Vaikai auga dar greičiau nei spėjame tai suvokti. Natūralu, kad ateina laikas, kai tenka vaiką atpratinti nuo tam tikrų įpročių, pavyzdžiui, tėveliams neretai kyla klausimas, kaip atpratinti vaiką nuo čiulptuko? Tikimasi, kad tai vaikui nesukels neigiamų emocijų. Nuomonių, kada reikėtų pradėti atpratinti nuo čiulptuko, yra daug, ir, panašu, kad vieningos nuomonės būti negali. Vieni tėveliai atpratina vienerių metų vaiką, kiti – dvejų, dar kiti – trejų metų. Svarbu pastebėti, kada čiulptuko refleksas tampa mažesnis ir jau tada galima imtis tam tikrų priemonių ir gudrybių. Būdų, kaip atpratinti vaiką nuo čiulptuko, yra tikrai daug, todėl pateikiame 10 populiariausių ir efektyviausių, bei aptarsime dažniausiai daromas klaidas.
1. Susitarkite su vaiku
Kai vaikas yra laikomas pakankamai suaugusiu, jis jaučiasi tarsi pakylėtas. Galite susitarti su vaiku, kad čiulptuką padovanosite mažesniam vaikui, kuriam jo labiau reikia. Tai padės vaikui pasijusti suaugusiu ir jums gali pavykti sėkmingai susitarti.
2. Atpratinkite pamažu
Gali prireikti nemažai laiko, kol vaiką pavyks visiškai atpratinti nuo čiulptuko. Iš pradžių galite neduoti čiulptuko dieną, tačiau nakčiai kol kas jį palikite. Susitarkite su vaiku, kad čiulptuką duosite tik tada, kai jis eis miegoti – prieš naktį ir pietų miegą.
3. Gali pasiteisinti ir ekstremalus atpratinimas
Vieną dieną čiulptukas gali tiesiog prapulti.. ir nebeatsirasti. Šis būdas pareikalaus didelės kantrybės, gali prireikti maždaug kelių savaičių, kol vaikas visiškai pamirš apie čiulptuką. Vis dėlto, mamos šį būdą išbandė jau ne kartą ir tai pasiteisino.
4. Nemalonaus skonio čiulptukas
Vaikui gali nepatikti sūrus čiulptukas ar išteptas nemėgstamu jo maisto produktu. Jei kas kartą duodami čiulptuką pabarstysite jį druska, tikėtina, kad čiulptukas ims kelti nemalonias sąsajas ir ši gudrybė gali padėti visiškai atprasti vaiką nuo čiulptuko.
5. Naujų įpročių formavimas
Dauguma vaikų laikosi tam tikros rutinos (nes taip pasiūlo tėveliai). Pavyzdžiui, vaikas gali būti įpratęs išgėręs pieno pasiimti čiulptuką ir eiti miegoti. Galite vaikui pasiūlyti ką nors naujo, pavyzdžiui, suvalgyti sausainį. Tikėtina, kad nauji įpročiai pakeis senus, ir čiulptukas nebebus toks svarbus.
6. Nukirpkite čiulptuko galiuką
Tai – vienas paprasčiausių ir veiksmingiausių būdų. Vaikas pastebės, kad čiulptukas jau nėra toks, koks buvo anksčiau, jį čiulpti nebėra taip patogu ir malonu, todėl greitai čiulptukas praras savo buvusią vertę.
7. Ruoškitės tam iš anksto
Pasirinkite datą, kada nukirpsite čiulptuko galiuką ir apie tai praneškite vaikui. Tam puikiai tiks vaiko gimtadienis – paprasčiausiai pasakykite, kad tą dieną vaikas jau taps suaugęs ir čiulptukas nebeveiks. Dažnais atvejais tai padeda, tik nepamirškite laikytis šio plano!
8. Čiulptuko slėpynės
Pasakykite vaikui, kad čiulptukas dingo ir leiskite jam ieškoti kartu. Nenustebkite, kad jis norės ieškoti ne vieną kartą ir taip bus iki tol, kol čiulptukas bus palaidotas užmarštyje.
9. Mainai
Galite vaikui pasiūlyti mainus, tačiau čia svarbu pasitelkti fantaziją. Pasakykite vaikui, kad naktį pas jį ateis čiulptukų fėja, kuri išmainys čiulptuką į dovanėlę. Naktį paimkite iš jo čiulptuką ir vietoje jo po pagalve pakiškite dovanėlę. Tikėtina, kad vaikas liks patenkintas.
10. Nuspręskite kartu
Kalbėkitės su vaiku, klauskite jo nuomonės, kada jis galėtų atsisakyti čiulptuko. Galbūt kartu galėsite pasirinkti tinkamiausią datą, kada tai galėtų įvykti. Laikykitės šio susitarimo.
Dažniausios tėvelių klaidos
- Labai svarbu pasirinkti tinkamą laiką, kada vaikas galėtų atsisakyti įpročio burnoje turėti čiulptuką. Dažnai atsisakant čiulptuko vaikas patiria didesnį ar mažesnį stresą, tad šiai procedūrai vertėtų pasirinkti laiką, kai vaikas nejaučia jokios papildomos įtampos. Pavyzdžiui, visai netiks laikas, kai vaikas pradeda eiti į darželį, arba kai namuose atsiranda naujagimis, ir t.t.;
- Negėdinkite vaiko – tai gali atimti iš jo pasitikėjimą savimi, laikui bėgant gali atsirasti įvairių baimių, ir t.t. Būkite pozityvūs ir stenkitės susitarti gražiuoju, skatindami teigiamas vaiko emocijas;
- Jeigu pyksite ar kaip nors gąsdinsite vaiką, taip tikrai nieko nepasieksite. Būkite kantrūs ir pabandykite suprasti kaip jam tai svarbu. Bausmės neduoda teigiamų rezultatų, todėl išlikite ramūs net ir tada, kai vaikas labai spyriojasi atsisakyti čiulptuko;
- Tam tikrais atvejais vaikas imasi čiulptuko tuomet, kada jaučia stresą, gauna per mažai dėmesio, ir t.t. Pagalvokite – galbūt per mažai laiko praleidžiate kartu? Pasirūpinkite, kad vaikas jaustųsi saugus ir mylimas, skirkite jam kokybiško dėmesio, ir visada laikykitės pažadų.
Dažniausiai pakanka vos kelių dienų, kad vaikas atprastų nuo čiulptuko, tačiau kiekvienas atvejis labai individualus. Apsišarvuokite kantrybe ir pasistenkite, kad vaikas šiuo laikotarpiu patirtų kuo mažiau streso. Nors kai kurie metodai, tokie kaip "čiulptuko galo nukirpimas" ar "ekstremalus atpratinimas" kartais laikomi netinkamais, tačiau pagalvokite, kas geriausiai pasiteisintų jūsų atveju, juk jūs savo vaiką pažįstate geriau nei kas kitas.