingų komponentų: geležies, vitamino B6, kalio, vitamino C, mangano, kobalto, vario ir cinko. Paskaičiuota, kad jei 4 kartus per dieną suvalgytumėte 100-200 g baklažanų, nebereikėtų papildomai vartoti geležies, vario ir cinko papildų. Naudingiausi tie baklažanai, kurių oda yra nesuvytusi, išlaikiusi savo spalvą. Iki panaudojimo šias daržoves rekomenduojama laikyti šaldytuve, o jas pjaustyti nerūdijančio plieno peiliu.
Produktas besilaikantiems dietos
Baklažanai – nekaloringos daržovės, todėl juos į mitybos racioną vertėtų įtraukti kiekvienam, besirūpinančiam savo svoriu. 100 gramų šviežių baklažanų yra vos 20-28 kalorijos, todėl mėgautis baklažanų patiekalais galima be jokios baimės, kad tai lems didesnį svorio prieaugį. Baklažanų patiekalai (ypač troškiniai) yra itin naudingi vaikams, kurie yra linkę į nutukimą. Baklažanų valgiai yra maistingi ir suteikiantys sotumo jausmą.
Maistas smegenims
Mitybos specialistai baklažanų patiekalus rekomenduoja žmonėms, kurie dirba protinį darbą. Šiose daržovėse esančios medžiagos gerina smegenų aprūpinimą krauju, o tai aktyvina smegenų veiklą. Žinoma, maksimalią naudą galėsite pastebėti tada, jei baklažanus valgysite reguliariai – ne tik įtemptu laikotarpiu.
Cholesterolio kiekio mažinimas
Senovės persų gydytojas Avicena taip pat kalbėjo apie baklažanų naudą organizmui, o šiuolaikiniai tyrimai tą patvirtino. Šis vienas žymiausių senovės gydytojų teigė, kad reguliarus baklažanų valgymas padeda sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje, todėl toks maistas padeda išvengti aterosklerozės. Sudėtyje esančios kalio druskos gerina širdies darbą ir padeda pašalinti skysčių perteklių iš organizmo. Į savo mitybos racioną šias daržoves vertėtų įtraukti ir tiems žmonėms, kurie serga podagra – baklažanuose esančios medžiagos skatina šlapimo rūgšties išsiskyrimą.
Vėžio prevencija
Baklažanuose gausu polifenolių, antocianinų ir chlorogeninės rūgšties: šie komponentai užkerta kelią navikų formavimuisi ir plitimui. Taip pat šios veikliosios medžiagos padeda pašalinti iš organizmo nuodus, kurie gali sukelti ne tik vėžį, bet ir kitas pavojingas ligas.
Geresniam virškinimui
Baklažanai yra puikus skaidulų šaltinis – 100 gramų baklažanų yra maždaug dešimtadalis rekomenduojamos skaidulų dienos normos. Šiose daržovėse esančios maistinės skaidulos gerina žarnyno būklę, užtikrina sklandų maisto atliekų pašalinimą iš organizmo bei palaiko sveiką žarnyno mikroflorą (jei kasdien gaunamų maistinių skaidulų kiekis yra pakankamas, tikimybė susirgti storosios žarnos vėžiu tampa gerokai mažesnė).
Na o toliau keli patiekalų receptai iš baklažanų.
Baklažanai su mocarela ir žolelėmis
2 porcijoms reikės: 2 vidutinio dydžio baklažanų, 6 vynuoginių pomidorų, 250 g mocarelos sūrio, 2 skiltelių česnako, žiupsnelio druskos, saujelės šviežių bazilikų, saujelės kapotų petražolių, 2 valgomųjų šaukštų alyvuogių aliejaus.
Kaip gaminti? Nuplaukite baklažanus, perpjaukite pusiau ir išskaptuokite vidų. Vidaus masę supjaustykite kubeliais, pakepinkite keptuvėje su česnako skiltelėmis. Mocarelą supjaustykite kubeliais, vynuoginius pomidorus perpjaukite pusiau. Susmulkinkite bazilikus ir petražoles. Viską sudėkite į keptuvę, šiek tiek pakaitinkite, įberkite druskos, ir gerai išmaišykite. Gautą masę sudėkite į išskobtus baklažanus, kepkite iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje (apie 25 minutes, arba kol baklažanai suminkštės). Patiekite su skrudinta duona arba virtais ryžiais.
Baklažanų troškinys su daržovėmis
2 porcijoms reikės: 2 vidutinio dydžio baklažano, 1 svogūno, 1 morkos, 1 saliero, 1 petražolių šaknies, 1 šaukšto miltų, 1 šaukšto pomidorų padažo, aliejaus, druskos ir pipirų.
Kaip gaminti? Baklažanus supjaustykite griežinėliais, apvoliokite miltuose ir pakepinkite aliejuje (taip pat galima griežinėlius patepti aliejumi ir iškepti ant grotelių). Supjaustykite svogūną ir salierą, sutarkuokite petražolių šaknį ir morką. Šias daržoves pakepkite aliejuje (kol suminkštės), supilkite pomidorų padažą, įberkite druskos ir pipirų. Į gautą padažą įdėkite baklažanų griežinėlius ir šiek tiek patroškinkite. Galima pagardinti grietine ir žalumynais.
Baklažanų suktinukai su graikiniais riešutais
2 porcijoms reikės: 2 vidutinio dydžio baklažanų, 200 g graikinių riešutų, 2 skiltelių česnako, aliejaus, kaukazietiškų prieskonių, aitriosios paprikos ir druskos.
Kaip gaminti? Baklažanus supjaustykite išilgai (maždaug 5-7 cm ilgio juostelėmis), pasūdykite. Supjaustytus baklažanus apkepkite įkaitintame aliejuje, sudėkite ant popierinių rankšluosčių, kurie sugers riebalų perteklių. Graikinius riešutus šiek tiek pamirkykite karštame vandenyje, nusunkite. Į smulkintuvą įpilkite šiek tiek vandens, sudėkite graikinius riešutus ir česnako skilteles. Sudėkite prieskonius, įberkite šiek tiek druskos, gautą masę gerai išmaišykite. Ant atvėsusių baklažano juostelių tepkite riešutų masę, susukite į ritinėlius ir sutvirtinkite mediniais dantų krapštukais.