Jei pajutote pirmuosius peršalimo požymius – peršti gerklę, užgulė nosis, ėmėte čiaudėti, nereikėtų delsti ir svarbu kuo greičiau imtis tam tikrų priemonių. Nors dažnais atvejais iš karto skubama į vaistinę, tačiau liaudiškos priemonės taip pat gali padėti įveikti peršalimą. Taigi, kokių priemonių imtis ir kaip savarankiškai gydyti peršalimą?
1. Kaitinkite kojas
Peršalus visada rekomenduojama ilsėtis ir jei miegodami pakaitinsite kojas, galite tikėtis greitesnio sveikimo proceso. Kojas apvyniokite marle, pamirkyta spiritiniame ankštinių pipirų užpile arba pipirinėje degtinėje. Ant viršaus užsimaukite vilnones kojines. Tai skatins gausesnį prakaitavimą ir pamiegoję jausitės geriau. Taip pat gali pagelbėti ir vonelė su garstyčiomis. Į pakankamai karštą vandenį įberkite garstyčių miltelių. Kaitinkite kojas apie 10 minučių, tuomet kojas nusausinkite ir apsimaukite vilnones kojines. Kaitinimą rekomenduojama atlikti prieš miegą.
2. Mišinys nuo slogos
Smulkiai sutarkuokite krienų šaknį ir sumaišykite su tokiu pat kiekiu šviežiai spaustų citrinos sulčių. Suvalgykite po arbatinį šaukštelį šio mišinio prieš valgį. Mišinys sukels gausų ašarojimą, tačiau iš karto pastebėsite, kad kvėpuoti tapo lengviau.
3. Kvėpuokite garais
Į puodą vandens įberkite 2 valgomuosius šaukštus sodos ir pakaitinkite, kol užvirs. Nukelkite puodą nuo viryklės ir kvėpuokite kylančiais garais. Rekomenduojama procedūrą atlikti prieš miegą.
4. Vartokite daug skysčių
Pajutus peršalimo simptomus rekomenduojama geri čiobrelių ar kitų vaistažolių arbatą. Per dieną patartina suvartoti ne mažiau nei 30 ml šiltų skysčių vienam kilogramui svorio. Rinkitės ne karštus, bet šiltus gėrimus, patartina pagardinti medumi.
5. Ramunėlių inhaliacija
Šaukštą ramunėlių žiedų užpilkite litru vandens. Pakaitinkite, kol užvirs. Nukelkite puodą nuo viryklės, apsigaubkite rankšluosčiu ir kvėpuokite kylančiais garais. Per nosį įkvėpkite, iškvėpkite per burną. Procedūrą rekomenduojama kartoti 10-15 minučių. Tai padės palengvinti kvėpavimą ir įveikti sausą kosulį.
6. Čiobrelių kompresas
Jei kankina kosulys, gali pagelbėti ant krūtinės dedamas čiobrelių kompresas. Šaukštą džiovintų čiobrelių užplikykite verdančiu vandeniu, uždenkite. Po 10 minučių nukoškite, pamirkykite medvilninį rankšluostį, išgręžkite ir dėkite ant krūtinės. Laikykite apie 30 minučių.
7. Vitaminas C – didžiausias peršalimo priešas
Peršalus gydytojai visada rekomenduoja vartoti daugiau vitamino C. Į stiklinę šilto vandens išspauskite citrinos sulčių, įdėkite šaukštelį medaus. Gerkite šiltą. Taip pat patartina valgyti daugiau citrusinių vaisių, geriamas arbatas pagardinti ne tik medumi, bet ir citrina.
8. Natūralus vištienos sultinys
Sergant kartais dingsta apetitas, tačiau visada svarbu pasistiprinti. Natūralus vištienos sultinys gali daryti tikrus stebuklus, todėl norintiems greičiau pasveikti tikrai pravers šis receptas. Jums reikės 2 ekologiškos vištienos šlaunelių, dviejų morkų, 100 g salierų, 100 g porų, vidutinio dydžio svogūno ir šiek tiek petražolių. Produktus smulkiai supjaustykite, suberkite į 2,5 l vandens, virkite apie valandą. Nukoškite ir gerkite, kai pravės.
9. Razinų antpilas nuo kosulio
50 gramų nuplautų razinų užpilkite stikline verdančio vandens. Po 30 minučių nukoškite, įpilkite 3 šaukštus šviežiai spaustų svogūnų sulčių, išmaišykite. Gerkite mažais gurkšneliais.
10. Acto kompresas
Nors ši liaudiška priemonė yra pasirenkama gana dažnai, tačiau svarbu žinoti, kad ji tinka tik tuomet, jei temperatūra yra pakilusi, o rankos ir kojos yra karštos. Į litrą vėsaus vandens įpilkite du šaukštus acto. Pamirkykite kojines, nugręžkite, ir apsimaukite kelioms minutėms. Karščiuojant gali pagelbėti ir rauginto kopūsto lapas – jis turi būti uždedamas ant riešo, kur užčiuopiamas pulsas.
11. Šalavijų nuoviras skaudančiai gerklei
Šaukštelį džiovintų šalavijų užplikykite verdančiu vandeniu, uždenkite ir palaukite, kol pravės. Nukoškite ir užpilu skalaukite gerklę.
12. Bulvių kompresas
Jei kankina kosulys, išvirkite kelias bulves su lupenomis. Kai bulvės šiek tiek pravės, sutrinkite ir įvyniokite į audinį. Laikykite ant krūtinės. Taip pat bulvės su lupenomis gali pagelbėti esant gerklės skausmui – kompresą dėkite ant kaklo.
13. Sirupas nuo kosulio
Susmulkinkite du vidutinio dydžio svogūnus ir sumaišykite su 50 gramų rudojo cukraus. Uždenkite ir palikite per naktį. Ryte nukošite, gerkite po arbatinį šaukštelį 3-4 kartus per dieną.
14.Gvazdikėlių milteliai su medumi
Į šaukštelį medaus įberkite žiupsnelįgvazdikėlių miltelių, lėtai sučiulpkite. Tai padės nugalėti gerklės skausmą ir taip pat gali nuslopinti anginos vystymąsi.
15. Stiprinkite imunitetą
Svarbu ir tai, kokius produktus vartosite peršalę. Patartina valgyti daugiau česnako, spanguolių ar bruknių. Susirgus rekomenduojama per dieną suvalgyti po šaukštą džiovintų spanguolių arba bruknių ir bent kelias skilteles česnako.
16. Medus palengvins kosulį
Peršalus rekomenduojama vartoti medų – suvalgius šaukštelį medaus pastebėsite, kad atsikosėti galima lengviau. Jei naktį kankina kosulys, medus gali būti greita pagalba nuo kosulio. Tai tikrai veiksminga!
17. Svogūno kompresas
Jei pajutote pirmuosius peršalimo simptomus, pasiruoškite svogūno kompresą: sutrinkite nedidelį svogūną, uždėkite ant marlės ir pridėkite prie nosies šnervių. Palaikykite kelias minutes.
Dažniausiai liaudiškos priemonės padeda kovojant su peršalimu, tačiau tuo atveju, jei per tris dienas nepajutote jokio pagerėjimo, kreipkitės į šeimos gydytoją.