Dažniausiai būtent mamos rūpinasi ne tik savo, bet ir vaikų sveikata, o ypatingo dėmesio kasdien reikalauja dantukų priežiūra. Trys mamos – Laura Mazalienė, Indrė Trusovė ir Dovilė Pileckė – dalinasi savo patirtimi, o klinikos „Grožio chirurgija“ bendrosios praktikos gydytoja odontologė Vita Lozinovienė – patarimais.
„Stengiamės valyti drauge“
„Mamų radijas“ ir „Vaflių namai“ įkūrėja Laura Mazalienė džiaugiasi, kad dvejų metų Deimilė puikiai draugauja su dantų šepetėliu, o mažesniajai trejų mėnesių Aurėjai pirmiausia reikia sulaukti dantukų.
„Šeimoje stengiamės viską daryti kartu, o dantukų valymas – taip pat ne išimtis. Kad dukrytei nekiltų klausimas kodėl ji turi valyti dantis, o tėvai ne – stengiamės kasdienį ritualą atlikti drauge. Pirmiausia valome dantukus su vieno danties šepetėliu, o vėliau pasiimame įprastą. Tiesa, visada stengiuosi dukrytę vestis į vaistinę kartu ir leisti jai išsirinkti dantų šepetėlį bei pastą su fluoru, kuri dažniausiai būna bananinė arba braškinė“, – pasakoja L. Mazalienė.
Gydytoja V. Lozinovienė odontologė atvirauja, kad šis atvejis yra išties pavyzdinis, nes dauguma tokio amžiaus vaikų dažniausiai nemėgsta valytis dantukų, muistosi ir žiaukčioja.
Be to, odontologė pastebi, kad kartu su vaiku galima nusipirkti ir smėlio laikrodį – tuomet vaikas tiksliai žinos ir matys, kiek laiko dar reikia valyti dantukus.
„Kiekvieną kartą nustembu, kai dukrytė savo noru lekia į vonią“
Sporto trenerė, tinklaraščio „Sveika ir gardu“ autorė Indrė Trusovė juokauja, kad trejų metų dukrytei Amandai dantų valymo įprotį labiausiai padėjo išugdyti viena vaikiška knygutė.
„Nuo to karto, kai su Amanda skaitėme knygutę apie baubuką, kuris apsigyvena ant nešvarių dantų, ji pati bėga į vonią valytis dantukų. Stengiamės valyti kasdien ryte ir vakare bei saldumynus keisti džiovintais vaisiais ar kitomis alternatyvomis“, – pasakoja I. Trusovė.
Gydytoja V. Lozinovienė priduria, kad būtų veiksminga naudoti ir dantų siūlą, nes tuomet dantukų valymas bus dar efektyvesnis.
Be to, norint vaikui stipriai riboti saldumynus, galima šeimoje įvesti naują taisyklę – vieną kartą per savaitę pasidaryti saldumynų dieną. „Skandinavijos šalyse dauguma šeimų turi tokią saldumynų dėžutę, į kurią deda viską, kas turi cukraus – šokoladukus, sūrelius, guminukus ar kitus gardumynus. Pagrindinė mintis yra tame, kad toji saldumynų dėžutė gali būti atidaryta tik susitartą dieną, pavyzdžiui, kiekvieną šeštadienį. Tuomet vaikai savaitės dienomis saldainių nevalgys, nes žinos, kad šeštadieniais tai galės daryti tiek, kiek tik panorės“, – pasakoja V. Lozinovienė.
Žinoma, gydytoja priduria, kad ir saldumynų dieną mažyliams desertus riboti, bet dažniausiai vaikai patys jų nesuvalgo daug, nes tiesiog pasidaro per saldu.
„Išdygus pirmiesiems dantukams pas odontologą nėjome“
Dovilė Pileckė, tinklaraščio „Sportuojanti mama“ autorė teigia, kad dukrai prasikalus pirmiesiems dantukams su gydytoju odontologu nesikonsultavo.
„Kai pirmieji du dantukai išdygo, nedelsiant pradėjome juos valyti su kruopelyte dantų pastos. Dukrytei dar tėra 10 mėnesių, bet žaidimo forma dantukus valyti leidžia. Jokių problemų dar nepastebėjome, todėl pas gydytoją nebuvome“, – pasakoja D. Pileckė.
Gydytoja V. Lozinovienė rekomenduojama apsilankyti pas odontologą iš karto, kai tik prasikalė pirmasis dantukas. Specialistas tėvams patars, kaip prižiūrėti kūdikio dantis ir burnos higieną, bei pažiūrės, ar dantukas išdygo tinkamoje vietoje.
„Jokiu būdu nereikia laukti, kad apsilankymo pas odontologą priežastis būtų pirmosios skylutės ar dantų skausmas. Kuo anksčiau nuvesite vaiką pas odontologą, tuo didesnė tikimybė, kad vaikas turės gerus valymo įpročius visą gyvenimą“, – teigia V. Lozinovienė.