Peties skausmas – tai sveikatos sutrikimas, kuris vargina įvairaus amžiaus žmones. Peties sąnarys yra judriausias žmogaus organizme, tad natūralu, kad dėl pernelyg didelio krūvio gali būti pažeidžiamas. Peties skausmo priežasčių yra gana nemažai, taigi, kokios jų yra dažniausios, ir ką daryti?
Traumos – dažna peties skausmo priežastis
Traumos yra viena dažniausių priežasčių, dėl kurios peties srityje juntamas skausmas. Kartais stiprų peties skausmą lemia ir nedidelės traumos (pavyzdžiui, jei pacientas pasuko ar patempė ranką). Nors tokiais atvejais dažniausiai skausmą lemia sausgyslių patempimas, tačiau tai gali nustatyti tik gydytojas. Dėl skausmo gali sumažėti judesių amplitudė, pacientui gali būti sunku atlikti tam tikrus įprastus darbus. Jei pajuntamas ūmus peties skausmas, reikėtų nedelsti, ir nuvykti į ligoninę, nes skausmas gali atsirasti dėl kaulų išnirimo, lūžių ar dėl raiščių plyšimo. Esant lūžiams labai svarbu pažeistą galūnę imobilizuoti, o tam tikrais atvejais gali būti reikalinga ir operacija. Jei dėl patirtų traumų į specialistus kreipiamasi pernelyg vėlai, gydymas gali būti komplikuotas.
Artritas ir artrozė
Artritas – taip pat gana dažna peties skausmo priežastis. Tai – sąnario ir aplink jį esančių audinių uždegimas, kurį gali lemti nedidelės traumos, dažnas pasikartojančių judesių atlikimas, raumenų nuovargis, sausgyslių patempimas ar kitos ligos (pavyzdžiui, diabetas). Peties skausmą gali sukelti ir artrozė, kuri pasireiškia skausmu lankstant ranką. Skausmas dažniausiai būna nestiprus, tačiau tuomet, jei jis užsitęsia, vertėtų kreiptis į gydytoją.
Kaklinės stuburo dalies ligos
Jei kaklinėje stuburo dalyje yra pažeidimų, skausmas yra juntamas ne tik kaklo, bet taip pat ir peties srityje. Įprastai šis sveikatos sutrikimas pasireiškia intensyviu deginančiu, pulsuojančiu ir aštriu skausmu, kuris nuo kaklo srities plinta link peties ir alkūnės.
Peties sustingimas
Peties sustingimas būdingas tiems asmenims, kurie mažiau treniruoja šią kūno sritį. Pavyzdžiui, jei dažnai mezgama ar siuvinėjama, šioje veikloje pečiai lieka nejudrūs, todėl gali pasireikšti šios srities sustingimas. Kad taip nenutiktų, svarbu pakankamai mankštintis.
Bursitas
Bursitas – tai sąnarių tepalinio maišelio uždegimas, kuris gali būti ūmus arba lėtinis. Vienas būdingiausių šios ligos simptomų – sąnario tinimas. Pacientas gali karščiuoti, skųstis sąnario sustingimo jausmu, skausmu, kuris judant stiprėja. Esant šiems simptomams labai svarbu kreiptis į specialistus, nes negydomas ūmus bursitas tampa lėtiniu.
Netaisyklinga laikysena
Sėdimas darbas neretai lemia įvairius sveikatos sutrikimus, tad ir peties skausmas taip pat nėra išimtis. Labai svarbu užtikrinti, kad sėdite tiesiai, o jūsų darbo vieta yra įrengta pakankamai patogiai. Jei jums sunku užtikrinti, kad visada sėdite tiesiai, galite įsigyti specialų laikysenos koreguoklį.
Kada vertėtų kreiptis į gydytoją?
Neretais atvejais pacientai laukia, kol skausmas praeis savaime, arba geria vaistus nuo skausmo, tačiau tam tikrais atvejais vertėtų kuo skubiau kreiptis į gydytoją. Delsti tikrai nereikėtų, jei:
- Peties skausmas kankina nakties metu, ir dėl to nukenčia miego kokybė;
- Skausmas juntamas ne tik judant, bet taip pat ir ramybės būsenoje, tampa sunku atlikti įprastus judesius;
- Sunku nustatyti, kas galėjo sukelti peties skausmą;
- Tapo sunku pakelti net ir gana lengvus daiktus;
- Patyrėte traumą;
- Pakilo temperatūra;
- Sąnarys paraudo ar ištino;
- Skausmas tęsiasi kelias dienas.
Peties skausmo gydymas
Pajutus peties skausmą vertėtų kreiptis į gydytoją, kuris atliks reikalingus tyrimus ir paskirs reikiamą gydymą. Gydymo būdas visuomet priklauso nuo to, kokia nustatyta skausmo priežastis:
- Jei peties skausmą sukėlė artritas, gydytojas skirs medikamentų, skirtų malšinti skausmą. Dažnais atvejais taip pat yra skiriami fizioterapijos pratimai. Kartais gali prireikti operacijos;
- Artrozės gydymas visuomet priklauso nuo to, kaip smarkiai ši liga pažengusi. Sunkiais ligos atvejais gali būti reikalingas sąnario protezavimas, tačiau dažniausiai šią ligą padeda įveikti masažai, fizioterapija bei kitos procedūros;
- Bursito simptomus mažina poilsis, kompresai ir uždegimą slopinantys vaistai. Jei bursitą sukėlė infekcija, gydytojas gali skirti antibiotikų.
- Patyrus traumas gali prireikti ranką imobilizuoti, o retesniais atvejais gali būti skiriama operacija.
Kaip sau padėti?
Jei peties skausmas nėra labai stiprus, pirmiausia rekomenduojama 2-3 dienas peties sąnarį pailsinti. Šiuo laikotarpiu skaudamą vietą galima šaldyti į rankšluostį įvyniotu ledo kubelių maišeliu (tą geriausia atlikti vakare, ar kai pajuntamas skausmas). Šaltą kompresą laikykite ne ilgiau nei 15-20 minučių. Taip pat galite atlikti nesudėtingus pratimus: lėtai judinkite ranką į visas puses (iki skausmo ribos), nekelkite rankos virš peties, nes tai gali sukelti dar didesnį skausmą. Jei praėjus kelioms dienoms skausmas tik dar labiau sustiprėjo, kreipkitės į gydytoją, kuris diagnozuos skausmo priežastį, ir paskirs reikiamą gydymą. Neretai pravartu kreiptis į kineziterapeutą, kuris įvertins skausmo kilmę, ir patars, kaip skausmą slopinti. Gana dažnais atvejais pacientams, besiskundžiantiems peties skausmu, sudaroma mankštos programa, o jau po kelių seansų galima džiaugtis kur kas geresne savijauta.